Forum dla seniorów

8 listopada 2017 roku w Chacie Baranowskiej odbyła się inauguracja ogólnopolskiego programu Polska Seniora przygotowanego przez Platformę Obywatelską mającego na celu poprawę życia osób starszych.  W minioną środę na spotkaniu  przeprowadzono konsultacje tego programu na ternie powiatu kępińskiego.

Organizatorem spotkania była posłanka Bożena Henczyca.   Organizatorka spotkania  zaprosiła  zebranych na koncert Zespołu Ludowego Słupianie, który uświetnił  to spotkanie. Zespół działa przy Stowarzyszeniu Seniorów Gminy Baranów. W imieniu zespołu  witała zebranych w Baranowskiej Chacie członkini zespołu i jak dodała seniorzy chcą realizować swoje pasje przez muzykę i śpiew. Koncert rozpoczęli piosenką nostalgiczną – Nigdy już nie wrócą młodzieńcze lata; i kolejno zaśpiewali:  Wróżko czarodziejko; Pogodny walczyk;  Jesienna dziewczyna; Starzejemy się; Milion białych róż. Oczywiście nie obeszło się bez bisów – „Ten piękny sen”. Za uświetnienie  spotkania piosenkami  zespołowi dziękowała poseł  Bożena Henczyca organizatorka spotkania. Kierownik zespołu  w imieniu zespołu Słupianie organizatorom dziękowała za zaproszenie, a zebranym za cierpliwość i ciepłe przyjęcie.  Na spotkanie zaproszono  seniorów z powiatu kępińskiego i ostrzeszowskiego.

Gośćmi specjalnymi były posłanki: Joanna Frydrych oraz Agnieszka Kołacz- Leszczyńska. Miło było również gościć samorządowców:z Czajkowa wójta Henryka Plichtę i  sekretarza Zdzisławę Plewińską, z Perzowa wójt Danutę Froń i z Baranowa sekretarz Ilonę Skiba, sekretarz Gminy w Grabowie Barbarę Wyrwas oraz kierownika Szkolenia Ratowniczego Jerzego Płókarza i media lokalne.

Poseł Bożena Henczyca przypomniała historię działań Sejmu na rzecz seniorów i tak w lipcu 2011 roku powstaje Parlamentarny Zespół ds. Uniwersytetów III Wieku, rok później powstaje Departament Polityki Senioralnej w MPiPS, Rada  Ministrów przyjmuje trzy strategiczne dla polityki senioralnej dokumenty: Założenia Długoletniej Polityki Senioralnej na lata 2014 – 2020; Rządowy Program na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014 – 2020; Program Solidarności Pokoleń czyli zwiększenie aktywności w wieku 50+. W maju 2014 roku Sejm RP z inicjatywy Ewy Kopacz powołuje nową komisję – Komisję Polityki Senioralnej. Program Senior Wigor- stworzenie sieci placówek, które mają pomóc w aktywizacji osób starszych- powstaje 100 placówek w 2015 r. W kolejnym roku powstaje Narodowy Instytut Geriatrii, który nie tylko leczy, ale przede wszystkim prowadzi badania naukowe, wyznacza standardy opieki nad seniorami kształci lekarzy i opiekunów.   W następnych latach –  Powstaje Program „ Kultura Osobista” – specjalne zadania dla seniorów w zakresie kultury; Program „ Prawo dla każdego”.

Następnie posłanki omówiły nowe programy proponowane dla seniorów: Emerytura bez podatku dochodowego – zaprzestanie pobierania podatku PIT od emerytury po ich unettowaniu.  Dzięki takim zmianom wzrośnie opłacalność do dorabiania sobie do świadczenia emerytalnego, zwolnienia płacenia składek jako zachęta do dłuższej pracy oraz Czek Opiekuńczy i Urlop wytchnieniowy – finansowanie opieki nad niesamodzielnym seniorem podczas urlopu opiekunów. Zdrowe życie – bilans 60 – latka tzn. badanie profilaktyczne i coroczne monitorowanie stanu zdrowia, szczepienia na grypę za darmo, zestaw zniżek na leki, geriatria w każdym województwie, rozwój telemedycyny, rehabilitacja ustawiczna. Aktywne życie to kolejny program czyli – wsparcie rad seniora; senioralny budżet obywatelski; Krajowa Karta Seniora; Karnet aktywizacyjny dla seniora; Biuro seniora w każdym powiecie; całodobowy telefon zaufania.

Ponadto wręczono seniorom „koperty życia”. Pielęgniarka Maria Zimoch wszystkim chętnym zmierzyła poziom cukru oraz ciśnienie, a Jerzy Płókarz zademonstrował seniorom ideę „przycisku życia”. W forum wzięło udział około 150 seniorów.  Bardzo miło było znów spotkać się z seniorami. Dziękuję bardzo za przybycie, zaangażowanie i cenne uwagi – podsumowała spotkanie poseł  Bożena Henczyca i zaprosiła na poczęstunek.

MaŁa

Ten wpis został opublikowany w kategorii Baranów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.