Gminna Biblioteka Publiczna w Trzcinicy nie zwalnia tempa

Już od czerwca 2018 r. Gminna Biblioteka Publiczna w Trzcinicy rozpoczęła realizację dwóch wniosków, na które otrzymała dofinansowanego ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu „Partnerstwo dla książki”.

Złożone dwa wnioski Gminnej Biblioteki Publicznej w Trzcinicy w ramach Programu „Partnerstwo dla książki” zostały pozytywnie rozpatrzone i otrzymały dofinansowanie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wniosek „Z książką w plecaku przemierzamy gminę, ojczyznę i świat” znalazł się na 10 pozycji ogólnopolskiej listy rankingowej, natomiast wniosek „Z książką w świat przygody, wartości i wiedzy” również został wysoko oceniony. Całkowity koszt realizacji dwóch projektów wynosi 30.660,00 zł (z tego 22.730,00 zł będą stanowić środki finansowe Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, natomiast dotacja z budżetu jednostki samorządu terytorialnego, tj. Gminy Trzcinica wynosi 7.930,00 zł).

Projekt pt. „Z książką w plecaku przemierzamy gminę, ojczyznę i świat” polega na zorganizowaniu atrakcyjnych przedsięwzięć kulturalnych dla dzieci i młodzieży skoncentrowanych wokół książki przygodowej, krajoznawczej i podróżniczej, animujących życie kulturalne na terenie gminy Trzcinica, tj. warsztatów i spotkań autorskich z podróżnikami wraz z działaniami aktywizującymi i interdyscyplinarnymi promującymi czytelnictwo i bibliotekę, jako ośrodka kulturotwórczego, odpowiadającego na potrzeby lokalnej społeczności (m.in. Gminny Festiwal Fotografii, wyjazd krajoznawczy dla dzieci i młodzieży, wydanie promocję lokalnych pocztówek).

Natomiast projekt „Z książką w świat przygody, wartości i wiedzy” przeznaczony jest dla dzieci, młodzieży i seniorów (60+) z terenu Gminy Trzcinica. Jego realizacja będzie trwała od 1 maja 2018 r. do 20 grudnia 2018 r. Głównym celem projektu jest przeprowadzenie różnorodnych form kulturalnych promujących książkę i literaturę a także realizacja ciekawych działań kulturalnych animujących czytelnictwo w Gminnej Bibliotece Publicznej w trzech blokach tematycznych: „Z książką w świat przygody” (dzieci), „Z książką poznajemy siebie” (młodzież) i „Z książką odkrywamy świat” (seniorzy 60+).

Blok spotkań kulturalnych dla dzieci pn. „Z książką w świat przygody” został tak zaplanowany, aby dzieciom obcowanie z książką nie wydawało się nudne, a wręcz przeciwnie było wprowadzeniem do świata fantazji i przygody. Ma temu służyć zorganizowanie czterech spektakli teatralnych (2 spektakli kukiełkowych i 2 spektakli gry aktorskich) oraz przeprowadzenie 10 zajęć kulturalno-edukacyjnych. Blok tematyczny dla młodzieży pt. „Z książką poznajemy siebie” będzie polegał na zorganizowaniu warsztatów motywacyjnych dla młodzieży pt. „Chcę być kimś” oraz spotkania autorskiego, mającego na celu ukazanie młodzieży jak realizowanie swoich pasji w życiu, nie tylko daje poczucie realizacji siebie, ale również może być ciekawym i twórczym sposobem na życie. Blok tematyczny dla seniorów będzie polegał na realizacji dwóch spotkań autorskich oraz jednego koncertu poezji śpiewanej połączonego z promocją tomików wierszy.

W ramach projektu „Z książką w świat przygody, wartości i wiedzy” już w sierpniu zapraszamy dzieci na spektakl kukiełkowy Teatru Lalek Pinokio oraz na zajęcia kulturalno-edukacyjne dla młodszych czytelników. Również w miesiącach wakacyjnych zapraszamy dzieci i młodzież do udziału w konkursie fotograficznym „Piękno Ziemi Trzcinickiej” realizowanego w ramach zadania „Z książką w plecaku przemierzamy gminę, ojczyznę i świat” – podsumowuje Renata Gość – dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Trzcinicy.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Trzcinica. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.