Kronika policyjna KPP w Wieruszowie

– „Twoje światła – Twoje bezpieczeństwo”
Komenda Główna Policji wspólnie z Komendą Stołeczną Policji oraz Krajową Radą Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Instytutem Transportu Samochodowego, Polską Izbą Stacji Kontroli Pojazdów,

 

 

Przemysłowym Instytutem Motoryzacyjnym i operatorem komunikatora Yanosik rozpoczęła drugą edycję kampanii pn. „Twoje światła – Twoje bezpieczeństwo”. Celem akcji jest zwrócenie uwagi kierujących na stan i jakość oświetlenia w pojazdach, który bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego.

W siedzibie Instytutu Transportu Samochodowego odbyła się konferencja prasowa rozpoczynająca Kampanię „Twoje światła – Twoje bezpieczeństwo”. Policjanci z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji oraz przedstawiciele instytucji, które włączyły się w akcję, przypomnieli kierującym jak ważne jest oświetlenie zewnętrzne pojazdu, w szczególności w okresie jesienno-zimowym. Części ze zdarzeń, zwłaszcza tych z udziałem pieszych, udałoby się uniknąć gdyby kierowcy mieli sprawne, prawidłowo wyregulowane światła, wcześniej dostrzegli pieszych na jezdni lub nie doprowadzali do oślepiania innych uczestników ruchu drogowego.

W 2015 w maju na polskich drogach zginęło 25 pieszych, natomiast w grudniu tego samego roku aż 171. W okresie jesienno-zimowym szczególnego znaczenia nabiera kwestia prawidłowego oświetlenia jezdni przed pojazdem. Kierowca mający światła, które świecą zbyt blisko może zauważyć pieszego praktycznie przed maską swojego samochodu. Z kolei jeśli w samochodzie światła będą ustawione zbyt wysoko, to kierowca oślepia innych uczestników ruchu.

Policjanci podczas prowadzonych działań kontrolno-prewencyjnych będą zwracali szczególną uwagę na oświetlenie pojazdów, a kierowcy pojazdów, których jakość świateł wzbudzi wątpliwości podczas kontroli będą kierowani na stacje diagnostyczne.
Wzorem roku ubiegłego, kierowcy będą mogli bezpłatnie sprawdzić i wyregulować oświetlenie w swoich pojazdach na stacjach kontroli funkcjonujących pod patronatem Instytutu Transportu Samochodowego oraz zrzeszonych w Polskiej Izbie Stacji Kontroli Pojazdów. Sprawdzenia świateł na stacjach, które przystąpiły do akcji, będą dokonywane w dniach 2, 9 i 16 grudnia 2017 roku.

Aplikacja Yanosik doprowadzi kierowców do najbliższej stacji biorącej udział w kampanii. Badania odbędą się w ponad 200 punktach na terenie całej Polski. Dokładny wykaz punktów umożliwiających bezpłatne badania znajduje się na stronie: http://yanosik.pl/dobre-swiatla/

W akcji bierze także udział Stacja Kontroli Pojazdów Instytutu Transportu Samochodowego znajdująca się przy ul. Jagiellońskiej 80 w Warszawie, na której będzie można bezpłatnie skontrolować oświetlenie w dniach 4, 8 i 11-15 grudnia w godz. 8-16. Badania będzie prowadziła również Stacja Kontroli Pojazdów Przemysłowego Instytutu Motoryzacyjnego znajdująca się w Warszawie przy ul. Jagiellońskiej 55 w dniach 1, 8, 15 grudnia w godz. 7:30-15:30.

Pamiętajmy, aby nie tylko wymienić przepalone żarówki, sprawdzić i ustawić reflektory. Do naszych obowiązków, jako użytkowników pojazdu, należy również dbanie o czystość kloszy świateł.
Kampania będzie prowadzona do 17 grudnia 2016 r.
Partnerzy:
Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego
Instytut Transportu Samochodowego
Polska Izba Stacji Kontroli Pojazdów
Przemysłowy Instytut Motoryzacyjny
Firma Neptis S.A. operator komunikatora Yanosik
(KGP/ ar)

– Działania EUROPOLU wymierzone w przestępczość finansową
Polska Policja uczestniczyła w ogólnoeuropejskich działaniach przeprowadzonych w ramach operacji pod nazwą EMMA3 (European Money Mule Action 3) koordynowanych przez Europejskie Centrum ds. Cyberprzestępczości EUROPOL-u, których celem była walka z przestępczością związaną z tzw. „mułami finansowymi”. W Polsce akcję nadzorowało i koordynowało Biuro dw. z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji.
W dniach 20-24 października br. polska Policja pod auspicjami Europejskiego Centrum ds. Cyberprzestępczości (EC3) działającego przy Europolu (Europejskiego Urzędu Policji) oraz we współpracy z Bankowym Centrum Cyberbezpieczeństwa Związku Banków Polskich, przeprowadziła wspólną akcję pod nazwą EMMA3 (European Money Mule Action 3) zmierzającą do wykrycia oraz udaremnienia działań przestępczych związanych z tzw. „mułami finansowymi”.

W trakcie akcji EMMA3 policjanci z Biura dw. z Cyberprzestępczością KGP nadzorowali oraz koordynowali działania w całym kraju, podczas których zidentyfikowano 19 osób tzw. „mułów” i 7 osób zajmujących sie rekrutacją.
W czynnościach prowadzonych na terenie Polski było zaangażowanych 9 banków. Straty oszacowano łącznie na ok. 4,5 mln euro, policjanci zabezpieczyli ok. 52 tyś. euro i zatrzymali 6 osób. Zidentyfikowano również 3 osoby, które padły ofiarą ww. przestępczości.(…)

Tzw. “muły finansowe” to osoby, które przesyłają nielegalnie zdobyte środki finansowe pomiędzy różnymi kontami bankowymi, często mających siedzibę w różnych krajach oraz w imieniu różnych osób. Są rekrutowani przez przestępców w celu użyczenia swojego konta bankowego do wypłaty jak również transferu pieniędzy na inne konta bankowe (krajowe lub zagraniczne) w zamian za otrzymanie prowizji za świadczone usługi.
Nawet jeżeli (tzw. „muły”) nie są osobami zaangażowanymi bezpośrednio w proceder generowania pieniędzy (cyberprzestępstwo, płatności i oszustwa on-line, narkotyki i handel ludźmi itd.), działają one nielegalnie uczestnicząc w procederze tzw. „prania pieniędzy” pochodzących z przestępstwa, pomagając tym samym grupom przestępczym łatwo rozprowadzać skradzione fundusze na całym świecie i pozostać anonimowymi.
Ponad 90% transakcji pieniężnych przy użyciu tzw. „mułów finansowych jest związanych z cyberprzestępczością. Nielegalnie pozyskiwane pieniądze często pochodzą z ataków typu „phishing”, złośliwego oprogramowania, oszustw związanych z zakupami on-line oraz dokonywanymi poprzez płatności z wykorzystaniem bezgotówkowych form tj. karty płatnicze.

Jak się przed tym chronić ?
– jeśli okazja brzmi zbyt dobrze, aby mogła być prawdziwą, najprawdopodobniej nią nie jest.
– ostrożnie sprawdzaj niepożądane e-maile, jak również rozważnie podchodź do wpisów na stronach internetowych mediów społecznościowych obiecujących możliwości zarabiania pieniędzy,
– sprawdź dane kontaktowe firmy oferującej pracę (adres pocztowy, telefon stacjonarny, stronę internetową) czy są prawidłowe oraz czy firma jest zarejestrowana w Polsce.
– bądź szczególnie ostrożny w przypadku ofert pracy od osób lub firm z zagranicy, gdyż trudniej będzie zweryfikować ich działalność, czy jest zgodna z prawem,
– nigdy nie podawaj nikomu swojego konta bankowego, ani innych danych osobowych, chyba że znasz osobę i jej ufasz.
Co robić ?
– Jeżeli otrzymałeś e-maila tego typu nie odpowiadaj na nie i nie klikaj na żaden z linków, które zawierają podejrzane treści!!!
– Powiadom policję!

Jeśli po przeczytaniu powyższych informacji uważasz, że uczestniczysz w przestępczym procederze, przestań przekazywać pieniądze natychmiast, powiadom swój bank o transakcji jaką przeprowadziłeś oraz powiadom organy ścigania!
(Biuro dw. z Cyberprzestępczością KGP/ ar)
Dodatkowe informacje:
http://zbp.pl/dla-konsumentow/bezpieczny-bank/aktualnosci
http://zbp.pl/dla-konsumentow/bezpieczny-bank/aktualnosci/komunikat-fikcyjne-umowy-o-prace

– Zatrzymani sprawcy kradzieży paliwa
Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Wieruszowie zatrzymali 36 – letniego mieszkańca powiatu oleśnickiego podejrzanego o kradzież oleju napędowego z koparki znajdującej się na terenie jednego z zakładów produkcyjnych w powiecie kępińskim. Podejrzany już usłyszał zarzuty w tej sprawie. Grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności.
26 listopada 2017 roku wieruszowscy policjanci zostali poinformowani o mającej miejscu kradzieży z włamaniem do koparki znajdującej się na terenie jednego z zakładów produkcyjnych w powiecie kępińskim. Sprawcy tego przestępstwa odjechali z miejsca kradzieży pojazdem marki Audi. Wieruszowscy stróże prawa natychmiast zajęli się tą sprawą. Dzięki dobremu rozpoznaniu środowiska, terenu oraz po śladach pozostawionych na drodze ucieczki szybko ustalili, że sprawcy przestępstwa odjechali z miejsca na teren powiatu kępińskiego. W jednym z kompleksów leśnych w Joance ukryli pojazd, którym się poruszali. Tam wieruszowscy policjanci podczas penetracji lasu zauważyli dwóch uciekających mężczyzn. Po natychmiastowym pościgu zatrzymali 36 – letniego mieszkańca powiatu oleśnickiego. Jak się okazało mężczyzna posługiwał się podrobionymi dokumentami. Współpracując z kępińskimi policjantami wieruszowscy kryminalni doprowadzili mężczyznę do Komendy Powiatowej Policji w Kępnie. Tam usłyszał zarzuty w tej sprawie. Grozi mu kara 5 lat pozbawienia wolności. 28 listopada 2017 roku kępińscy policjanci zatrzymali drugiego z mężczyzn, 37 – latka podejrzanego w tej sprawie i wyjaśniają dalsze okoliczności tego zdarzenia. Czynności nadzorowane są przez Prokuraturę Rejonową w Kępnie.

– Zima na drogach – policjanci apelują o ostrożność
Zima to trudny okres, wielu kierowcom spędzający sen z powiek. Aktualnie szybko zmieniają się warunki pogodowe i drogowe. Pojawiają się ujemne temperatury oraz opady śniegu, a to powoduje, że na drogach jest bardzo ślisko. Dlatego łódzcy policjanci przypominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa i przygotowaniu się do zimy na drodze.

Łódzka policja apeluje o rozsądek, wyobraźnię, dostosowanie prędkości do warunków na drodze oraz przestrzeganie przepisów i zasad bezpiecznej jazdy. Zimowe warunki wymagają od nas nie tylko większej wyobraźni i refleksu na drodze, ale także specjalnego przygotowania naszego pojazdu do tego okresu. Jednym ze standardowych zabiegów, przygotowujących nasz samochód do niższych temperatur, jest zmiana opon z letnich na zimowe. W momencie, gdy średnia dobowa temperatura spada poniżej 7 stopni , wszyscy powinni poważnie zastanowić się nad ich zmianą. Po pierwsze, opony zimowe i letnie różnią się od siebie materiałami, z których zostały wykonane. Opona zimowa w temperaturach poniżej pewnych temperatur nie twardnieje i zachowuje elastyczność, dzięki czemu lepiej przylega do podłoża. Spowodowane jest to wysoką zawartością krzemionki. „Zimówki” są stworzone ze specjalnej mieszanki gumowej, która dobrze radzi sobie nawet podczas wyjątkowo mroźnej pogody. Pamiętajmy, iż opona miękka zapewnia wysoką przyczepność i trakcję. Opona twarda nie zapewnia niczego, poza niekontrolowanym poślizgiem.

Opony letnie i zimowe różnią się od siebie nie tylko składami mieszanek, ale także wzorami bieżników. Zimowe opony mają szersze rowki centralne i kilkukrotnie więcej poprzecznych nacięć bieżnika, czyli tzw. lameli. Inna budowa ma na celu szybsze i skuteczniejsze odprowadzanie wody, błota pośniegowego oraz zapewnienie lepszej przyczepności na śniegu. Opony zimowe zwiększają bezpieczeństwo podczas jazdy w zimowych warunkach. Objawia się to zwłaszcza w skróconej drodze hamowania, ale pamiętajmy, że jeśli bieżnik jest mocno zużyty, to opona nie trzyma się dobrze nawierzchni pokrytej śniegiem lub lodem.

Przygotowanie samochodu do zimy to także wymiana płynu w spryskiwaczach taki, który będzie odporny na ujemne temperatury oraz sprawdzenie czy pióra wycieraczek dostatecznie dobrze wycierają szybę. Przy opadach i ochlapywaniu przez inne pojazdy szyby naszego samochodu ważne jest, by szyba była dobrze oczyszczana.
Inną bardzo ważną kwestią jest odśnieżenie samochodu przed wyjazdem. Zgodnie z art. 66 Ustawy prawo o ruchu drogowym pojazd, który uczestniczy w ruchu musi być tak wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innym uczestnikom ruchu oraz nie narażało kogokolwiek na szkodę. Kierowca powinien mieć zapewnione odpowiednie pole widzenia. Odśnieżone, oczyszczone z lodu i innych zabrudzeń muszą być przednie szyby (w tym szyba czołowa i szyby boczne), a także lusterka. Zabrudzone i oblepione śniegiem nie może być także oświetlenie zewnętrzne pojazdu oraz tablice rejestracyjne. Śnieg zalegający również na dachu samochodu, pokrywie silnika, czy pokrywie bagażnika stwarza realne zagrożenie dla innych kierowców. Może on spaść na inne auto jadące za nami lub osunąć się na naszą szybę podczas hamowania.
Pamiętajmy. Im bardziej zadbamy o nasz pojazd przed wyjazdem w drogę, tym bardziej poprawi się bezpieczeństwo nasze i innych osób podróżujących.

Kilka rad w związku z zimą:
– pamiętać, że jezdnie mogą być przymrożone, śliskie, a tym samym łatwiej jest o utratę przyczepności i problemy z hamowaniem. Wszelkie manewry w takich warunkach mogą być niebezpieczne, dlatego po jezdni należy poruszać się z włączonymi światłami i stosować się do ograniczeń prędkości.
– uważać na zagłębieniach terenu, wzniesieniach, w pobliżach lasów i zbiorników wodnych. W takich miejsca nawierzchnia może być wyjątkowa śliska.
– przechodząc przez pasy upewnić się, czy kierowca nadjeżdżającego pojazdu jest w bezpiecznej odległości od nas i czy zdąży wyhamować. – zachować ostrożność w pobliżu przejść dla pieszych oraz przy dojeżdżaniu do nich.
– zadbać o to, aby być widocznym na słabo oświetlonej drodze – rowerzysta bądź pieszy powinien posiadać kamizelkę odblaskową, breloczek, opaskę, bądź latarkę, które pozwolą im być widocznymi dla innych uczestników ruchu drogowego.
– pamiętać, że dopuszczalna prędkość w takich warunkach nie musi oznaczać bezpiecznej prędkości.
-pamiętać, że również zły nastrój może wpływać na szybkość reakcji i koncentrację.

– Pożar w Komendzie Policji w Wieruszowie – ćwiczenia
28 listopada 2017r. w siedzibie Komendy Powiatowej Policji w Wieruszowie odbyły się ćwiczenia ratownicze przeprowadzone przez funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wieruszowie.
W ćwiczeniach udział wzięli wszyscy policjanci i pracownicy znajdujący wówczas w budynku komendy. Celem ćwiczeń było doskonalenie współpracy pomiędzy poszczególnymi służbami podczas akcji ratowniczo – gaśniczych oraz zapoznanie Strażaków z obiektem komendy. Podczas ćwiczeń ewakuowano wszystkie osoby przebywające w obiekcie. Jedną osobę ewakuowano z obiektu przez okno za pomocą drabiny mechanicznej z uwagi na hipotezę odcięcia drogi ewakuacyjnej.

– Uszkodzony pojazd i zatrzymany sprawca
Policjanci z komendy powiatowej w Wieruszowie pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Wieluniu wyjaśniają okoliczności uszkodzenia pojazdu, do którego doszło 3 grudnia 2017 roku w miejscowości Żdżary w powiecie wieruszowskim. Podejrzany już usłyszał zarzut w tej sprawie. Grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności.

3 grudnia 2017 roku wieruszowscy policjanci otrzymali informację, że przed jedynym z obiektów handlowych w Żdżarach w powiecie wieruszowskim został uszkodzony pojazd marki Audi A6. Auto miało wgniecenia i zarysowania karoserii tylnych lewych drzwi. Wieruszowscy stróże prawa natychmiast zajęli się tą sprawą. Dzięki dobremu rozpoznaniu środowiska i współpracy z właścicielem audi szybko ustalili, że umyślnego uszkodzenia pojazdu mógł dopuścić się 31 – letni mieszkaniec powiatu wieruszowskiego. Mężczyzna wykorzystał fakt pozostawienia pojazdu przez jego właściciela, który w tym czasie robił zakupy i butelką spowodował jego uszkodzenia. Wieruszowscy policjanci dzięki sprawnie podjętym działaniom w tej sprawie zatrzymali 31 – latka. Mężczyzna tłumaczył, że uszkodził audi przez przypadek. Pokrzywdzony oszacował wartość uszkodzeń w swoim pojeździe na 2000 złotych. Podejrzany już usłyszał zarzut w tej sprawie. Za uszkodzenie mienia grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności. Policjanci wyjaśniają dalsze okoliczności tego zdarzenia. Czynności nadzorowane są przez Prokuraturę Rejonową w Wieluniu.

Opracował :
Oficer Prasowy
KPP w Wieruszowie
asp. sztab. Damian Pawlak

Ten wpis został opublikowany w kategorii Powiat Wieruszowski. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments