Afrykański Pomór Świń – realne zagrożenia dla gospodarki

We wtorek w Centrum Kultury Wsi w Łubnicach odbyła się konferencja na temat Afrykańskiego Pomoru Świń. Choroba jest coraz groźniejsza. Początkowo zakładano, że rzeka Wisła będzie naturalną zaporą dla wirusa ASF – jednak jak się okazało – przypadki jego występowania pojawiły się po lewej stronie Wisły.

Spotkanie rozpoczął starosta wieruszowski Andrzej Szymanek, który przywitał licznie przybyłych gości. Kilkadziesiąt osób, wśród których zdecydowaną większość stanowili rolnicy słuchało i dyskutowało o poważnym zagrożeniu jakim dla produkcji trzody jest ASF.

Wśród poruszanych tematów znalazły się:

 • Narastające zagrożenie. Aktualna sytuacja epizootyczna związana z występowaniem Afrykańskiego Pomoru Świń na terytorium Polski oraz UE (Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Sieradzu)
 • Bioasekuracja – najskuteczniejsza ochrona przed Afrykańskim Pomorem Świń (Powiatowy Lekarz Weterynarii w Sieradzu – Leszek Przewłocki)
 • Narzędzia i mechanizmy ograniczenia populacji dzika na terytorium Polski ze szczególnym uwzględnieniem terenu województwa łódzkiego
  (łowczy Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego – Piotr Kalus)
 • Działania administracyjne związane z zapobieganiem i zwalczaniem Afrykańskiego Pomoru Świń 
  (Powiatowy Lekarz Weterynarii w Sieradzu – Leszek Przewłocki)
 • Pomoc z tytułu zaprzestania produkcji wieprzowiny przez posiadaczy świń utrzymujących nie więcej niż 50 świń 
  (kierownik BP ARiMR w Wieruszowie – Wiesława Lewik)
 • Zmiany wynikające z ustawy z dnia 23 września 2016 roku o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia zwalczania chorób zakaźnych zwierząt 
  (kierownik BP ARiMR w Wieruszowie – Wiesława Lewik)
 • Zmiany przepisów w latach 2017/2018 dotyczące zwalczania chorób zakaźnych zwierząt 
  (Powiatowy Lekarz Weterynarii w Sieradzu – Leszek Przewłocki)

ASF jako choroba opisana po raz pierwszy w Kenii w 1920 roku (stąd jej nazwa). W Europie ASFV pojawił się w Portugalii (1957, 1960) skąd rozprzestrzenił się na kolejne kraje europejskie. W 2014 r. ASF stwierdzono na terenie Unii Europejskiej.

Luty 2014 r. – Polska – chorobę potwierdzono 14.02.2014 roku u padłego dzika na terenie północno-wschodniej Polski.

W okresie 40 miesięcy epizootii ASF wśród dzików, choroba przemieściła się na odległość 89 km w kierunku zachodnim i na odległość 187 km wzdłuż granicy wschodniej – ciągle zasilane wirusem z terenu Białorusi.

W Polsce od 17 lutego 2014 r. stwierdzono:

ASF u dzików (1342 przypadki):

 • w 2014 r. 30 przypadków
 • w 2015 r. 53 przypadki
 • w 2016 r. 80 przypadków
 • w 2017 r. 724 przypadki
 • w 2018 r.455 przypadków

ASF u świń (106 ognisk):

 • w 2014 r. 2 ogniska
 • w 2015 r. 1 ognisko
 • w 2016 r. 20 ognisk
 • 2017 r. 81 ognisk
 • w 2018 r. 3 ogniska

Odstrzał sanitarny dzików jest prowadzony również od dnia 28 listopada 2017 r. na terenie województwa łódzkiego. Odstrzał sanitarny dzików na obszarze województwa łódzkiego jest prowadzony na podstawie rozporządzeń wydawanych przez Wojewodę Łódzkiego w obwodach położonych w odległości 20-35 km po obu stronach wzdłuż głównych szlaków komunikacyjnych, tj. autostrady A2 i A1, drogi krajowej nr 1 oraz na terenie powiatu piotrkowskiego.

Wszystkie ogniska w Polsce są konsekwencją braku świadomości oraz lekceważenia podstawowych zasad bioasekuracji przed producentów świń – twierdził Powiatowy Lekarz Weterynarii w Sieradzu – Leszek Przewłocki. 

Choroba, jak podkreślał łowczy Okręgowego Polskiego Związku ŁowieckiegoPiotr Kalus, może być zwalczana tylko metodami administracyjnymi. – Nie ma szczepionki, jaką można podać zwierzętom. Stada, w których zostanie stwierdzony wirus muszą zostać wybite. Z obszaru dotkniętego chorobą nie wolno eksportować mięsa wieprzowego ani żywca.

Jak wiadomo wirus ASF pozostaje zakaźny w gospodarstwie przez 4 miesiące od momentu wybicia przebywających tam świń.

Wirus ASF (ASVF) nie jest chorobotwórczy dla ludzi oraz innych gatunków zwierząt.

Mimo kilkudziesięciu lat badań nie opracowano skutecznej szczepionki. Nie ma perspektywy by taka szczepionka w najbliższych 10 latach została opracowana.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Łubnice. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.