Szkoła w Grębaninie zostanie zlikwidowana

Szkoła w Grębaninie zostanie zlikwidowana. Taką decyzję podjęli radni podczas ostatniej sesji Rady Gminy Baranów. Uchwałę, na mocy której szkoła ma zostać zlikwidowana przegłosowało 8 radnych, natomiast 6 było przeciw. Na nic zdał się protest mieszkańców i części radnych.

Gorąca dyskusja zaczęła się zanim przewodniczący Marian Kremer zarządził głosowanie nad uchwałą. Radna Teresa Jerzyk przypomniała, że  budynek szkoły w Grębaninie liczy już ponad 160 lat. W tym czasie napotkał liczne perturbacje wojenne czy polityczne – Przetrwała różne zawieruchy: wojenne, polityczne, a dzisiaj, kiedy cieszymy się ze 100-lecia odzyskania niepodległości, zamyka się nam naszą szkołę. (…) U nas nie ma problemu narkotyków, nie ma większych problemów wychowawczych czy przemocy, jakie zdarzają się w dużych szkołach. Zastanówcie się i może zagłosujcie chociaż raz zgodnie ze swoim sumieniem, a nie jak wam ktoś nakazuje. – mówiła radna.

Dyrektor Szkoły Podstawowej w Mroczeniu (tej samej, której od nowego roku mają uczęszczać uczniowie z Grębanina) – Andrzej Tyra zaapelował i głosowanie za likwidacją placówki. Andrzej Tyra z dniem 1 września 2018 r. zgodził się na kierowanie szkołą w Grębaninie. Jest to niespotykana sytuacja, by jedna osoba zarządzała dwoma placówkami oświatowymi. Jednocześnie oświadczył, że jeśli rada podejmie decyzję o nielikwidowaniu szkoły w Grębaninie, to on sam w poniedziałek złoży rezygnację z funkcji dyrektora w Grębaninie.

Uczniowie obecnie uczęszczający do placówki w Grębaninie dokończą w niej rok szkolny. Gdy zakończy się rok oświatowy 2018/2019, szkoła przestanie funkcjonować. W jej miejsce powstanie placówka z klasami 0-3. W związku z tym gmina Baranów ma w planach odpowiednie wyremontowanie infrastruktury. Powstać mają także plac zabaw czy boisko ze sztuczną nawierzchnią.

Poniżej zapis wideo całej sesji:

Ten wpis został opublikowany w kategorii Baranów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.