Słoneczne wakacje w ZAZ i WTZ nadal trwają

Tegoroczny okres urlopowy w Stowarzyszeniu Integracyjnym „Klub Otwartych Serc” i Towarzystwie Przyjaciół Dzieci oddział Miejski w Wieruszowie rozpoczął się już 25 maja br. Przedstawiciele Zakładu Aktywności Zawodowej i Warsztatów Terapii Zajęciowej wzięli udział w tygodniowym pobycie u partnerów niemiecki w Martinshof Diakoniewerk w Rothenburgu.

Oprócz programu turystycznego nie zabrakło integracyjnej dobrej zabawy, popisów artystycznych i prezentacji umiejętności osób z niepełnosprawnością osób z Wieruszowa. Na wspólnej scenie występowali artyści amatorzy z Niemiec oraz grupa wokalna z Wieruszowa, towarzysząca Renacie Semczyszyn – uczestniczce WTZ. W trakcie imprezy, na stoisku wystawienniczym prezentowane były wyroby ZAZ i przedsiębiorstwa Społecznego TPD OM w Wieruszowa. Cieszyły się one dużym zainteresowaniem. Obecnie niemieccy nabywcy dzięki uprzejmości partnera niemieckiego, mogą nabywać wyroby wykonane przez osoby niepełnosprawne z Wieruszowa za pośrednictwem sklepu internetowego.

Już od 4 czerwca kolejna grupa polsko – niemiecka przez tydzień przebywała na integracyjnym wypoczynku w Dolinie Baryczy. Zwiedzali oni okolice Milicza odwiedzając m.in. fabrykę bombek, kafli ceramicznych, stawy milickie. Niezapomnianym wydarzeniem było spotkanie Panią Bettiną Harnischfeger, która urodziła się w Polsce i przez 3,5 roku mieszkała w Sułowie. Jej ojciec był ostatnim niemieckim pastorem na tym terenie, który był społecznikiem, organizatorem życia kulturalnego na tym terenie. Pani Bettina po przejściu na emeryturę wróciła w rodzinne strony
i podobnie jak jej ojciec organizuje wspólnie z lokalnym środowiskiem życie kulturalne. Bezinteresownie organizuje wernisaże, koncerty, teatr, kursy językowe itp. tworząc jak sama mówi Most Historii.

Od 17 czerwca do 1 lipca trwał turnus rehabilitacyjny, w którym uczestniczyło 40 osób przede wszystkim beneficjentów WTZ i ZAZ. Oprócz znakomitej pogody uczestnicy turnusu korzystali z bardzo dobrej rehabilitacji, wycieczek do Kołobrzegu, Międzyzdrojów, Niechorza itp. Nie zabrakło dyskotek zajęć arteterapeutycznych, chrztu i korowodu przebierańców. W tym roku dużo wrażeń dostarczyła również integracyjna strefa kibica podczas niezapomnianych meczy polskiej drużyny.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wieruszów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.