Międzynarodowy Dzień Niepełnosprawnych i Europejski Dzień Autyzmu

Corocznie w pierwszych dniach grudnia obchodzony jest Europejski Tydzień Autyzmu oraz Międzynarodowy Dzień Niepełnosprawnych. Spotkanie przygotowała Powiatowa Społeczna Rada ds. Osób Niepełnosprawnych, Starostwo Powiatowe w Kępnie oraz Zespół Szkół Specjalnych w Słupi. Wszystkich powitała wicestarosta Grażyna Jany. Podsumowując obchody tygodnia autyzmu podczas uroczystości uczniowie z zaburzeniami ze spektrum autyzmu przed zaproszonymi gośćmi premierowo wystąpili w spektaklu pantomimy współczesnej pt. „Po drugiej stronie lustra” według scenariusza i przy współpracy z Panią Agnieszką Brząkała – instruktorem teatralnym i reżyserem. W spektaklu został ukazany problem wykluczenia osób autystycznych w środowisku społecznym. Poprzez alternatywną metodę komunikacji jaką jest teatr fizyczny i teatr ruchu wyrazili swoje emocje i inscenizację poprzez naśladownictwo. Podczas spektaklu uczniowie odgrywali sceny grane na żywo, które były przeplatane projekcją filmową nagranych podczas warsztatów teatralnych scen. Zakończeniem uroczystości był występ Chóru powiatowego pod dyrekcją Ewy Olek oraz wystąpienie Pani Marii Witak, która przygotowała zbiór wierszy.

8 grudnia w Zespole Szkół Specjalnych odbyło się podsumowanie dwudniowego wydarzenia pt. „Po drugiej stronie lustra”. Wydarzenie to było związane z obchodami Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych, ale także z Europejskim Tygodniem Autyzmu. W ciągu obu dni przybyło do szkoły mnóstwo osób, które miały okazję zapoznać się z umiejętnościami uczniów szczególnie tych ze spektrum Autyzmu. Turniej gier i zabaw dla dzieci z autyzmem został zorganizowany po raz pierwszy, podczas turnieju uczniowie mogli spędzić czas w specjalnie przygotowanej magicznej sali barw, w której mogli zaprojektować własny t-shirt oraz wykonać obraz o tematyce zimowej za pomocą fluorescencyjnych farb. Przybyli nauczyciele mogli zapoznać się także ze sposobem pracy opisanym w projekcie realizowanym w ramach programu Erasmus+ mającym na celu ćwiczenie prostych czynności przydatnych w nowym miejscu, w podróży, podczas spędzania czasu wolnego. Zadania te znalazły odzwierciedlenie w przygotowanym torze przeszkód. W pierwszym i w drugim dniu do dyspozycji gości oddane zostały poradniki z wybranymi metodami i narzędziami pracy, które zostały wypracowane w ramach programu Erasmus +.

Punktem kulminacyjnym okazał się spektakl pantomimy współczesnej pt. „Po drugiej stronie lustra” według scenariusza i przy współpracy z Panią Agnieszką Brząkała – instruktorem teatralnym i reżyserem, gdzie wszystkimi aktorami byli
uczniowie ze spektrum autyzmu. W spektaklu został ukazany problem wykluczenia osób autystycznych w środowisku społecznym. Poprzez alternatywną metodę komunikacji jaką jest teatr fizyczny i teatr ruchu uczniowie wyrazili swoje emocje i inscenizację poprzez naśladownictwo. Z wielkim zaangażowaniem odgrywali sceny grane na żywo oraz te, które przeplatały występ, a zostały nagrane w czasie warsztatów. Wydarzenie na, które przybyło ponad 100 osób podsumowała wicestarosta Grażyna Jany, która wszystkim przybyłym złożyła życzenia oraz zaprosiła na poczęstunek. Zakończeniem uroczystości był występ Chóru powiatowego pod dyrekcją Ewy Olek oraz wystąpienie Pani Marii Witak, która przygotowała zbiór wierszy.

Ten wpis został opublikowany w kategorii SŁupia p.Kępnem. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.