Gmina Baranów – miejsce do zamieszkania

Z Wójtem Gminy Baranów  Bogumiłą  Lewandowską-Siwek rozmawiają Anna Świegot i Eugeniusz Tomaszek.

Szanowna Pani zacznijmy od budżetu. Analizując  budżet roku poprzedniego i obecnego daje się zauważyć  duży przyrost tego budżetu w 2018, bo prawie 6 mln. Jest to wzrost związany z podatkami PiT.

 

Na to się składa wzrost wynagrodzeń, większe dochody na działalności gospodarczej, ogólny wzrost poziomu gospodarki. Czy pani podzieli moje zdanie, że wzrosty dochodów pracowników tych firm okolicznych wpływają na to, że budżet jest taki duży?

Tak potwierdzam i to jest spowodowane tym, że Gmina Baranów sprzyja budownictwu, Przedsiębiorcom i naszym Mieszkańcom.  Wcześniej nie było możliwości budowania się w każdym sołectwie, a teraz cieszy nas każda inwestycja. Przystąpiliśmy do studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego i zgodnie z sugestią Mieszkańców  poszerzyliśmy działki pod zabudowę mieszkaniową i pod przemysł, wprowadziliśmy dla  przedsiębiorców ulgę podatkową dwuletnią dla nowo powstałych inwestycji. Budujemy infrastrukturę drogową, ścieżki rowerowe, oświetlamy gminę po to, aby łatwiej było nie tylko naszym Mieszkańcom, ale  Przedsiębiorcom również.  Wszelkie udogodnienia jakie są wprowadzane powodują, że chęć przenoszenia się do naszej gminy jest coraz większa. My to zauważamy, bo nowe domy, hale produkcyjne powstają tutaj jak grzyby po deszczu. We wszystkich sołectwach mamy place zabaw, we wszystkich sołectwach budujemy i remontujemy domy ludowe. Mamy 6 szkół podstawowych, 7 przedszkoli, które czynne są w miarę potrzeb rodziców, wiele rzeczy wskazuje, że mieszkańcom chce się tu być. W końcu Gmina Baranów – to miejsce do zamieszkania!

Jaki jest stan dróg gminnych?

Szczerze mówiąc my już te główne drogi mamy nowe wraz ze ścieżkami rowerowymi.  Obecnie budujemy  drogi, które są na tak zwanych „zapłociach”, na jakiś poboczach gminnych, albo które nam  skrócą znacznie dojazd do pracy. Poważną inwestycją o którą chcemy aplikować z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych tzw. „schetynówkę”,  a w 2019r. zrealizować, to jest droga obecnie polna, łącząca dwie miejscowości:  Mroczeń-Słupia.  Ta inwestycja da nam duży skrót dojazdu do zakładów pracy. Do budowy mamy jeszcze wiele dróg osiedlowych w sołectwie Baranów-Murator. Ubolewam bardzo nad drogą powiatową w Grębaninie. O jej  fatalnym stanie rozmawiałam już z powiatem. Myślę, że w przyszłych latach ta droga będzie zrobiona, bo my zawsze kiedy powiat realizuje inwestycje drogowe dajemy środki na ścieżki rowerowe przy tych drogach. Już niedługo  będziemy mieli ścieżki rowerowe we wszystkich sołectwach i będzie nimi połączona cała gmina. To m.in. mój cel na następną kadencję.

W takim razie jak się współpracuje z powiatem?

Na zerowym poziomie. Współpraca nie jest ani zła, ani dobra. Może  dlatego, że my uchodzimy za dość bogatą gminę. Jeżeli chodzi o jakieś spotkania,  rozmowy, za którymi nie idą pieniądze, to dobrze się współpracuje.  Podpisujemy porozumienia, uzgadniamy drobne remonty,  ale ja cały czas proszę o budowę drogi w Grębaninie. Może się doczekamy….

Dodam Jesteśmy 6 gminą w Polsce wg. rankingu zrównoważonego rozwoju. To jest rewelacyjne miejsce bo to jest wskaźnik, ile się przeznacza na oświatę, ile na inwestycje itd.  My praktycznie na inwestycje przeznaczamy połowę budżetu, zawsze tak było.

Wydatek na oświatę w tym roku jest imponujący wynosi 26 mln w tym jest także wydatek na dużą inwestycję.

Tak – szkoła, hala sportowa i przedszkole, inwestycja realizowana od 2017 roku na kwotę  26 mln. 1 września 2019  roku dzieci z Baranowa idą do nowej szkoły.

Ile dotacji oświatowej pani otrzymuje, czy to wystarcza na prowadzenie szkół?

Ok.30% naszego budżetu wydajemy na oświatę. Dodajemy głównie do małych szkół, ponieważ subwencja nie wystarcza na tak rozdrobnione szkoły, a najwięcej środków pochłaniają wynagrodzenia dla nauczycieli.

Jak przebiegła reforma oświaty?

Gimnazjum przekształciliśmy w szkołę podstawową nie zamykając żadnej szkoły.

Czy były jakieś efekty uboczne np. zwolnienia nauczycieli?

Zobaczymy później, nic się na razie nie zmieniło. Wszystkie 7-me  klasy mamy w byłym gimnazjum i dowozimy młodzież ze wszystkich 5 szkół, aby mieć czas do przygotowania szkół do nowej reformy. Reforma weszła w lutym, a my w lutym budżet mieliśmy zatwierdzony i skąd pieniądze wziąć na gabinety przedmiotowe, na nauczycieli itp. Jest możliwość formy przejściowej do 2022, skorzystaliśmy z tej możliwości, więc na dziś nie ma żadnych problemów. Wszystko realizowane jest zgodnie z prawem.  Rodzice naszą prośbę zaakceptowali, a my jeszcze uchwałą przymusiliśmy Słupię która miała 5 osobową klasę. Dzisiaj wiem, że to była bardzo dobra decyzja. Zadowoleni są przede wszystkim uczniowie (a to na nich najbardziej mi zależy i na ich dobru), rodzice myślę, że też.

Porozmawiajmy teraz co gmina proponuje niektórym grupom społecznym?

W naszej Gminie powstało Stowarzyszenie Seniorów i Rada Biznesu. Mamy co roku bal biznesu, ponieważ mamy bardzo dużo przedsiębiorców. Nigdy przedsiębiorców nie proszę o żaden sponsoring. Jedno jedyne w co się angażują, w czym nam bardzo pomagają,  to fanty na Dni Baranowa. My sprzedajemy  losy, a zyski przeznaczamy  na dzieci niepełnosprawne naszej gminy. To są jednorazowe takie akcje i wtedy przedsiębiorcy z chęcią dają swoje meble na tę loterię i  wiele innych branż  przeznacza swoje akcesoria na ten cel. To bardzo szczytny cel, więc nikogo nie trzeba zbytnio namawiać.

Seniorzy mają dzienny klub seniora, który powstał w  Mroczeniu i działa od 1 marca tego roku w starym przedszkolu. Nasi Seniorzy ze Stowarzyszenia  jeżdżą do teatru, do kina, na wycieczki krajowe i zagraniczne. Tutaj jest częściowy finansowy wkład seniorów , ale  piszemy również projekty dla Stowarzyszenia aby Seniorzy korzystali  również ze środków zewnętrznych.

Mamy jeszcze huczne dożynki, Dni Baranowa, w tym roku znowu będzie strefa kibica bo czekają nas Mistrzostwa Europy w piłce nożnej i wiele wiele innych imprez. Naprawdę dużo się dzieje w naszej Gminie.

 A czytelnictwo, które tak kulej w Polsce?

Jest biblioteka która ma filię w Mroczeniu i w Słupi biblioteka główna jest Baranowie. Kiedy wybudujemy nową  szkołę w Baranowie to ta stara,  zostanie przeznaczona na dzienny pobyt seniora na parterze, a na piętrze będzie biblioteka, kawiarenka internetowa, czytelnia i wszystko co jest związane z  kulturą około biblioteczną.

Żyjemy w 21 wieku a wielu seniorów jest  wykluczonych z tej technologii cyfrowej. Czy robi się jakieś działania, żeby im pomagać ?

Muszę panu powiedzieć, że nie wiem, kto tu jest wykluczony. U nas seniorzy nie są wykluczeni, potrafią korzystać z internetu, u nas jest i będzie integracja młodzieży z seniorami.  Jeżeli  na dole będzie dzienny pobyt seniora a na piętrze będzie kafejka internetowa to  my  będziemy organizować integrację młodzieży z seniorami. Seniorzy będą uczyć jak  przyszyć guzik albo coś zaszyć. a młodzież będzie uczyć seniorów nowych technologii i innych rzeczy które są nowością dla nich. Ja myślę, że jeśli jest i będzie taka integracja wnuków z dziadkami to nie ma żadnego wykluczenia.

Czy księgozbiór biblioteki jest odnawialny?

Jest regularnie odnawialny, biblioteka ma swój budżet za który zakupuje co roku nowości.

W jaki sposób dociera pani z informacjami do mieszkańców ?

Mamy gazetkę gminną „Kronikarz Ziemi Baranowskiej”. W poprzedniej kadencji nie mogłam wydawać gazetki, ponieważ radni nie pozwalali przez cztery lata przeznaczyć środków na ten cel . Poprosiłam więc przedsiębiorców i oni sponsorowali mi tę gazetkę , a w zamian mieli reklamę swojej firmy na ostatniej stronie. Byłam im naprawdę wdzięczna, że rozumieli potrzebę takiej informacji. To bardzo dobra forma przekazu informacji co dzieje się w naszej gminie.  Wtedy nie do wszystkich ta gazetka docierała, ponieważ rozwoziliśmy ją sami do sklepów i do sołtysów. Obecnie mamy umowę z pocztą  i gazetka powinna dotrzeć do każdego domu, do każdego mieszkania. Wszyscy więc wiedzą co się w gminie dzieje, jakie są inwestycje, jakie są plany, jakie terminy , składamy życzenia jubilatom, informujemy o terminach odbioru śmieci, ostrzegamy o smogu  itp.  Dopiero nowa kadencja i nowa rada zrozumiała, że służy to wszystkim Mieszkańcom naszej Gminy.

Ma pani w posiadaniu gminy kilka pięknych zabytków, jaki jest ich stan?

W Gminie znajdują się trzy kościółki drewniane: w Baranowie, Donaborowie i Grębaninie. Jest przepiękny Pałac Wężyków w Mroczeniu, tam  jest byłe gimnazjum. Wybudowaliśmy tam  boisko ze sztuczną nawierzchnią zamiast asfaltu, z zielona bieżnią tartanową. Sukcesywnie Pałacyk  ten jest odnawiany pod okiem pani Konserwator z Kalisza, ale środki na to pochodzą tylko z gminy. Obecnie aplikujemy o środki zewnętrzne, ale nie ma jeszcze decyzji.

Kanalizacja i woda jak to wygląda na terenie gminy ?

W ramach aglomeracji to mamy, już praktycznie kanalizację i wodę wszędzie doprowadzoną. Uzupełniamy jeszcze drobne braki z naszych środków, ale w porozumieniu z Wodociągami Kępińskimi. Poza aglomeracją nie mamy kanalizacji, ale liczę na to, że warunki na dofinansowanie trochę zostaną poluzowane i w przyszłości wszystkich ujmiemy.. Za to mieliśmy i mamy nadal dofinansowanie z budżetu na przydomowe oczyszczalnie ścieków.

Dużo zostało ich zamontowanych?

Sporo. Wprowadziliśmy, to w zeszłym roku i zainteresowanie jest bardzo duże. Dotujemy 50% kosztów, ale nie więcej niż 3.000 zł. Chcemy również w tym roku wprowadzić dofinansowanie  wymiany pieców centralnego ogrzewania.  Dofinansowane będą piece gazowe, tam gdzie doprowadzony jest gaz albo piece na eko-groszek 5 i 6 klasy czyli takie w których nie ma możliwości palenia śmieciami.

Jakie są zachęty żeby zmienić piec na  gazowy podłączony do gazociągu ?

Nie będziemy dofinansowywać tam gdzie jest sieć gazowa na piec inny niż  gazowy. Tam gdzie nie ma sieci gazowej tam będziemy z takich byle jakich śmieciowych pieców zmieniać  na piece 5 i 6 klasy gdzie nie ma możliwości wsypania żadnych śmieci tylko eko-groszek. Proszę tylko „eko” nie traktować jako ekologiczny, bo  eko-groszek niestety również przyczynia się do zanieczyszczania naszego powietrza. W naszym powiecie jest to ogromny problem, który musimy rozwiązywać wspólnie. Dla naszego dobra!

Jakie ma pani sukcesy jeśli chodzi o zdobywanie środków zewnętrznych?

Zdobywamy cokolwiek się pojawia i w Urzędzie Marszałkowskim i wojewódzkim i innych instytucjach. Jeżeli chodzi o drogi to co roku aplikujemy o „schetynówkę”,  bo to jest 50% dofinansowania. Głównym powodem, że nie możemy czasami dostać  środków zewnętrznych, to to, że nie mamy bezrobocia i dochód na jednego mieszkańca jest  za duży. Ale chyba każdy chciałby mieć taki „problem”, czyż nie?

Czy 500+ poszerzyło zakres patologii? Czy ten program jest pomocny  społeczeństwu,  jak pani ocenia?

Nie ocenię tego, ponieważ zupełnie nie znam środowisk patologicznych, które z tego korzystają ani rodzin, którym to pomogło. Ja miałam swoje zdanie jak rząd to wprowadzał i zdania do dzisiaj nie zmieniłam. Powinno się  określać zakres dochodów na jedną osobę i wypłata 500+ powinna dotyczyć tylko rodzin o określonym progu dochodu i wtedy na każde dziecko i nie do 18-tego roku , ale do końca jego edukacji. Nie powinno się wypłacać rodzinom, które mają bardzo duże dochody.

Czy planuje pani jakieś uroczystości w związku z 100-leciem Odzyskania Niepodległości przez Polskę ? Czy mogłaby pani wskazać takiego lokalnego bohatera tego okresu, tego stulecia?

W Baranowie jest szkoła im. Powstańców Wielkopolskich, co wiąże się też z tym właśnie stuleciem. Mamy bohaterów tego powstania, którzy byli mieszkańcami tej gminy. Obecnie żyją i są zapraszani wnukowie naszych Powstańców na różne uroczystości szkolne, które pięknie i wzruszająco  upamiętniają to wydarzenie. Uczą młodzież historii, nie pozwalają zapomnieć, kto przelewał krew za naszą wolność. Pozwalają poznać naszych rodzimych Powstańców.

A co chcemy zrobić na stulecie? Chcemy postawić tutaj pomnik mieszkańcom, którzy przyczynili się do tego, że mamy pokój, że możemy spokojnie uczyć się i pracować, że żyjemy w wolnej Polsce.

W związku z pracą nad rewitalizacją rynku w Baranowie mamy już zatwierdzoną u p. Konserwator lokalizację tego pomnika. W  listopadzie również planowane są również wspólnie ze szkołami , a szczególnie Szkołą Podstawową w Baranowie cykl uroczystości związanych ze 100-leciem Odzyskania Niepodległości.

Wszystko to trzeba pogodzić z nadchodzącymi wyborami samorządowymi…..

Czytając między wierszami mogę chyba powiedzieć że ma pani ochotę wystartować na nową kadencję?

Tak startuję, decyzję już podjęłam.

Czy jest pani skłonna ocenić swą działalność w tej kadencji w skali od 1 do 10 ?

Ja staram się pracować na 10, mam bardzo dobrą załogę (pracowników), z którą do tej dziesiątki nieustannie dążymy, mam ogromne wsparcie od moich sprzymierzonych radnych i miłe słowa od zadowolonych z mojej pracy Mieszkańców….  I chce się pracować ! Ale jeszcze się taki nie narodził… Ale konstruktywna krytyka mobilizuje mnie, umiem słuchać, potrafię zmienić zdanie, kiedy ktoś mnie przekona, staram się unikać błędów. Nie zawsze się udaje.

Nikt nie chce chwalić się porażkami, czy takie były ?

Nasuwa mi się jedna: nie dość skutecznie przekonałam radnych, żeby szkoła w Grębaninie była tylko dla klas I-III wraz  z oddziałem zerowym.  To tylko dla dobra dzieci. No cóż, wola większości, zaakceptowałam, ale myśli powracają.

Kończąc naszą sympatyczną rozmowę życzymy pani z całego serca dużo sukcesów i w tym także tego wyborczego. Dziękujemy za rozmowę  i mile spędzony czas.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Baranów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments