Kronika KPP w Wieruszowie 30.03.2018r

– „Patrz i Słuchaj”
Planowany termin realizacji działań profilaktycznych w ramach akcji przewidziany jest do końca września 2018 roku.
Celem akcji jest przede wszystkim przypominanie, uświadamianie oraz zwracanie uwagi, szczególnie pieszym – jako niechronionym uczestnikom ruchu drogowego, na zagrożenia związane między innymi z:
bezpośrednim wejściem na jezdnię przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych,
wejściem na jezdnię spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi,
przechodzeniem przez jezdnię w miejscu niedozwolonym,
wejściem na jezdnię przy czerwonym świetle,
chodzeniem nieprawidłową stroną drogi,
korzystaniem z telefonów, tabletów czy innych urządzeń w trakcie przechodzenia przez przejście dla pieszych.
W ostatnich latach widoczna jest poprawa stanu bezpieczeństwa, ale mimo sukcesywnie malejącej liczby wypadków z udziałem pieszych,w dalszym ciągu liczba śmiertelnych ofiar wśród tej grupy uczestników ruchu stanowi prawie ⅓ ogółu zabitych na polskich drogach.
W 2017 roku w 8 197 wypadkach drogowych zginęło 873 pieszych,a 7 587 zostało rannych. Szczególnie niepokojące jest, iż 3 408 wypadków to zdarzenia, które polegały na nieustąpieniu pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych, na skutek tych zachowań zginęło 205 pieszych.
Mając na uwadze poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego w ramach ww. akcji policjanci ruchu drogowego będą prowadzić wzmożenie działania profilaktyczne skierowane nie tylko do pieszych, ale również do kierowców.
Postęp technologii i ciągła potrzeba bycia online sprawia, że z jednej strony wszelkie nowinki techniczne ułatwiają i poprawiają bezpieczeństwo uczestnikom ruchu drogowego, z drugiej natomiast mogą pośrednio przyczynić się do tragedii. Telefony, tablety czy też urządzenia GPS pomagają, ale także rozpraszają uwagę i przez to mogą być przyczyną niebezpiecznych sytuacji na drodze.
Koncentrację uczestników drogi mogą rozpraszać następujące czynniki:

wizualne, które odciągają wzrok od drogi np. reklamy, wystawy, rozmowy z innym uczestnikiem ruchu drogowego, obsługa telefonu, tabletu czy nawigacji.
Pieszy czy kierowca zajęty rozmową, bezpośrednio czy też przez telefon, przechodząc przez jezdnię lub kierując pojazdem, w trakcie rozmowy spogląda np. na drugą osobę albo na wyświetlacz telefonu czy innego urządzenia, co powoduje, że nie skupia się w pełni na drodze i jest rozkojarzony.

słuchowe, które odciągają percepcję słuchową od sytuacji drogowej, np. głośne słuchanie muzyki, rozmowy, hałas.
Mimo że zdecydowaną większość informacji dostarcza nam wzrok, nie należy bagatelizować roli sygnałów dźwiękowych. Słuchając głośno muzyki poprzez słuchawki lub w samochodzie, pieszy czy też kierowca może narazić siebie oraz innych uczestników ruchu drogowego na niebezpieczeństwo.
Pieszy np. podczas przechodzenia przez jezdnię, powinien nie tylko się rozejrzeć, ale również skupić swój słuch, gdyż w wielu przypadkach wcześniej może usłyszeć nadjeżdżający z dużą prędkością pojazd, niż go zauważy.
Kierowca słuchający głośno muzyki w samochodzie lub poprzez słuchawki może nie usłyszeć sygnałów dźwiękowych pojazdów uprzywilejowanych, nadjeżdżających samochodów lub innych dźwięków, które pozwalają na analizowanie sytuacji na drodze.
poznawcze, które odciągają uwagę np. poprzez myślenie
o sprawach niezwiązanych ze świadomym uczestnictwem na drodze.
Codzienne sprawy, rozmyślanie o nich, „wyłączanie się” z bycia świadomym uczestnikiem ruchu drogowego również mogą mieć wpływ na bezpieczeństwo. Rozkojarzony pieszy lub kierowca może nie zauważyć zagrożenia i doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji na drodze. Nawet doświadczeni kierowcy potrzebują czasu, aby móc zareagować na zmieniające się warunki i sytuacje na drodze.
Dynamicznie zmieniająca się sytuacja na drodze oraz duże natężenie ruchu powoduje, że zagrożenie powstaje zwykle w bardzo krótkim czasie. Dlatego też wszelkie tzw. „rozpraszacze” mają również wpływ na poziom koncentracji. Niższy poziom koncentracji powoduje wzrost czasu reakcji i podjęcie właściwej decyzji. Opóźniony refleks i niewłaściwe zachowania uczestników ruchu drogowego mogą mieć katastrofalne
w skutkach konsekwencje.
Używanie wielu tzw. „rozpraszaczy” nie jest zakazane prawem, dlatego też policjanci w ramach akcji informacyjno-edukacyjnej „PATRZ I SŁUCHAJ!” będą informować, edukować, apelować i prosić uczestników ruchu drogowego o rozwagę, jak również zachowanie ostrożności.
Warto przypomnieć, że pieszy to nie tylko osoba znajdująca się poza pojazdem na drodze i niewykonująca na niej robót lub czynności przewidzianych odrębnymi przepisami, ale również osoba prowadząca, ciągnąca lub pchająca rower, motorower, motocykl, wózek dziecięcy, podręczny lub inwalidzki, poruszająca się w wózku inwalidzkim, a także osoba w wieku do 10 lat kierująca rowerem pod opieką osoby dorosłej.
Przestrzeganie przepisów, koncentracja, obserwacja, nawiązanie kontaktu wzrokowego pieszy-kierowca, wzajemny szacunek i życzliwość to czynniki, które z pewnością mają istotny wpływ na poprawę bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego.

– „Kręci mnie bezpieczeństwo…przez cały rok szkolny”
27 marca 2018 roku policjant z wieruszowskiej Komendy Policji wspólnie z pracownikami Powiatowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Wieruszowie zorganizował spotkanie z uczniami Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Wieruszowie. Prelekcja przebiegła pod hasłem akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo…przez cały rok szkolny”, którą honorowym patronatem objął Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Podczas prelekcji pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Wieruszowie przedstawili informacje związane z uzależnieniami od środków odurzających, głównie tzw. „dopalaczy”. Dużym zainteresowaniem okazał się film profilaktyczny o tematyce uzależnień od dopalaczy oraz warsztaty przy wykorzystaniu ALKO i NARKOgogli.
W trakcie drugiej części spotkania młodzież z Technikum Logistycznego, Technikum Ekonomicznego oraz Szkoły Branżowej I – wszego stopnia z zaciekawieniem wysłuchała informacji przekazanej przez policjanta. Tematami tej części spotkania była odpowiedzialność prawna m.in. za posiadanie i udzielanie środków narkotycznych w tym uzależnień od alkoholu oraz bezpieczeństwie w ruchu drogowym i ważnej roli elementów odblaskowych dających bezpieczeństwo pieszym. Nie zabrakło również informacji na temat cyberzagrożeń występujących „w sieci”, naboru do służby w Policji oraz narzędzia Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, aplikacji „Moja Komenda” i programie „Dzielnicowy Bliżej Nas”.
Młodzież chętnie zadawała pytania i równie chętnie dzieliła się swoimi spostrzeżeniami na temat bezpieczeństwa. Na zakończenie uczestnikom spotkania rozdano broszury informacyjne pt. „Nie pozwól odlecieć swojemu szczęściu”.

– Kolizja drogowa na węźle drogi S 8 w Wieruszowie
w piątkowy poranek doszło do wywrócenia się przyczepy samochodu ciężarowego przewożącego drewno na skrzyżowaniu o ruchu okrężnym węzła drogi S-8 w Wieruszowie. Jezdnia od węzła w kierunku Wieruszowa do godziny 11:35 była całkowicie zablokowana. Apelujemy o zachowanie ostrożności na drogach.

Do kolizji drogowej samochodu ciężarowego doszło 30 marca 2018 roku około godziny 9:40 na skrzyżowaniu o ruchu okrężnym przy zjeździe z drogi S 8 w Wieruszowie. Z wstępnych ustaleń kierujący ciężarową scanią z przyczepą, 51 – letni mieszkaniec powiatu kępińskiego w wyniku niedostosowania prędkości do panujących warunków ruchu, stracił panowanie nad kierowanym zespołem pojazdów w wyniku czego przyczepa ciężarowej scanii przewożąca drewno wywróciła się na jezdnię całkowicie blokując dojazd do drogi wojewódzkiej W 482 w Wieruszowie. W wyniku zdarzenia kierujący pojazdem nie doznał żadnych obrażeń ciała i w chwili kolizji był trzeźwy Uszkodzona została przyczepa pojazdu ciężarowego oraz metalowe bariery ochronne drogi. Z uwagi na zalegające na jezdni drewno oraz wywróconą przyczepę droga od węzła w kierunku Wieruszowa do godziny 11:35 była całkowicie zablokowana. Kierowcy podróżujący w kierunku Wieruszowa z drogi S-8 oraz z Galewic kierowani byli na wyznaczone przez policję objazdy przez miejscowość Polesie. Na kierującego scanią został nałożony mandat karny za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

W trosce o bezpieczeństwo na drodze policja apeluje : Pamiętajmy o dostosowaniu prędkości do warunków panujących na drodze oraz o obowiązkowym oświetleniu i oznaczeniu unieruchomionego pojazdu. Rozważmy wyposażenie naszego pojazdu w elementy odblaskowe, których używajmy podczas postoju pojazdu szczególnie po zmroku. Pamiętajmy o własnym bezpieczeństwie oraz o nie przecenianiu własnych umiejętności podczas kierowania pojazdami a także o nie kierowaniu pojazdami po spożyciu alkoholu.

Opracował :
Oficer Prasowy
KPP w Wieruszowie
asp. sztab. Damian Pawlak

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wieruszów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.