Kronika policyjna


1. 
Podsumowanie działań Bezpieczny weekend – Boże Narodzenie

W trosce o bezpieczeństwo podróżujących w dniach 21-26 grudnia 2018 roku policjanci ruchu drogowego prowadzili ogólnopolskie działania pn. Bezpieczny Weekend – Boże Narodzenie.

W czasie działań Bezpieczny weekend – Boże Narodzenie wieruszowscy policjanci pełniący służbę na drogach zwracali szczególną uwagę na stan trzeźwości kierujących, przestrzeganie ograniczeń prędkości, stan techniczny pojazdów oraz sposób przewożenia pasażerów, zwłaszcza dzieci. Podczas działań policjanci apelowali do kierowców o spokojną i rozsądną jazdę, o stosowanie się do obowiązujących przepisów oraz właściwe przygotowanie swojego samochodu przed podróżą a także o zwracanie uwagi na wszystkich uczestników ruchu drogowego. Do osób pieszych funkcjonariusze apelowali również o stosowanie się do obowiązujących przepisów oraz o używanie elementów odblaskowych.

W okresie przedświątecznym oraz Świąt Bożego Narodzenia na drogach powiatu wieruszowskiego nie doszło do żadnego wypadku drogowego. W tym czasie wieruszowscy policjanci odnotowali trzynaście kolizji drogowych oraz zatrzymali trzech kierujących pojazdami pod działaniem alkoholu.

  1. Zadbajmy o bezpieczną noc sylwestrową

Zbliżający się okres sylwestrowo – noworoczny to czas wzmożonej sprzedaży oraz używania różnego typu materiałów pirotechnicznych – fajerwerków, które potencjalnie stwarzają zagrożenie dla zdrowia i życia osób a także mogą być przyczyną powstania pożarów. Zgodnie z obowiązującymi przepisami istnieje całkowity zakaz sprzedaży materiałów pirotechnicznych dzieciom i młodzieży do lat 18.

Ograniczenia w używaniu fajerwerków wprowadzają zarówno przepisy kodeksu wykroczeń, jak i prawa lokalnego – w postaci uchwał rad gmin czy zarządzenia wojewody. W art. 51 k.w. opisano czyn polegający na zakłócaniu ciszy, spokoju i porządku publicznego. Przepis ten nie zawiera ograniczeń czasowych – obowiązuje nieprzerwanie cały rok. Dla wyczerpania znamion wykroczenia, a tym samym podjęcia interwencji przez policjanta, wymagane jest zgłoszenie osoby, której przeszkadza hałas. Zgodnie z k.w., sprawcy grozi mandat karny lub/i wniosek o ukaranie do sądu – grzywna do 5 tys. zł.
Przepisy prawa lokalnego w formie zarządzenia wojewody lub uchwały rady gminy wskazują ramy czasowe, w których dopuszcza się używanie fajerwerków, tj. np. w Sylwestra i Nowy Rok.

Ustawa z 22 czerwca 2001r. o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami
i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym stanowi:
– art.31 § 2 wyroby pirotechniczne mogą być sprzedawane wyłącznie osobom pełnoletnim, po okazaniu dokumenty tożsamości,
– art. 37 kto sprzedaje wyroby pirotechniczne, wyłączone spod koncesji… osobom niepełnoletnim podlega karze grzywny, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
Petardy, rakiety, pochodnie, rzymskie ognie – te nieodłączne elementy sylwestrowej zabawy powinny być kupowane po głębokim przemyśleniu. Jeśli materiały pirotechniczne spełniają wymagania bezpieczeństwa oraz są używane zgodnie z instrukcją – nie stanowią zagrożenia.

Na co należy zwracać uwagę przy zakupie i odpalaniu fajerwerków.

Przed zakupem materiałów pirotechnicznych, należy sprawdzić czy:
– obudowa nie posiada żadnych wad mechanicznych -pęknięcia, przerwania, wgniecenia czy wybrzuszenia,
– elementy składowe są dobrze ze sobą połączone i nie przesuwają się,
– wyrób, który jest przeznaczony do pionowego ustawienia na podłożu lub wkopania w ziemię jest wyposażony w oprzyrządowanie, pozwalające na właściwe ustawienie w sposób wykluczający przewrócenie lub przechylenie się w trakcie działania,
– petarda przeznaczona do trzymania w dłoni posiada uchwyt zapewniający bezpieczne utrzymanie podczas palenia,
– dołączona jest instrukcja obsługi, zawierająca co najmniej: informację dotyczącą sposobu odpalenia oraz ostrzeżenia dotyczące bezpieczeństwa podczas użytkowania.

Używanie niezgodnie z instrukcją mogą być przyczyną wielu kłopotów, a w wielu wypadkach stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa życia i zdrowia.

Pamiętajmy:
– sprzedaż niepełnoletnim fajerwerków lub petard jest przestępstwem i każdy, kto dopuszcza się takiego czynu, podlega karze grzywny, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2,
– fajerwerki świąteczne mogą odpalać tylko osoby pełnoletnie,
– pod żadnym pozorem fajerwerków nie powinny odpalać dzieci. Dzieci muszą być pod stałą opieką osób dorosłych,
– kupujmy fajerwerki u sprawdzonych, rzetelnych sprzedawców i stosujmy się do instrukcji zamieszczonych na opakowaniach fajerwerków.

Podczas używania wyrobów pirotechnicznych należy pamiętać ,że :
– wyroby pirotechniczne i ich odpalanie to niebezpieczna zabawa, dlatego wolno je odpalać wyłącznie pod nadzorem dorosłych,
– wybuchająca nagle petarda nie tylko może spowodować oparzenia rąk i twarzy, ale także poważniejsze uszkodzenia ciała np. utratę wzroku, palców lub całej ręki,
– w pomieszczeniach zamkniętych oraz w pobliżu obiektów mogących być narażonych na pożar nie wolno używać wyrobów pirotechnicznych,
– w stanie nietrzeźwym oraz w okolicznościach mogących narazić innych na niebezpieczeństwo nie odpalajmy petard,
– jeśli po odpaleniu fajerwerku lub wypaleniu lontu okaże się, że nie eksplodował, nie podchodźmy, aby sprawdzić, co się stało,
– petardy należy używać tylko i wyłącznie zgodnie z instrukcją zamieszczoną na opakowaniu,
– przed kupnem należy sprawdzić czy jest taka w języku polskim. Jedynie takie postępowanie gwarantuje bezpieczeństwo podczas ich odpalania.

Petard nigdy nie odpalajmy trzymając je w rękach.
Pamiętajmy o zachowaniu bezpieczeństwa przy odpalaniu fajerwerków, a przede wszystkim o rozsadek i rozwagę.
Zadbajmy wspólnie o to, aby koniec starego i początek Nowego Roku był dla nas wszystkich miły i bezpieczny.

  1. Wpadli z narkotykami

Wieruszowscy policjanci zatrzymali trzy osoby podejrzane o posiadanie i udzielanie narkotyków. Dwóch mężczyzn i kobieta wpadli w ręce policjantów w jednym z pojazdów zaparkowanych w miejscowości Gumnisko, w powiecie wieruszowskim. Podejrzani już usłyszeli zarzuty w tej sprawie i zostali objęci policyjnym dozorem.

25 grudnia 2018 roku około godziny 23:30, policjanci wieruszowskiej prewencji zauważyli trzy osoby, które siedziały w peugeocie zaparkowanym w miejscowości Gumnisko, w gminie Sokolniki, w powiecie wieruszowskim. Na widok policyjnego radiowozu dwóch mężczyzn i kobieta zaczęli nerwowo się zachowywać. Wszystko wskazywało na to, że mogą posiadać narkotyki. Podejrzenia mundurowych potwierdziły się. W peugeocie,  w którym przebywali 26 i 30 – latek oraz 21 – letnia kobieta, funkcjonariusze ujawnili „biały proszek” ,susz roślinny i tabletki ekstazy. W zaparkowanym tuż obok oplu astrze należącym do 26 – latka policjanci również odnaleźli tabletki ekstazy. Już wstępne badania zabezpieczonych substancji potwierdziły, że to amfetamina i marihuana. Łącznie funkcjonariusze zabezpieczyli ponad 64 gramy marihuany, ponad 4,5 grama amfetaminy oraz 42 gramy tabletek ekstazy. W tej sytuacji wszystkie osoby zostały zatrzymane. 30 – latek usłyszał już zarzuty udzielania i posiadania znacznej ilości środków odurzających. Za takie przestępstwo grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności. 26 – latek i 21 – letnia kobieta usłyszeli zarzuty posiadania środków odurzających. Za taki czyn grozi do 3 lat więzienia. Decyzją prokuratora podejrzani zostali objęci policyjnym dozorem. Sprawę pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Wieluniu prowadzą policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Wieruszowie.

  1. Wieruszowscy dzielnicowi uratowali niedoszłego samobójcę

Dzięki czujności i zdecydowanej reakcji wieruszowskich policjantów uratowano 26 – latka, który chciał popełnić samobójstwo. Mężczyzna chwilę wcześniej telefonicznie pożegnał się z rodziną.

27 grudnia 2018 roku tuż przed godziną 22:00 dyżurny wieruszowskiej komendy został poinformowany o mężczyźnie, który zamierza popełnić samobójstwo. Z telefonicznej relacji mieszkanki Ostrowa Wielkopolskiego wynikało, że jej 26 – letni brat chwilę wcześniej telefonicznie pożegnał się z nią i wyszedł z domu z zamiarem odebrania sobie życia. Na pomoc desperatowi pośpieszyli dzielnicowi, którzy w Wieruszowie oraz w Mirkowie w gminie Wieruszów bardzo szybko nawiązali kontakt z jego rodziną. Dobra znajomość rejonu oraz kontakt telefoniczny z 26 – latkiem, pozwoliły policjantom na wytypowanie miejsca jego pobytu. Chwilę później funkcjonariusze na polnej drodze na obrzeżach miasta odnaleźli mężczyznę. Wieruszowianin był wyczerpany i podczas rozmowy z dzielnicowymi przyznał, że jest w złej kondycji psychofizycznej. Jak się również okazało mężczyzna miał w organizmie ponad dwa promile alkoholu. Konsekwentna postawa policjantów sprawiła, że 26 – latek został oddany pod opiekę lekarzy.

Apelujemy, by nikt nie był obojętny na potrzeby drugiego człowieka. Informujmy o każdej zauważonej niepokojącej sytuacji. Pamiętajmy, że jeden telefon może uratować czyjeś życie.

  1. Fajerwerki a bezpieczeństwo

Przed nami noc sylwestrowa, kojarząca się przede wszystkim z zabawą i radością. Niech beztroska, czy bezmyślna zabawa nie zepsują nam tak długo wyczekiwanej nocy! Nie ryzykujmy i powitajmy z radością oraz w pełnym zdrowiu Nowy Rok!

Co roku, przede wszystkim w okresie poprzedzającym Sylwestra, nieumiejętne obchodzenie się z petardami i fajerwerkami staje się przyczyną groźnych wypadków. Używanie wyrobów pirotechnicznych wymaga szczególnej ostrożności i przestrzegania zasad bezpieczeństwa. Pamiętajmy, że w dużej mierze bezpieczeństwo zależy od nas samych!

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, w Polsce obowiązuje zakaz używania petard oraz innych środków pirotechnicznych w miejscach publicznych, z wyłączeniem ograniczeń w dniach 31 grudnia i 1 stycznia każdego roku. Nie oznacza to jednak, że w tych dniach istnieje dowolność, bowiem używanie przedmiotów zawierających wyroby pirotechniczne np. niezgodnie z przeznaczeniem może spowodować szereg negatywnych konsekwencji i to nie tylko prawnych, ale przede wszystkim zdrowotnych.

Zadbajmy o bezpieczeństwo własne i innych – kupujmy fajerwerki lub petardy tylko u sprawdzonych sprzedawców i tylko takie, które posiadają odpowiednie atesty, oznaczenia klasy bezpieczeństwa, wskazanie producenta wraz z danymi adresowymi oraz instrukcję w języku polskim. Podczas zakupu zwróćmy uwagę, czy opakowanie, w jakim materiały są oferowane do sprzedaży, jest nienaruszone, czy nie nosi śladów mechanicznych uszkodzeń.

Używając wyrobów pirotechnicznych bezwzględnie stosujmy się do zaleceń producenta. Nie lekceważmy ostrzeżeń i wybierzmy odpowiednie miejsce do bezpiecznej zabawy. Przede wszystkim zachowujmy odpowiednią odległość podczas odpalania fajerwerków, jak również nie podejmujmy prób odpalania petard w pomieszczeniach zamkniętych, na balkonach czy w oknach mieszkań.

Pamiętajmy, że wyroby pirotechniczne mogą być używane jedynie przez osoby dorosłe. Również ich sprzedaż osobom niepełnoletnim zagrożona jest grzywną, karą ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Nie zapomnijmy o naszych pupilach – zwierzętach, które mogą negatywnie odczuć skutki używania wyrobów pirotechnicznych. Wiedząc jak reagują w takich sytuacjach, nie pozwólmy ich spłoszyć i zadbajmy by nie odczuwały dyskomfortu związanego z tą wyjątkową nocą.

Ci, którzy zamierzają spędzić noc sylwestrową na koncertach i imprezach plenerowych, powinni pamiętać, że w zatłoczonych miejscach najczęściej dochodzi do kradzieży kieszonkowych. Zastanówmy się, czy warto zabierać ze sobą dużą ilość pieniędzy albo cenną biżuterię.

Pamiętajmy, że petardy i fajerwerki to materiały wybuchowe i musimy przestrzegać przy ich używaniu kilku podstawowych zasad bezpieczeństwa:

kupując fajerwerki lub petardy zwróćmy uwagę, czy posiadają one odpowiednie atesty;
nie kupujmy fajerwerków od przypadkowych osób;
sprawdźmy oznakowanie wyrobów pirotechnicznych (wyrób powinien posiadać co najmniej następujące oznaczenia: nazwę produktu, klasę bezpieczeństwa, nazwę i adres producenta, liczbę wyrobów w opakowaniu, instrukcję obsługi w języku polskim);
do amatorskich pokazów używajmy tylko fajerwerków oznaczonych jako klasa I i II, ponieważ klasa III jest przeznaczona wyłącznie do profesjonalnych pokazów pirotechnicznych;
najpierw przeczytajmy instrukcję obsługi, postępujmy ściśle z nią;
nie manipulujmy przy fajerwerkach;
oddalmy się co najmniej 10 m od odpalonego fajerwerku – wybuchająca nagle petarda nie tylko może spowodować oparzenia rąk i twarzy, ale także poważne uszkodzenia ciała np. utratę wzroku, palców lub całej ręki;
odpalając petardy należy przewidzieć tor lotu i miejsce upadku;
materiałów pirotechnicznych używajmy tylko na dworze;
ładunki mogą odpalać tylko osoby dorosłe, które nie są pod wpływem alkoholu;
po nieudanej próbie nigdy nie zapalajmy ich po raz drugi i nie wrzucajmy ich do ognia;
pamiętajmy, że wypuszczanie fajerwerków z okien i balkonów stwarza duże prawdopodobieństwo, że mogą wpaść do mieszkania sąsiadów oraz spowodować pożar i obrażenia wśród innych osób;
huk petard niepokoi zwierzęta szczególnie psy – zadbajmy o to, aby czworonogi nie były narażone.

na odgłosy wybuchów;
zabaw z fajerwerkami należy unikać w pobliżu samochodów, stacji paliw i zbiorników z płynami lub gazami łatwopalnymi;
używajmy fajerwerków tylko w takim miejscu, w którym nie spowodują one zagrożenia dla innych oraz nie wywołają pożaru;
pamiętajmy, że za nieostrożne obchodzenie się z wyrobami pirotechnicznymi grożą karą aresztu, grzywny lub pozbawienia wolności.

Jeszcze raz przypominamy, że sprzedaż niepełnoletnim fajerwerków lub petard jest przestępstwem i każdy, kto dopuszcza się takiego czynu, podlega karze grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2. Informujmy Policję o handlowcach, którzy sprzedają petardy dzieciom – uchroni to najmłodszych, którzy często padają ich ofiarami.

Niewłaściwe i nieuprawnione zachowanie może także skutkować odpowiedzialnością określoną w Kodeksie Wykroczeń:

Art. 51. § 1. Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

Art. 83. § 1. Kto nieostrożnie obchodzi się z materiałami wybuchowymi, łatwo zapalnymi lub substancjami promieniotwórczymi albo wykracza przeciwko przepisom o wyrobie, sprzedaży, przechowywaniu, używaniu lub przewożeniu takich materiałów, podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany.
§ 2. W razie popełnienia wykroczenia można orzec przepadek przedmiotów stanowiących przedmiot wykroczenia.

oraz w Ustawie o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym:

Art. 37. Kto sprzedaje wyroby pirotechniczne, wyłączone spod koncesjonowania lub broń, na posiadanie której nie jest wymagane pozwolenie, osobom niepełnoletnim, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Petardy, rakiety, pochodnie, rzymskie ognie są nieodłącznymi elementami sylwestrowej zabawy. Pamiętajmy aby kupować je w sposób przemyślany, zgodnie z zasadami zdrowego rozsądku! ZADBAJMY WSPÓLNIE O TO, ABY KONIEC STAREGO ROKU I POCZĄTEK NOWEGO ROKU BYŁ DLA NAS WSZYSTKICH MIŁY I BEZPIECZNY.

  1. Apelujemy o rozwagę na drogach w Sylwestra i Nowy Rok

Podobnie jak w okresie Świąt Bożego Narodzenia, również w Sylwestra i Nowy Rok policjanci czuwają nad bezpieczeństwem uczestników ruchu drogowego dokładając starań, aby wszyscy którzy wyruszą na spotkania i zabawy sylwestrowe dotarli bezpiecznie do celu i równie bezpiecznie powrócili do swoich domów.

Zabawy i spotkania Sylwestrowe są okazją do wznoszenia toastów. Jeśli zdecydujemy się na picie alkoholu, wówczas bezwzględnie powinniśmy zrezygnować z prowadzenia pojazdu.

W Polsce w 2017 roku policjanci przeprowadzili blisko 18 milionów sprawdzeń w trakcie których ujawnili 109 405 kierujących pod wpływem alkoholu. Osoby, które łamią prawo i siadają za kierownicę pod wpływem alkoholu, nie mogą czuć się bezkarne. Prawdopodobieństwo ujawnienia takiego czynu jest duże, a konsekwencje bardzo poważne.

Pamiętajmy, że każdy nietrzeźwy kierujący na drodze, to potencjalny zabójca. Nie ma bezpiecznej dawki alkoholu, która byłaby akceptowana z punktu widzenia zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego. Czasami wypicie lampki szampana, lub kieliszka wódki może przyczynić się do nieszczęścia na drodze i wejścia w konflikt z prawem.

Nietrzeźwy kierowca stwarza realne zagrożenie dla życia i zdrowia wszystkich uczestników ruchu, ponieważ alkohol :

  • zmniejsza szybkość reakcji
  • ogranicza pole widzenia
  • powoduje błędną ocenę odległości i szybkości,
  • powoduje błędną ocenę własnych możliwości, znacznie obniża samokontrolę i koncentrację,
  • powoduje rozproszenie uwagi oraz senność.

Przypominamy, że za kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwości grozi kara nawet do dwóch lat pozbawienia wolności oraz wysoka grzywna.

Pamiętaj !

  • Nigdy nie wybieraj się samochodem jako kierowca na imprezę, na której będziesz chciał napić się alkoholu.
  • Jeśli jesteś gospodarzem przyjęcia, na którym serwowany jest alkohol zadbaj o bezpieczny powrót zmotoryzowanych gości.
  • Nie wyśmiewaj się z niepijących i nie nakłaniaj ich do obowiązkowego picia toastów.
  • Jeśli jesteś pasażerem nigdy nie wsiadaj do samochodu z kierowcą, który pił alkohol. Powstrzymaj go, żeby nie prowadził pojazdu.
  • Będąc pieszym stosuj zasadę szczególnej ostrożności podczas przechodzenia przez jezdnię. Zanim wyjdziesz z domu przymocuj do ubrania element odblaskowy.

Opracował :

Oficer prasowy
KPP w Wieruszowie
asp. sztab. Damian Pawlak

Ten wpis został opublikowany w kategorii Powiat Wieruszowski. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments