Rodzinne Ogródki Działkowe ważne dla Samorządu Województwa Wielkopolskiego

W poniedziałek 10 września 2018 r. odbyła się nadzwyczajna sesja Sejmiku Województwa Wielkopolskiego. Radni debatowali nad kondycją rodzinnych ogródków działkowych w regionie. Zwrócili uwagę na problemy i zagrożenia, z jakimi przychodzi zmagać się działkowcom. Zaproponowali rozwiązania, które mają stanowić dla nich wsparcie.

– Wielkopolska jest jednym z ważniejszych regionów, w których pomyślnie funkcjonują
i rozwijają się ogrody działkowe. Na terenie województwa mamy trzy Okręgowe Zarządy Polskiego Związku Działkowców: OZ w Kaliszu, OZ w Pile oraz OZ w Poznaniu. Zrzeszają one około 100 000 rodzin w 515 ogrodach działkowych. Rodzinne ogródki działkowe pełnią m.in. istotną funkcję ekologiczną. Poprawiają jakość środowiska, chroniąc bogatego siedliska flory i fauny o wysokiej bioróżnorodności oraz przywracając tereny zielone społeczeństwu. Ma to duże znaczenie na obszarach zurbanizowanych. ROD są też ważnym miejscem spotkań lokalnej społeczności oraz alternatywą dla spędzenia wolnego czasu dla emerytów i rencistów. Promując zdrowy tryb życia, zachęcają do aktywnego wypoczynku oraz produkcji własnych owoców i warzyw – powiedział rozpoczynający dyskusję wicemarszałek województwa wielkopolskiego Krzysztof Grabowski.

W trosce o przyszłość wielkopolskich ROD, sejmik postuluje zwiększenie dostępu ogrodom działkowym do funduszy europejskich i krajowych będących w gestii samorządu województwa. Ma to zostać wpisane w strategię rozwoju województwa na lata 2020 – 2028, a także inne dokumenty programowe. Radni chcą, aby rozwój ogrodów został objęty programami dofinansowania, szczególnie w sferze edukacji ekologicznej, ochrony środowiska, promowania aktywnego i zdrowego trybu życia.

Sejmik Województwa Wielkopolskiego zwraca uwagę na coraz szybszy rozwój miast, który skutkuje likwidacją niektórych ogrodów działkowych, powodując napięcia i konflikty. Mamy też do czynienia ze zjawiskiem mieszkaniowego zasiedlania ogrodów działkowych. Prowadzi to do przekształcania się ROD w niskiej jakości osiedla mieszkaniowe. Dodatkowo do rozbudowy mieszkań na terenach ogrodów działkowych przyczynia się częsty brak miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Władze Województwa Wielkopolskie uważają, że należy zadbać o to, aby każdy przypadek likwidacji był w pełni uzasadniony i odbywał się  z poszanowaniem prawa działkowców do odszkodowania i pozyskania działki zastępczej. Pozyskiwanie terenów dla działkowców likwidowanych ogrodów powinno być realizowane we współdziałaniu wszystkich organów władzy publicznej.

Sejmik proponuje, aby zapobiegać zasiedlaniu rodzinnych ogródków działkowych poprzez pomoc rodzinom w uzyskaniu mieszkań. Radni podkreślają, że ogrody oczekują także zwiększenia aktywności i skuteczności organów administracji publicznej w zakresie egzekwowania przepisów prawa budowlanego wobec osób dopuszczających się jego łamania.

Samorząd Województwa aktywnie wspiera działania realizowane przez większość ogrodów, czyli jubileusze ROD, dni działkowca, imprezy integracyjne dla działkowców, gości i mieszkańców,  dni otwarte, ale przede wszystkim edukację ekologiczna polegającą na współpracy ze szkołami, przedszkolami,  organizacjami młodzieżowymi, zielone szkoły dla dzieci i młodzieży, czy też nieodpłatne przekazanie działek  szkołom i przedszkolom oraz innym instytucjom i stowarzyszeniom  zajmującym się działalnością społeczną.

Podczas sesji sejmiku marszałek województwa Marek Woźniak oraz przewodnicząca sejmiku Zofia Szalczyk wręczyli Odznaki Honorowe „Za zasługi dla Województwa Wielopolskiego” trzem organizacjom działkowców:

– Polskiemu Związkowi Działkowców Okręg Kalisz,
– Polskiemu Związkowi Działkowców Stowarzyszenie Ogrodowe Rodzinny Ogród Działkowy „SŁONECZNIK” TRZCIANKA,
– Stowarzyszeniu Ogrodowemu Polski Związek Działkowców Okręgowy Zarząd w Poznaniu.
Takie same odznaki wręczono również zasłużonym przedstawicielom Rodzinnych Ogrodów Działkowych. W tym gronie znaleźli się:
Zenon Brzozowski, Rodzinny Ogród Działkowy Relax 27 w Poznaniu;
Sylwester Chęciński, ROD w Lesznie;
Mieczysław Kała, ROD im. M. Rożka w Wolsztynie;
Józef Kasprzak, ROD „Zielony Zakątek” w Nowym Tomyślu;
Rudolf Koźlarek, ROD im. Zielony Zakątek w Chodzieży;
Jerzy Kucznerowicz, ROD Sierosław II;
Józef Michalak, ROD w Kaliszu;
Kazimierz Rachel, ROD w Kaliszu;
Brunon Semrau, ROD im. Szczepana Pieniążka w Pile;
Zdzisław Śliwa, ROD im. II Armii WP w Poznaniu.

Autor: Adrian Kapuściński, UMWW

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wielkopolska. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments