Kronika KPP w Wieruszowie

Kronika KPP w Wieruszowie 09.07.2018r.

Policjanci wspólnie z MGOPS w Wieruszowie wspólnie dbają o bezpieczeństwo podczas wakacji
W czasie wakacji wieruszowscy policjanci podejmują wiele działań mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa wypoczywającym. W trosce o bezpieczeństwo policjanci wspólnie z pracownikami Miejsko – Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wieruszowie spotkali się z dziećmi i ich rodzicami.
2 lipca 2018 roku przy parku 650 – lecia przy ulicy Żydowskiej w Wieruszowie Miejsko Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Wieruszowie zorganizował piknik profilaktyczny. Spotkaniu przewodniczyła Kierownik Ośrodka p. Ewa Szandała. W trakcie pikniku ośrodek zaoferował najmłodszym szereg atrakcji, między innymi przejażdżki bryczką konną i słodkie upominki. Wszystko w trosce o bezpieczeństwo i aktywne spędzanie czasu wolnego podczas wakacji.

W spotkaniu uczestniczyli również wieruszowscy policjanci, którzy spotkali się z dziećmi ich rodzicami i opiekunami. Podczas pikniku policjanci szczególną uwagę poświęcili bezpiecznemu zachowaniu nad wodą, na słońcu oraz podstawowym przepisom w zakresie ruchu drogowego. Nie zabrakło również informacji na temat bezpiecznego zachowania w miejscach publicznych oraz w domu. Dzieci bardzo chętnie obejrzały sprzęt i wyposażenie radiowozu policyjnego i równie chętnie dzieliły się swoimi spostrzeżeniami na temat bezpieczeństwa. W czasie prelekcji policjant rozdał najmłodszym elementy odblaskowe, które znacznie poprawiają widoczność pieszych.

Spotkanie swoją obecnością uświetnili również strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wieruszowie. Strażacy zaprezentowali wyposażenie bojowych wozów gaśniczych w tym także techniki gaszenia pożaru. Ponadto uczestnicy spotkania mieli możliwość aktywnego uczestnictwa w pokazie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

Nietrzeźwy sprawcą kolizji drogowej w Chobaninie
Wieruszowscy policjanci wyjaśniają okoliczności kolizji drogowej do której doszło w niedzielną noc w Chobaninie w powiecie wieruszowskim. Jak się wstępnie okazało sprawcą tego zdarzenia był nietrzeźwy kierujący.

1 lipca 2018 roku po godzinie 1:00 dyżurny wieruszowskiej komendy Policji został poinformowany, że na drodze wojewódzkiej W 482 w Chobaninie w powiecie wieruszowskim doszło do kolizji drogowej. Skierowani na miejsce tego zdarzenia policjanci wstępnie ustalili, że kierujący samochodem osobowym vw sharan, z nieustalonych przyczyn uderzył w przydrożny hydrant, po czym odjechał z miejsca tego zdarzenia. Policjanci wieruszowskiej drogówki, dzięki dociekliwości oraz współpracy z świadkiem tej kolizji, szybko namierzyli miejsce postoju uszkodzonego sharana oraz sprawcę tego zdarzenia. Okazał się nim 31 – letni mieszkaniec gminy Wieruszów. Policjanci ustalili również, że mężczyzna miał w wydychanym powietrzu aż ponad dwa i pół promila alkoholu. W wyniku tej kolizji uszkodzony został przydrożny hydrant.
Za kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwości grozi kara do dwóch lat pozbawienia wolności oraz wysoka kara finansowa. Dokładne okoliczności tego zdarzenia wyjaśniają policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Wieruszowie.

DOPALACZE – APEL POLICJI DO RODZICÓW I OPIEKUNÓW
Okres letni, w tym głównie wakacje, i związana z tym duża ilość czasu wolnego sprzyja eksperymentowaniu przez dzieci i młodzież z różnymi środkami psychoaktywnymi. Do najniebezpieczniejszych z nich należą tzw. dopalacze (ang. smarts). Jest to termin używany potocznie i określa grupy różnych substancji lub ich mieszanek o rzekomym bądź faktycznym działaniu psychoaktywnym. Oficjalna, ustawowa nazwa tzw. dopalaczy to środki zastępcze.

Dopalacze to poważne zagrożenie dla dziecka, to substancje działające na ośrodkowy układ nerwowy, wpływające negatywnie na pracę mózgu, sprzedawane w postaci tabletek, proszków, mieszanin ziół, w postaci suszu, kadzidełek, naklejek tzw. „tatuaży”, opakowane w kolorowe, atrakcyjnie wyglądające papierki, nadające im „niewinny” wygląd.
Sprzedawane są w sklepach lub przez Internet pod nazwą artykułów kolekcjonerskich, często z umieszczonym komunikatem „Produkt nie do spożycia”. Niebezpieczeństwo zażywania tzw. dopalaczy wynika z faktu, że ich skład chemiczny nie jest znany, może podlegać wahaniom i modyfikacjom. Nigdy nie wiadomo, jak po ich zażyciu zareaguje konkretny organizm.

Media corocznie w okresie wakacyjnym donoszą o przypadkach zatruć młodych ludzi, którzy trafiają, często w stanie zagrażającym życiu, do szpitali w całej Polsce, w tym na oddziały toksykologii. Zbiorowe zatrucie młodych ludzi, najprawdopodobniej środkami psychoaktywnymi, miało miejsce na początku czerwca br. w województwie zachodniopomorskim. Kilkanaście młodych osób, z różnymi objawami, trafiło do szpitala, a sprawę bada prokuratura.

Najczęstszymi powodami sięgania przez młodzież po środki psychoaktywne są:
• chęć zaspokojenia ciekawości,
• chęć bycia akceptowanym przez grupę rówieśniczą,
• udowodnienie przed rówieśnikami swojej „dojrzałości”,
• chęć odreagowania stresu, niepowodzenia,
• chęć pokonania wstydu i nieśmiałości w relacjach z rówieśnikami,
• obawa przed wykluczeniem,
• gwarancja „dobrej” zabawy.

Na co powinno się zwrócić uwagę, co powinno zaniepokoić rodzica /opiekuna
Uwagę rodzica/opiekuna powinny wzbudzić:

• wygląd oczu (zaczerwienione spojówki lub brzegi powiek, łzawienie, opadnięcie powieki, nadmierne rozszerzenie lub zwężenie źrenic, powolna reakcja źrenic na światło, oczopląs przy wpatrywaniu się w stały punkt);
• złe samopoczucie, brak chęci do życia, depresja;
• stany euforyczne, gadatliwość a następnie otępienie i apatia;
• zmiana nawyków żywieniowych – brak apetytu lub objadanie się;
• kłopoty w szkole, wagary, pogorszenie ocen;
• próby wyłudzania lub podbieranie pieniędzy na nieokreślone wydatki;
• nieuzasadnione ataki złości, agresji;
• wychodzenie z domu na krótko, poprzedzone dzwonkiem domofonu lub telefonem od nieznanej osoby;
• wprowadzenie do słownictwa nowych zwrotów, często niezrozumiałych dla dorosłych, tzw. slangu narkotykowego;
• pojawienie się w domu nowych akcesoriów, typu lufki, sreberka, małe woreczki z zamknięciem strunowym, tzw. dilerki, itp.;
• zmiana zapachu ciała.
Do najczęściej spotykanych skutków pojawiających się w trakcie i po zażyciu tzw. dopalaczy możemy zaliczyć:
• bóle głowy, migrena;
• kołatanie serca (przyspieszone tętno często sięgające 200, duszności, ból w klatce piersiowej;
• agresja, zaburzenia koordynacji ruchowej, drżenie rąk;
• nudności, wymioty, biegunka;
• zmęczenie, osłabienie, brak zdolności koncentracji;
• reakcje alergiczne;
• myśli samobójcze, omamy;
• napady leku, halucynacje;
• nadmierna wrażliwość na dźwięki i światło.

Jak należy się zachować, co robić, jeśli na podstawie obserwacji zrodzi się podejrzenie, że dziecko zażywa narkotyki/tzw. dopalacze?

Po pierwsze, nie należy reagować zbyt gwałtownie. Złość lub próby rozwiązania siłowego mogą spowodować gwałtowne reakcje, zwłaszcza, jeśli niedawno przyjęło środek odurzający (atak serca, silny atak paniki, duszności).
Jeśli dziecko jest uzależnione, należy motywować je do leczenia i poszukać sprawdzonego ośrodka, jeśli będzie gotowe na leczenie. Najlepiej najpierw wysłuchać, co młody człowiek ma do powiedzenia, starając się zrozumieć jego trudności i problemy. Groźby i kary przynoszą krótkotrwałe i powierzchowne rezultaty. Konieczne jest zdobycie zaufania dziecka oraz nawiązanie z nim lepszego kontaktu.

Aby rozwiać podejrzenia, że dziecko być może sięga po narkotyki, można wykonać odpowiednie badania. Do przeprowadzenia odpowiednich testów wystarczy próbka moczu lub śliny, które można zbadać przy pomocy specjalistycznych narkotesterów, które są dostępne w aptekach stacjonarnych lub w Internecie.
Niestety, w przypadku tzw. dopalaczy, ich wykrycie w organizmie, tym bardziej konkretnej psychoaktywnej substancji, nie jest tak łatwe do stwierdzenia, gdyż skład tzw. dopalaczy jest nieznany i ulega modyfikacjom.

Rodzicu/opiekunie pamiętaj!!!
Dopalacze zażywane są zazwyczaj przez dzieci/młodzież pozostawioną samą sobie, bez opieki i nadzoru, nie znajdującą wspólnego języka zrozumienia z rodzicami/opiekunami. Dobre relacje w rodzinie, jasno wytyczony system wartości, nauka asertywności poprzez budowanie wartości dziecka, życzliwość, akceptacja, codzienny kontakt i poświęcony czas na rozmowy o problemach i zainteresowaniach sprawami dziecka – zdecydowanie pomogą uchronić je przed kontaktem z dopalaczami, które mogą stwarzać zagrożenie dla jego życia i zdrowia.

Dlatego też rodzice i opiekunowie powinni poświęcać więcej czasu
i uwagi swoim dzieciom, rozmawiać o ich problemach dając poczucie wsparcia i zrozumienia, co może ustrzec je przed niebezpiecznym „eksperymentowaniem” z dopalaczami, wielokrotnie kończącym się tragicznie.
Rodzice/opiekunowie – zwracajcie uwagę na to co robią wasze dzieci!!!

Gdzie szukać pomocy:
800 060 800 Infolinia Głównego Inspektora Sanitarnego
116 111 Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży
800 100 100 Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci
800 12 12 12 Dziecięcy telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka

Łódź – poszukiwani sprawcy kradzieży z włamaniem
Policjanci z III Komisariatu Policji w Łodzi zwracają się z prośbą o pomoc w ustaleniu tożsamości sprawców włamania do domu jednorodzinnego przy ul. Podchorążych w Łodzi. Sylwetki włamywaczy zarejestrował monitoring.
W nocy z 30 czerwca na 1 lipca 2018 roku dwaj nieustaleni mężczyźni włamali się do domu jednorodzinnego na ulicy Podchorążych w Łodzi. Sprawcy odchylili okno i weszli do budynku. Po splądrowaniu pomieszczeń wynieśli wyposażenie domu, prawdopodobnie nie zdając sobie sprawy, iż ich poczynania zarejestrował monitoring. Policjanci publikują wizerunki sprawców jednocześnie prosząc o kontakt wszystkie osoby, które moga pomóc w ustaleniu tożsamości włamywaczy.

Wszystkie osoby, które mogą pomóc w prowadzonym postepowaniu prosimy o kontakt z III Komisariatem Policji w Łodzi ul. Pienista 71E lub telefonicznie z dyżurnym 42 665 23 49.

Policja podsumowuje I półrocze
Mniej przestępstw kryminalnych, w tym kradzieży, rozbojów czy uszkodzenia mienia. Wysokie poczucie bezpieczeństwa – 86% Polaków uważa, że w Polsce czuje się bezpiecznie, a aż 93% deklaruje, że w okolicy, gdzie zamieszkuje jest bezpiecznie. Komenda Główna Policji podsumowała pierwsze półrocze 2018 roku.
Komenda Główna Policji podsumowała pierwsze półrocze 2018 roku w zakresie przestępczości szczególnie dokuczliwej dla osób, które zazwyczaj nie mają do czynienia z przestępczością zorganizowaną czy gospodarczą, a znacznie częściej spotykają się z przestępczością tzw. pospolitą. W minionym półroczu, w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego, odnotowano spadek przestępczości, w tym przestępstw szczególnie społecznie uciążliwych, przy jednoczesnym wzroście ich wykrywalności. To także codzienna, ciężka praca funkcjonariuszy i pracowników Policji na rzecz obywateli.

W I półroczu 2018 roku zmniejszeniu uległa przestępczość między innymi w 7 kategoriach wybranych przestępstw, najbardziej dokuczliwych dla społeczeństwa, tj.: uszczerbek na zdrowiu, bójka i pobicie, kradzież samochodu, przestępstwa rozbójnicze, kradzież cudzej rzeczy, kradzież z włamaniem oraz uszkodzenie rzeczy. To juz kolejny rok, gdy odnotowujemy większą skuteczność Policji, a jednocześnie rekorodwe wskaźniki poczucia bezpieczeństwa Polaków – 93% czuje się bezpiecznie w okolicy, gdzie mieszka.

W jednostkach organizacyjnych Policji w analizowanym okresie przeprowadzono w tych kategoriach łącznie 102 258 spraw, tj. o 6 888 spraw mniej niż w 2017 r. Nastąpił jednocześnie spadek liczby przestępstw stwierdzonych z 124 181 do 114 471 czyli o 9 710 mniej.

Spadki dotyczą każdego rodzaju wymienionych przestępstw. Największe ograniczenia nastąpiły w kradzieży cudzej rzeczy. Takich czynów stwierdzono o aż 7 266 mniej niż w 2017 r.
Na przestrzeni pierwszego półrocza 2018 r. wykrywalność w 7 kategoriach wybranych przestępstw była wyższa o prawie 3% niż w analogicznym okresie 2017 r. Największą wykrywalność odnotowano w przestępczości dotyczącej rozbojów, kradzieży i wymuszeń tj. 88,5 %.
Zauważalny wzrost skuteczności Policji nastąpił w kategoriach dotyczących kradzieży samochodu i poprzez włamanie oraz kradzież z włamaniem. Wykrywalność wzrosła tu odpowiednio o 8,3 % i 6,0 % w stosunku do roku 2017.
Zauważalna jest także pozytywna tendencja spadkowa czynów karalnych popełnianych przez nieletnich z 7 131 w 2017 r. do 6 806 w 2018 r., czyli o 325 czynów mniej. Nastąpił także spadek liczby podejrzanych nieletnich z 3 711 w 2017 r. do 3 462 w roku 2018 r. tj. o 249 mniej.
To przegląd niektórych wymiarów działań Policji w pierwszym półroczu 2018 r. Widać wiele pozytywnych trendów. Jest to jednak nie tylko powód do dumy, ale przede wszystkim przyczynek do dalszej wytężonej pracy. Dla policjantów i pracowników Policji to również powód do zadowolenia ze swojej pracy i najlepszy prezent w związku ze zbliżającym się świętem Policji.

Groźna kolizja drogowa na S 8 w Gumniskach
Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Wieruszowie wyjaśniają okoliczności kolizji drogowej, do którego doszło na drodze ekspresowej S 8 w Gumniskach w powiecie wieruszowskim. Apelujemy o zachowanie ostrożności na drogach.
Do kolizji doszło 8 lipca 2018 roku około godziny 16 : 00 na 124 km. drogi ekspresowej S 8 w Gumniskach w powiecie wieruszowskim. Według wstępnych ustaleń, kierująca osobowym volkswagenem, 43 – letnia mieszkanka województwa mazowieckiego w wyniku przemęczenia straciła panowanie nad kierowanym pojazdem i uderzyła w metalowe bariery ochronne. W wyniku tego zdarzenia 43 – latka z obrażeniami ciała została przewieziona do szpitala. Jej życiu i zdrowiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Znacznie uszkodzony został volkswagen uczestniczący w kolizji. Kobieta w chwili tego zdarzenia była trzeźwa. Policjanci wyjaśniają dalsze okoliczności tej kolizji. Ruch pojazdów w miejscu tego zdarzenia przez prawie dwie godziny odbywał się jednym pasem.

W trosce o bezpieczeństwo na drodze policja apeluje :
Pamiętajmy o dostosowaniu prędkości do warunków panujących na drodze, o zachowaniu bezpiecznej odległości od pojazdu poprzedzającego o udzielaniu pierwszeństwa przejazdu oraz zachowaniu szczególnej ostrożności podczas zmiany pasa ruchu. Pamiętajmy także o obowiązkowym oświetleniu i oznaczeniu unieruchomionego pojazdu. Rozważmy wyposażenie naszego pojazdu w elementy odblaskowe, których używajmy podczas postoju pojazdu szczególnie kiedy zapada zmrok. Rozważmy też podróż pojazdem zwłaszcza wielkogabarytowym w czasie silnych podmuchów wiatru. Pamiętajmy o własnym bezpieczeństwie oraz o nie przecenianiu własnych umiejętności podczas kierowania pojazdami. Apelujemy również do rodziców i opiekunów o sprawowanie właściwej opieki nad dziećmi, niepełnosprawnymi, oraz osobami w podeszłym wieku.

Opracował :
Oficer Prasowy
KPP w Wieruszowie
asp. sztab. Damian Pawlak

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wieruszów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Kronika KPP w Wieruszowie

  1. oficer sił zbrojnych pisze:

    Dać im podwyżki, ale co 3 lata w Polskę, język angielski obowiązkowy i Wf