Upamiętnienie patriotyzmu i bohaterstwa

W dniu 12 lipca 2018 r. po raz pierwszy w naszej historii obchodzono Dzień Walki i Męczeństwa Polskiej Wsi. Z tej okazji pod pomnikiem zamordowanych podczas II Wojny światowej mieszkańców Torzeńca i Wyszanowa w Wyszanowie spotkali się przedstawiciele wieruszowskiego PSL aby oddać hołd pomordowanym mieszkańcom i złożyć symboliczną wiązankę kwiatów.

Podczas II wojny światowej mieszkańcy polskich wsi wykazali się niezwykłym heroizmem i odwagą. Za tę postawę niemiecki najeźdźca mścił się na nich z całą zajadłością i okrucieństwem. Byli oni wysiedlani i uciskani. Ponad 800 wsi spacyfikowano, a mieszkańców rozstrzeliwano i wywożono do obozów, niszcząc i rabując dobytek.

Dla ocalenia od zapomnienia i upamiętnienia zasług polskiej wsi w walce z okupantami, jej patriotycznej postawy i okrutnych cierpień w czasie II wojny światowej został ustanowiony Dzień Walki i Męczeństwa Polskiej Wsi. 12 lipca 1943 r. niemieccy okupanci dokonali bestialskiego mordu na mieszkańcach wsi Michniów. Wieś została spalona i zrównana z ziemią. Zakazano jej odbudowy, a nawet uprawiania roli w tej okolicy. Była to zemsta za pomoc partyzantom oraz przynależność Polaków do Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich. Datę tych wydarzeń uznano za symboliczny dzień pamięci mieszkańców polskich wsi.

Jest to polskie święto państwowe, które zostało ustanowione 29 września 2017 roku. Nie jest dniem wolnym od pracy.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wyszanów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Upamiętnienie patriotyzmu i bohaterstwa

1. Uśka pisze:

Dzień dobry. Słyszeliśmy że pan redaktor Tomaszek będzie kandydował na radnego. Bardzo dobra decyzja bo obecna rada jest do niczego no może z wyjątkiem 2 czy 3 osób ? Pan Tomaszek to wszystko zaraz załatwi z czym mieszkańcy się do niego zwracają. Bardzo cieszymy się że będzie pan w radzie . Takich ludzi nam potrzeba.

• Sasza pisze:

wybory zapowiadają się ciekawie, podobno są kandydaci tak wybrani aby obecny nie miał szans adieu pa pa monsieur 🙂