Wielki Dzień dla pszczół

To co było zapowiadane od dawna przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego i wicemarszałka Krzysztofa Grabowskiego stało się faktem.

 

 

Zarząd Województwa Wielkopolskiego uchwalił środki w wysokości 2 mln złotych na wymianę węzy pszczelej, czyli szablonów plastra pszczelego, które umieszczane są w ulach.

8 sierpnia w Polsce po raz szósty obchodzony był „Wielki Dzień Pszczół”, natomiast 9 sierpnia Zarząd Województwa Wielkopolskiego podjął uchwałę dotyczącą rozstrzygnięcia otwartego konkursu ofert na realizację, w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego, z zakresu działalności w obszarze ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego pn. „Program poprawy warunków fitosanitarnych rodzin pszczelich poprzez wsparcie finansowe zakupu węzy pszczelej”.

Jako władze województwa podjęliśmy swoje niezależne działania. Przekazujemy kwotę 2 milionów złotych na zakup węzy pszczelej na terenie naszego województwa. To bardzo oczekiwane i wymierne wsparcie, na które z informacji, jakie do nas docierają bardzo czekają pszczelarze. Cieszę się, że symbolicznie dzień po „Wielkim Dniu Pszczół” przekazujemy te środki na naprawdę dobry i potrzebny cel– dodał Krzysztof Grabowski, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego.

W konkursie złożona została jedna wspólna oferta wszystkich związków pszczelarskich z terenu wielkopolski. Ofertę złożyły :

Regionalny Związek Pszczelarzy Wielkopolski Północnej w Chodzieży
Regionalny Związek Pszczelarzy Wielkopolski Południowej im. Prof. Teofila Ciesielskiego w Kaliszu
Regionalny Związek Pszczelarzy z siedzibą w Koninie
Rejonowy Związek Pszczelarzy w Lesznie
Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Poznaniu

Wsparcie w wysokości 2 milionów złotych pozwoli na wymianę około 40-50 % węzy na terenie województwa i jest pierwszym tego rodzaju działaniem w Polsce prowadzonym przez samorząd województwa.

Nie tylko węza

To jednak nie jedyne wsparcie dla pszczelarzy, które płynie z budżetu województwa. Samorządowa pomoc dla pszczół i pszczelarzy zaczęła się od absolutnie nowatorskiego pomysłu dofinansowania kwotą ponad 1,6 mln złotych zakupu miododajnych sadzonek drzew. Wiele drzew już zostało posadzonych w różnych regionach Wielkopolski, a w sumie dzięki tej akcji przybędzie ponad 24,5 tysiąca nowych drzew.

Celem całego przedsięwzięcia jest przeciwdziałanie wymieraniu pszczół. To bardzo ważne działanie, które podjęliśmy po rozmowach z pszczelarzami, którzy prosili o wsparcie. Trzeba myśleć perspektywicznie, bo sadzonki drzew miododajnych będą wydawały owoce przez wiele następnych lat – powiedział Krzysztof Grabowski, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego.

Jednak na akcji posadzenia kilkudziesięciu tysięcy drzew miododajnych nie poprzestano i władze samorządu województwa postanowiły iść jeszcze dalej i uruchomić dla pszczelarzy dodatkową pomoc.

Warto przypomnieć, że ponad 40% światowych zasobów żywnościowych rodzi się w wyniku zapylania roślin przez pszczoły – to naukowo dowiedziony fakt, a jak określają pszczelarze stwierdzenie Alberta Einsteina mówiące, że gdy zginie ostatnia pszczoła ludzkości pozostaną 4 lata życia, nie jest czczym aforyzmem, lecz groźną przestrogą, z której najwyższa pora zdać sobie sprawę.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.