Polscy Nobliści na nowo

W czwartek, 29 listopada w świetlicy Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Kępnie odbyło się uroczyste podsumowanie VIII edycji Powiatowego Konkursu Plastycznego pod patronatem Starosty Kępińskiego uświetniającego obchody Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego i 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

Z tej okazji nauczyciele bibliotekarze szkół ponadgimnazjalnych: Małgorzata Kacprzak, Iwona Jany, Paulina Pacyna-Dawid i kępińskiej filii Książnicy Pedagogicznej: Anna Wróblewska i Stefania Brzezińska-Michalska ogłosiły konkurs na plakat pt. „Polscy Nobliści na nowo”.

Głównym celem konkursu było zwrócenie uwagi na współczesne rozumienie dziedzictwa kulturowego wykraczającego poza ramy statycznego zabytku. Dziś ma ono także wymiar niematerialny, czyli jest dziedzictwem również tradycja ludowa, obyczaje, a także dorobek literacki i naukowy budujący poczucie wspólnoty i dumy narodowej. Dlatego organizatorzy, ogłaszając konkurs na plakat pt. „Polscy Nobliści na nowo”, postanowili zaakcentować, że Polska od zawsze była częścią Europy, a Polacy wnieśli znaczący wkład w budowanie dziedzictwa kulturowego naszego kontynentu.

W konkursie wzięło udział 20 uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych powiatu kępińskiego. Prace uczniów oceniało jury w składzie: pani Anna Juszczak oraz panowie Wiesław Walas i Marcin Wiśniewski, biorąc pod uwagę ciekawe i nowatorskie przedstawienie tematu oraz oryginalną formę. Wyłoniono 3 laureatów oraz wyróżniono 5 prac.

Nagrody:
I miejsce: Paulina Błasek – ZSP Nr 1
II miejsce: Paulina Teper – LO Nr I
II miejsce: Żaneta Federowicz – ZSP Nr 1

Wyróżnienia otrzymali:
1. Klaudia Gniła – LO Nr I
2. Oliwia Karbowiak ZSP Nr2
3. Magdalena Nowak ZSP Nr 2
4. Nikola Rak ZSP Nr 2
5. Szymon Wołk LO Nr I

Nagrody ufundowane przez Rady Rodziców szkół ponadgimnazjalnych i upominki od Starostwa Powiatowego w Kępnie wręczyli: Naczelnik Wydziału Zarządzania Projektami i Promocji Powiatu – Marcin Wiśniewski oraz przewodniczący jury – Wiesław Walas.

W części artystycznej przygotowanej przez uczniów z ZSP Nr 1 pod kierunkiem pań: Grażyny Gatner, Beaty Wylęgi-Grygierzec i Katarzyny Grabickiej przypomniano ideę Nagrody Nobla i przedstawiono ciekawostki z życia polskich noblistów. Spotkaniu towarzyszył wernisaż prac konkursowych.

Miłym akcentem towarzyszącym gali konkursowej był poczęstunek przygotowany i serwowany przez uczniów z Technikum Gastronomicznego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 pod kierunkiem pani Beaty Ludwikowskiej.
Dziękujemy uczniom za udział w konkursie i gratulujemy laureatom. Dziękujemy także życzliwym osobom i instytucjom, które przyczyniły się do uświetnienia konkursu.

Stefania Brzezińska-Michalska

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kępno. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.