Tragedia na terenie Kępna

Do potrącenia ze skutkiem śmiertelnym doszło wczoraj przed godziną 19:00 na obwodnicy Kępna.

 

 

8 stycznia około godziny 19:00 dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Kępnie został powiadomiony o potraceniu pieszego. Do zdarzenia doszło na drodze wojewódzkiej 482.
45-letni mieszkaniec gminy Bralin, poruszając się po niewłaściwej stronie jezdni, ubrany w szarą kurtkę i ciemne spodnie bez elementów odblaskowych, szedł w kierunku Bralina. W tym samym kierunku samochodem m-ki Audi jechał 28-letni mieszkaniec naszego powiatu. Potrącony mężczyzna pomimo reanimacji zmarł.

Warunki na drogach są bardzo ciężkie. Zalega błoto pośniegowe, do tego pada deszcz ze śniegiem. Na drodze poza terenem zabudowanym mało widoczni piesi i rowerzyści w takich warunkach nie mają szans w spotkaniu z samochodami. Odwołujemy się do własnego doświadczenia jako kierowców i w końcu do zdrowego rozsądku. Dzięki odblaskom, kierowcy mogą zobaczyć pieszego lub rowerzystę z odległości nawet 150 metrów.

Po zmierzchu osoby, które posiadają elementy odblaskowe, kierowca może zobaczyć już z odległości 150 metrów. Gdy pieszy lub rowerzysta nie ma odblasków, odległość ta zmniejsza się nawet 3-4 krotnie. To często nie daje szansy kierowcy na prawidłową reakcję i może skończyć się tragicznie.

Pamiętajmy:
1. W czasie złej widoczności, gdy pieszy ubrany jest w ciemną odzież i nie ma na sobie elementów odblaskowych, kierowca dostrzega go z dużym opóźnieniem.

2. W ciemnościach pieszy widzi reflektory samochodu nawet z odległości kilku kilometrów, ale kierowca dostrzeże pieszego dopiero wtedy, gdy zauważy sylwetkę człowieka w zasięgu świateł samochodu.

3. Po ciemku, bez elementów odblaskowych, jesteśmy widoczni z odległości zaledwie 20 – 30 metrów. Jeśli kierowca jedzie prędkością 90 km/h, to nie ma szans na jakąkolwiek reakcję gdy zauważy na swojej drodze pieszego.

4. Jeśli jednak pieszy wyposażony jest w element odblaskowy odbijający światła samochodu, kierowca spostrzeże go już z odległości około 150 metrów, czyli 5-10 razy szybciej ! To może uratować pieszemu życie.

5. Powszechne stosowanie elementów odblaskowych w różnej formie – zawieszki, opaski, kamizelki, jaskrawe parasolki, spowoduje, że szansa pieszego na uniknięcie potrącenia w warunkach złej widoczności znacznie wzrośnie, nawet jeśli popełni on błąd np. będzie się poruszał niewłaściwą stroną jezdni.

Uwaga!
Prawo o ruchu drogowym stanowi, że osoba poruszająca się po drodze, po zmierzchu, poza obszarem zabudowanym, jest zobowiązana używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments