Narodowe Święto Pamięci Żołnierzy Wyklętych

W dniu 1 marca 2018 r. w Gminie Łęka Opatowska odbyły się uroczystości związane
z Narodowym Świętem Pamięci Żołnierzy Wyklętych, które rozpoczynają obchody związane z 100 Rocznicą Odzyskania Niepodległości.

Na zaproszenie gospodarzy Wójta Gminy Łęka Opatowska Adama Kopisa i Dyrektor Gimnazjum im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Opatowie Anny Synowiec odpowiedzieli między innymi: przedstawiciele Rodzin Żołnierzy Wyklętych, przedstawiciel biura poselskiego Tomasza Ławniczaka – Bartłomiej Mierzchała, Sekretarz Gminy Małgorzata Gąszczak, Radni Gminy Łęka Opatowska, Kierownik Posterunku Policji w Opatowie asp. Sztab. Konrad Mierzwiak i asp. Aleksander Stefan, dyrektorzy szkół podstawowych z tereny gminy Łęka Opatowska, nauczyciele i uczniowie szkół, harcerze, poczty sztandarowe.

Obchody rozpoczęły się od złożenia kwiatów i zapalenia zniczy pod tablicą upamiętniającą ‘Żołnierzy Wyklętych’ znajdującą się przy Rządcówce w Łęce Opatowskiej.

Następnie w kościele parafialnym p.w. św. Floriana w Opatowie została odprawiona msza święta w intencji Żołnierzy Niezłomnych.

Po nabożeństwie udano się na skwer przy Gimnazjum im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Opatowie. Odsłonięto tam Tablicę pamiątkowa poświęconą Bohaterom antykomunistycznego podziemia z oddziału Franciszka Olszówki ps. „Otto”, którzy walczyli o suwerenność i niepodległość Polski, przeciw stalinowskiej sowietyzacji państwa i narodu od maja 1945 r. do lutego 1964 r. na terenie powiatu kępińskiego, wieluńskiego, kluczborskiego, oleskiego, sycowskiego i oleśnickiego.

Żywą lekcję historii ‘Wydobyć z mgły zapomnienia’ przedstawili uczniowie miejscowego gimnazjum, którzy w realistyczny i wzruszający sposób przenieśli nas w czasy polskiego podziemia antykomunistycznego. Zaprezentowali się w umundurowaniu charakterystycznym dla ‘Żołnierzy Wyklętych’ i strojach z okresu po zakończeniu II wojny światowej, demonstrując repliki stosowanej wówczas broni, przybliżając ówczesne realia i metody walki, akcentując patriotyzm i lojalność walczących, co wzbudziło największe zainteresowanie zgromadzonych gości.

W imieniu Rodzin Żołnierzy Wyklętych głos zabrała p. Kinga Motyka z Kraskowa, rodzina Heleny Motykówny ps. „Dziuńka” i p. Irena Jokiel z Kuźnicy Słupskiej rodzina Idziego Piszczałki ps. „Pantera”.

Podsumowaniem tegorocznych obchodów była wizyta u pani Ireny Nawrockiej pseudonim „Krysia” – żołnierza oddziału Franciszka Olszówki „Otta” jedynej żyjącej uczestniczki działań oddziału „Otta” z terenu powiatu kępińskiego. Spotkanie upłynęło na wspólnych rozmowach oraz wzruszających wspomnieniach pani Ireny.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Łęka Opatowska. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments