Dzień Edukacji Narodowej i 100-lecie szkoły w Cieszęcinie

W poniedziałkowy piękny, słoneczny, jesienny dzień w oddziałach przedszkolnych przy SP nr 1 w Wieruszowie (budynek szkolny w Cieszęcinie) odbyła się uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej połączony ze 100-leciem szkoły w Cieszęcinie.

 

Na tę wspaniałą, pełną wrażeń uroczystość przybyło wielu gości, między innymi: burmistrz pan Rafał Przybył, proboszcz parafii Cieszęcin, emerytowani nauczyciele i pracownicy Szkoły Podstawowej w Cieszęcinie, radni, sołtysi, byli i aktualni wieloletni nauczyciele i pracownicy oraz dyrektorzy szkoły cieszęcińaskiej jak i również panie dyrektor: Beata Piekielna, Agata Barańska i Renata Ziętara.

Na samym początku pani dyrektor Agata Barańska przywitała wszystkich przybyłych gości, rodziców i przedszkolaczków oraz złożyła życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Następnie przedszkolaczki zaprezentowały część artystyczną w pięknej jesiennej scenerii. Były wiersze, piosenki, tańce i życzenia. Kolejnym punktem programu była prezentacja przybliżająca historię szkoły w Cieszęcinie, która wywołała wiele wzruszających wspomnień. Pojawiły się łzy ale i uśmiech na twarzach gości. Uczestnicy uroczystości byli pod pełnym wrażeniem przygotowanej uroczystości. Podziękowali za zaproszenie i wspólnie powspominali czasy kiedy pracowali w tej placówce. Padło wiele wzruszających słów i deklaracji.

Troszeczkę z historii naszej szkoły:
W kronice czytamy:” Wieś Cieszęcin leży w gminie Galewice powiatu Wieluńskiego. Szkoła została założona w 1918 roku. Przed rokiem 1918 dzieci uczęszczały do szkoły w Osieku…do szkoły tutejszej należą okoliczne wioski: Kowalówka, Sopel, Kostrzewy, Kol. Osiek. Dzieci chodzących było 184. Na samym początku szkoła była jednoklasowa. W roku 1927 zostało utworzone Kierownictwo szkoły w Cieszęcinie. W miarę rozwoju szkoły w roku 1929 utworzono dwuklasową a w 1932 trzyklasową szkołę. Klasy początkowo mieściły się w wynajmowanych budynkach, natomiast od 1931 została wykupiona działka od tutejszego gospodarza na szkołę, w której umieszczono trzecią klasę.

W roku 1933 dzieci brały udział w świecie lasu gdzie dzieci sadziły drzewa wzdłuż drogi różnego gatunku, najwięcej owocowych. W początku sierpnia 1934 roku do Cieszęcina na teren szkoły przybył 58 pułk piechoty z Krotoszyna. Przebywali tu przez miesiąc.

W roku 1939 Niemcy napadają na Polskę. Mieszkańcy Cieszęcina zostawiając dobytek uciekają. Wioska częściowo zostaje spalona natomiast młodzi mieszkańcy aresztowani i wywiezieni w głąb Niemiec. Po kilku tygodniach starsi mieszkańcy wracają do swoich domostw. Od 1940 roku dzieci w szkole uczą się w języku niemieckim. Niemcy tworzą duży dwór z siedzibą na plebani zabierając cały dobytek gospodarzą i każą pracować mieszkańcom na rzecz Rzeszy. Taki stan rzeczy trwa aż do roku 1945. Po roku 1945 wszystko wraca do zasad z przed wojny.

Od 1 września 1947 w szkole zaczyna pracować pan Franciszek Majcher. W tym tez roku została wyremontowana szkoła. Szkoła już funkcjonowała jako czterooddziałowa. W roku szkolnym 1956/57 szkoła otrzymała 7 oddziałów i przez to stała się pełną szkołą.”

W latach 1958/59 został powołany Komitet Budowy Szkoły, który poprzez organizację różnych uroczystości zbierał pieniądze na budowę nowej szkoły. W latach 1961/62 zostały zaczęte prace związane z budową nowej szkoły czyli obecnego budynku Szkoły Podstawowej w Cieszęcinie. W roku szkolnym 1962/63 dzieci uczęszczały już do nowego budynku szkolnego w liczbie 144. Przez wiele lat szkoła funcjonowała w bardzo dobrych warunkach. Organizowano tu wiele uroczystości i imprez, tętniła życiem, przekazując swoim wychowankom wspaniałe wartości.

Losy naszej cieszęcińskiej szkoły były bardzo różne jednakże wspomnienia o tych wspaniałych latach pozostaną w pamięci nie tyko tych, którzy tu uczuli się i pracowali ale i tych, którzy tu zostali i pragną w małej namiastce przekazywać historię tej maleńkiej cieszęcińskiej szkoły.

Nina Okoń-Wyder

Ten wpis został opublikowany w kategorii Cieszęcin. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments