Kronika strażacka

Od dnia 05.02.2018 r. do dnia 11.02.2018 r. Państwowa Straż Pożarna odnotowała 5 zdarzeń.

 

1.W dniu 06.02.2018 r o godz.13:18 Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Wieruszowie przyjęło zgłoszenie od jednego z pracowników zakładu w miejscowości Wieruszów przy ulicy Bolesławieckiej.

Z treści zgłoszenia wynikało, że wybuchła sortownia  i suszarnia wiórów oraz że w wyniku tego zdarzenia dwie osoby zostały poszkodowane. Do zdarzenia zadysponowano cztery zastępy straży pożarnej JRG PSP W-ów oraz trzy zastępy straży OSP z pobliskich miejscowości.

Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz udzieleniu Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy osobom poszkodowanym.
W pierwszym etapie działań gaśniczych ze względu na bezpieczeństwo ratowników Kierujący Działaniem Ratowniczym w porozumieniu z mistrzem zmiany ze względu na specyfikę i rozbudowany ciąg technologiczny, podjął decyzję o podaniu trzech prądów wody z prądownic na sortownię, suszarnię oraz zbiornik trocin, celem opanowania pożaru zewnętrznego ciągu technologicznego oraz załączaniu kolejnych sekcji stałej instalacji gaśniczej zainstalowanej na obiektach.

Kolejnym etapem były działania gaśnicze polegające na podaniu dwóch prądów wody w natarciu na składowisko zrębków, co doprowadziło opanowania i ugaszenia pożaru.
Przypuszczalną przyczyną zdarzenia był zapłon technologiczny.

2. W dniu 10.02.2018 o godz. 11:45 Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Wieruszowie otrzymało informację o pożarze budynku mieszkalnego w miejscowości Popielina gm. Lututów. Do zdarzenia zadysponowano dwa zastępy straży JRG PSP W-ów oraz trzy zastępy straży OSP Lututów i OSP Niemojew. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano pożar dwóch pomieszczeń budynku mieszkalnego.

Osób poszkodowanych nie było. Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu zasilania od budynku. Następnie podano dwa prądy wody w natarciu na palące się pomieszczenia budynku co wystarczyło do lokalizacji i ugaszenia pożaru.
Pomieszczenia budynku przewietrzono i po zakończeniu działań przekazano pisemnym protokołem właścicielowi.

Przypuszczalna przyczyną zdarzenia było: Wypadnięcie iskry z pieca.

3. W dniu 10.02.2018 o godz. 11:45 Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Wieruszowie otrzymało informację o kolizji drogowej na drodze ekspresowej S8 116 km. Do zdarzenia zadysponowano dwa Zasępy straży JRG PSP W-ów oraz zastęp OSP W-ów. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano samochód osobowy z lawetą stojący na poboczu drogi oraz pojazd, który spadł z lawety znajdujący się na pasie zieleni. Osób poszkodowanych nie było, droga była przejezdna. Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, rozłączeniu źródła napięcia w pojazdach. Po przybyciu na miejsce zdarzenia służy drogowej działania straży polegały na pomocy w uprzątnięciu miejsca zdarzenia. Do czasu zakończenia działań przez Policję na miejscu obecny był zastęp straży OSP W-ów.
Przypuszczalną przyczyną zdarzenia była nadmierna prędkość kierującego sam.osobowym.

4. Pozostałe zdarzenia do których dysponowane były Jednostki Ochrony Przeciwpożarowej to między innymi pożary sadzy w kominach, neutralizacja plam ropopochodnych oraz inne miejscowe zagrożenia.

mł. bryg. Dariusz Górecki
D-ca JRG w Wieruszowie.
Ten wpis został opublikowany w kategorii Powiat Wieruszowski. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments