Bolesławiecka ceramika w kępińskim Muzeum

W środę, 30 stycznia, w Muzeum Ziemi Kępińskiej udostępniona dla zwiedzających została wystawa pt. „Z gliny stworzone”. Ekspozycja przygotowana ze zbiorów Muzeum Ceramiki w Bolesławcu prezentuje przekrojowo dzieje bolesławieckiej ceramiki. Wystawę stanowi kilkadziesiąt wyrobów, których wzornictwo wydaje się wciąż aktualne.

Wernisaż otwarła Karolina Różewska, dyrektor Muzeum, która powitała licznie przybyłych mieszkańców i gości. Wśród przybyłych nie zabrakło Piotra Psikusa, Burmistrza Miasta i Gminy Kępno oraz Sylwii Kucharskiej, dyrektora Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej.

Ekspozycja prezentuje ceramikę od najstarszych wyrobów z gliny. Są to pozyskane na drodze badań archeologicznych, pochodzące z XVI i 1 poł. XVII w. oraz XVIII-wieczne dzbany o żeberkowanych brzuścach pokryte brązowym szkliwem ziemnym z cynowymi okuciami.

Z drugiej połowy XVIII i z XIX w. pochodzą naczynia zdobione plastycznymi nakładkami przedstawiające motywy heraldyczne, postaci biblijne, sceny łowieckie oraz motywy roślinne i zwierzęce. Na ekspozycji nie zabrakło również, typowych dla współczesnej produkcji bolesławieckiej, wyrobów zdobionych gąbkowymi stempelkami.

Dzieje Bolesławca – „miasta dobrej gliny” od wieków związane są ściśle z garncarstwem i przemysłem ceramicznym. Tereny wokół miasta, położone w dorzeczu Bobru i Kwisy, obfitują w bogate złoża glin, odpowiednie do produkcji wyrobów kamionkowych. Produkcja ceramiki w tym ośrodku trwa niemal nieprzerwanie od średniowiecza.

Obecnie bolesławiecka ceramika to jedna z najbardziej rozpoznawalnych na świecie polskich marek. Naczynia zdobione kobaltowymi wzorami stempelkowymi w formie kółek, kropek czy pawich oczek oraz dekoracjami unikatowymi są sprzedawane w kilkudziesięciu krajach na całym świecie. Cenione za wzornictwo i jakość, zdobywają liczne nagrody i wyróżnienia w najbardziej prestiżowych konkursach artystycznych i konsumenckich, goszczą na dworach królewskich i w domach gwiazd show-biznesu oraz są wykorzystywane w filmach i serialach telewizyjnych.

kepno.pl
Ten wpis został opublikowany w kategorii Kępno. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Bolesławiecka ceramika w kępińskim Muzeum

  1. Anonim pisze:

    Raczej bolesławiecka a nie „bolecławiecka”. Ale do 1945 roku był to BONCLAU a nie Bolesławiec. Stad słynne „bącloki”, jakby ktoś nie wiedział…