Wigilia „Rodziny” w Lututowie

W dniu 9 grudnia 2017 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Lututowie Zarząd Stowarzyszenia Integracyjnego „Rodzina” zorganizował spotkanie wigilijne dla wolontariuszy i podopiecznych. Była choinka, odświętnie zastawione stoły, w tle kolędy znanych polskich zespołów i wokalistów.

Otwarcia spotkania dokonała Prezes Stowarzyszenia pani Kazimiera Chrobot. Powitała oficjalnych gości, zaproszonych sponsorów, wolontariuszy i wszystkich uczestników. Po oficjalnych powitaniach przystąpiono do wręczenia symbolicznych podziękowań dla najbardziej zaangażowanych w działalność stowarzyszenia. Były mini statuetki, kubki z życzeniami i symboliczne czerwone róże.

Wręczenia dokonali wspólnie Prezes Kazimiera Chrobot, Skarbnik Elżbieta Leszczyńska i Wójt Gminy pan Marek Pikuła. Nieobecna z powodu niespodziewanej choroby Wiceprezes Lucyna Parzyjagła przekazała serdeczne życzenia dla wszystkich obecnych.

W międzyczasie na stołach stopniowo pojawiały się; ryba, śledzie, pierogi, zupa owocowa, kapusta z grochem. Już prędzej stoły zostały udekorowane w stroiki świąteczne i małe płonące lampki.

Jeszcze wystąpienia Wójta Gminy i proboszcza lututowskiej parafii księdza Dziekana Waldemara Gruszki. Na podsumowanie i zgodnie z tradycją zbiorowe odśpiewanie kolędy i dzielenie się tradycyjnym opłatkiem. Trwało to dłuższy czas bo każdy każdemu składał, mniej czy bardziej rozgadane i serdeczne życzenia i łamał się opłatkiem i na koniec można było przystąpić do degustacji wigilijnych potraw.

Przez dłuższy czas utrzymywała się cisza zakłócana jedynie dzwonieniem łyżek i widelczyków o talerzyki. Na deser zaserwowano ciasta, kawę i herbatę. Klimat się zmienił i zaczęły się pogaduszki i dyskusje na najróżniejsze tematy. Gwar narastał. Potem z wdziękiem i podziękowaniami odeszli piersi najbardziej stęsknieni za własną rodziną goście.

Były jeszcze kawały, wiersze i wspomnienia o tradycjach i wierzeniach dawnej wsi polskiej. Dotarł też nieco spóźniony gość; kapelmistrz Kapeli Ludowej Zbigniew Szczepański. Na sali zaczęły królować kolędy; te starsze, ludowe i te bardziej nowoczesne a wszyscy obecni na tyle na ile kto potrafił włączyli się we wspólne kolędowanie.

Zdjęcia i relacja Wacław Zabłocki

Ten wpis został opublikowany w kategorii Lututów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments