Kronika KPP w Wieruszowie

 

04.02.2019r.

1. Groźna kolizja drogowa w Osieku

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Wieruszowie wyjaśnili okoliczności kolizji drogowej do którego doszło na drodze relacji Osiek – Węglewice. Apelujemy o zachowanie ostrożności na drogach.

Do groźnie wyglądającej kolizji drogowej doszło 28 stycznia br. przed godziną 22:00 na drodze relacji Osiek – Węglewice w powiecie wieruszowskim. Jak ustalili policjanci na miejscu tego zdarzenia, 31 – letnia mieszkanka powiatu wieruszowskiego nie dostosowała prędkości do panujących warunków na drodze, straciła panowanie nad pojazdem i na wiadukcie wypadła z drogi do rzeki Struga Węglewska. W wyniku kolizji pasażerka pojazdu z ogólnymi potłuczeniami i podejrzeniem wstrząśnienia mózgu została zabrana do szpitala. Znacznie uszkodzony został pojazd uczestniczący w tym zdarzeniu. Kierująca peugeotem w chwili tej kolizji była trzeźwa i została ukarana mandatem karnym za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

W trosce o bezpieczeństwo na drodze policja apeluje : Pamiętajmy o dostosowaniu prędkości do warunków panujących na drodze, co jest najczęstszą przyczyną powstawania zdarzeń drogowych. Pamiętajmy, że prędkość dozwolona na danym odcinku drogi, szczególnie w okresie zimowym nie zawsze oznacza, że jest to prędkość bezpieczna.

2. Utraciłeś dokumenty? Zastrzeż je w Banku!

W styczniu rozpoczął się kolejny, XIII etap Kampanii prowadzonej przez Związek Banków Polskich. Celem projektu jest uświadomienie Polakom, że trzeba zastrzegać w bankach utracone dokumenty tożsamości. Nie ma znaczenia, czy stało się to w wyniku zgubienia czy kradzieży oraz czy są to dokumenty klienta któregoś z banków albo osoby, która jeszcze z ich usług nigdy nie korzystała.

Kampania rozpowszechnia informacje o Systemie DOKUMENTY ZASTRZEŻONE w aspekcie korzyści i bezpieczeństwa osób, które utraciły dokumenty tożsamości. Informuje o tym, że istnieje możliwość uniknięcia szeregu przykrych konsekwencji mogących powstać w wyniku utraty dokumentów.

Celem Kampanii Informacyjnej Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE jest poszerzenie wiedzy o potrzebie zastrzegania w bankach utraconych dokumentów tożsamości przez każdą osobę, której taka sytuacja się przytrafiła. Nie ma znaczenia, czy stało się to w wyniku zgubienia czy kradzieży.

Zastrzegać utracone dokumenty powinniśmy wszyscy – niezależnie od tego, czy jesteśmy już klientami jakiegoś banku, czy też nigdy z usług bankowych nie korzystaliśmy.

Dlaczego warto zastrzec utracone dokumenty?

Kradzież albo zgubienie dowodu osobistego, prawa jazdy, paszportu czy innego dokumentu tożsamości to bardzo poważny problem, mogący doprowadzić do szeregu trudnych do wyjaśnienia sytuacji z wykorzystaniem naszych danych do celów przestępczych.

Co zrobić w przypadku utraty dokumentów?

UTRACONE DOKUMENTY NALEŻY NAJPIERW ZASTRZEC W BANKU – to kilkanaście tysięcy placówek w całym kraju (w wielu z nich nie trzeba nawet mieć konta bankowego). Poniżej przedstawiamy kolejne kroki, które należy wykonać:

  1. Zastrzeżenie w Systemie DOKUMENTY ZASTRZEŻONE – w swoim banku lub w dowolnym banku przyjmującym zastrzeżenia także od osób niebędących jego klientami.

  2. Powiadomienie Policji – w przypadku, jeżeli dokumenty utracono w wyniku kradzieży.

  3. Zawiadomienie najbliższego organu gminy lub placówki konsularnej i wyrobienie nowego dokumentu – informacje dotyczące konieczności zawiadomienia organu gminy o utracie dokumentu, znajdują się na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

Akcja, którą wspólnie od ponad 10 lat realizuje Związek Banków Polskich z innymi instytucjami, w tym z Komendą Główną Policji jest niezwykle skuteczna dla bezpieczeństwa obrotu gospodarczego i obywateli. Dzięki wspólnym działaniom, liczba zastrzeganych dokumentów tożsamości regularnie wzrasta. Na koniec września 2018 roku w centralnej Bazie Danych Systemu „Dokumenty Zastrzeżone” zastrzeżonych było 1,7 mln dokumentów tożsamości. Według danych „Raportu o dokumentach info Dok”, w ciągu 12 ostatnich miesięcy – udaremniono aż 5,4 tys. prób wyłudzeń kredytów na kwotę ponad 416,5 mln złotych.

Utrudnij pracę złodziejom. Zapamiętaj i zapisz numer 828 828 828! Wystarczy zadzwonić by zastrzec swoją kartę. Prosty do zapamiętania, dostępny przez całą dobę z każdego rodzaju telefonu i z każdego zakątka świata. Wykona­no na niego już blisko ćwierć miliona połączeń od jego uruchomienia w 2014 r.

3. Powróciła śnieżna zima

zimowa aura często i szybko powoduje utrudnienia w ruchu drogowym. Apelujemy o zachowanie ostrożności na drogach, głównie o dostosowanie prędkości do panujących warunków na drodze.

Apelujemy i przypominamy :

Aktualnie szybko zmieniają się warunki pogodowe i drogowe. Ujemne temperatury oraz opady śniegu powodują, że na drogach jest bardzo ślisko. Dlatego wieruszowscy policjanci przypominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa i przygotowaniu swojego pojazdu przed podróżą.

Pamiętajmy, że jezdnie są przymrożone, śliskie, a tym samym bardzo łatwo jest o utratę przyczepności. Dlatego przede wszystkim należy stosować się do ograniczeń prędkości i poruszać się z założonymi oponami zimowymi oraz włączonymi światłami mijania, co z pewnością spowoduje, że pojazd, którym się poruszamy będzie bardziej widoczny na drodze.

Apelujemy do kierowców, aby zachowywali szczególną ostrożność na zagłębieniach terenu, wzniesieniach, w pobliżach lasów i zbiorników wodnych. W takich miejscach nawierzchnia jest wyjątkowo śliska. Bądźmy czujni również w pobliżu przejść dla pieszych oraz przy dojeżdżaniu do nich.

Do kierowców samochodów ciężarowych apelujemy o usuwanie tafli lodowych z pojazdów przed wyruszeniem w drogę, szczególnie po dłuższym postoju.

Pamiętajmy, że dopuszczalna prędkość w warunkach zimowych nie musi oznaczać prędkości bezpiecznej.

Do osób pieszych apelujemy, aby przechodząc przez pasy upewnić się, czy kierowca nadjeżdżającego pojazdu jest w bezpiecznej odległości od nas i czy zdąży wyhamować.

Powinniśmy też zadbać o to, aby być widocznym na słabo oświetlonej drodze. Pamiętajmy, że pieszy powinien posiadać jakikolwiek element odblaskowy, który sprawi, że będziemy bardziej widoczni dla innych uczestników ruchu drogowego.

Apelujemy również do właścicieli i administratorów obiektów, szczególnie wielkopowierzchniowych o usuwanie zalegającego śniegu i tzw. zwisów z powierzchni dachów, które również mogą stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia i życia.

4. Nietrzeźwy sprawcą kolizji drogowej w Kuźnicy Skakawskiej

Wieruszowscy policjanci wyjaśniają okoliczności kolizji drogowej w Kuźnicy Skakawskiej do której doszło w sobotnie popołudnie i której sprawcą okazał się nietrzeźwy kierujący. Apelujemy o zachowanie ostrożności na drogach oraz o nie kierowanie pojazdami na tzw.”podwójnym gazie”.

Do kolizji drogowej doszło 2 lutego 2019 roku tuż przed godziną 19 – tą na ulicy Kępińskiej w Kuźnicy Skakawskiej w gminie Wieruszów. Z wstępnych ustaleń wynika, że kierujący osobową mazdą, 65 – letni mieszkaniec powiatu wieruszowskiego, w wyniku nieustąpienia pierwszeństwa przejazdu podczas manewru skrętu, doprowadził do czołowego zderzenia z prawidłowo jadącym vw passatem, którym kierował 45 – letni mężczyzna. W wyniku zderzenia się pojazdów doszło do kolizji z drugim vw passatem, kierowanym przez 64 – letniego mieszkańca powiatu wieruszowskiego i uszkodzone zostały pojazdy uczestniczące w tym zdarzeniu. Jak się okazało sprawca tej kolizji, kierujący mazdą uciekł z miejsca zdarzenia. Gdy policjanci po chwili doprowadzili 65 – latka na miejsce to okazało się, że miał w chwili kolizji w wydychanym powietrzu 0,70 promila alkoholu. Za kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwości grozi kara do dwóch lat pozbawienia wolności oraz wysoka grzywna. Za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym 65 – latek został ukarany wysokim mandatem karnym. Policjanci wyjaśniają dokładne okoliczności tego zdarzenia.

W trosce o bezpieczeństwo na drodze policja apeluje : Pamiętajmy o dostosowaniu prędkości do warunków panujących na drodze oraz o zachowaniu bezpiecznej odległości od pojazdu poprzedzającego. Pamiętajmy także o obowiązkowym oświetleniu i oznaczeniu unieruchomionego pojazdu. Rozważmy wyposażenie naszego pojazdu w elementy odblaskowe, których używajmy podczas postoju pojazdu szczególnie kiedy zapada zmrok. Rozważmy też podróż pojazdem zwłaszcza wielkogabarytowym w czasie silnych podmuchów wiatru. Pamiętajmy o własnym bezpieczeństwie oraz o nie przecenianiu własnych umiejętności podczas kierowania pojazdami.

Apelujemy również o nie kierowanie pojazdami pod działaniem alkoholu.

Policjanci przypominają o odpowiedzialności prawnej za kierowanie pojazdem mechanicznym i rowerem w stanie nietrzeźwości lub po użyciu alkoholu.

Jeśli podczas kontroli policyjnej urządzenie do badania zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu wykaże od 0,10 do 0,25 mg w jednym dm³ lub stężenie alkoholu we krwi wyniesie od 0,2 do 0,5 promila, wówczas podlegamy art. 87§1 kodeksu wykroczeń, czyli odpowiadamy za prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu. W takim przypadku jeśli ponowne badanie alkomatem nie wykaże wzrostu stężenia alkoholu podlegamy karze aresztu od 5 do 30 dni, grzywnie w wysokości do 5000 złotych i dodatkowo możemy stracić uprawnienia na okres od 6 miesięcy do 3 lat.

Jeśli podczas kontroli urządzenie do badania stanu trzeźwości wykaże stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu większe niż 0,25 mg/dm³ lub powyżej 0,5 promila, popełniamy wówczas przestępstwo i podlegamy już pod kodeks karny, a dokładnie art. 178a, za co grozi kara do dwóch lat więzienia i wysoka grzywna.

5. Wpadli z narkotykami podczas kontroli drogowej

Wieruszowscy policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzanych o posiadanie i udzielanie narkotyków. Amatorzy „białego proszku” wpadli w ręce policjantów podczas kontroli drogowej w miejscowości Czastary, w powiecie wieruszowskim. Podejrzani już usłyszeli zarzuty w tej sprawie i zostali objęci policyjnym dozorem.

1 lutego 2019 roku tuż po północy policjanci wieruszowskiej prewencji zatrzymali do kontroli drogowej osobową kię ceed. W trakcie tej kontroli mężczyźni podróżujący w pojeździe zaczęli nerwowo się zachowywać. Wszystko wskazywało na to, że mogą posiadać narkotyki. Podejrzenia mundurowych potwierdziły się. Jak się okazało, przy 28 – letnim kierującym policjanci znaleźli prawie 3 gramy marihuany i 4 tabletki ekstazy. Tej nocy mundurowi w toku wstępnych czynności w tej sprawie ustalili, że pasażer pojazdu 33 – letni mieszkaniec powiatu wieruszowskiego również posiadał tabletki ekstazy, które udzielił 25 – letniej pasażerce pojazdu. W tej sytuacji obaj mężczyźni zostali zatrzymani. Jeszcze tego samego dnia wieruszowscy śledczy podczas intensywnych czynności w tej sprawie w mieszkaniu 28 – latka odnaleźli i zabezpieczyli znaczną ilość tabletek ekstazy, marihuany i amfetaminy. Łącznie policjanci zabezpieczyli prawie 130 gramów marihuany, 614 tabletek ekstazy i ponad 36 gramów amfetaminy. Już wstępne badania zabezpieczonych substancji potwierdziły, że to narkotyki. 28 – latek usłyszał już zarzuty udzielania i posiadania znacznej ilości środków odurzających. Za takie przestępstwo grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności. 33 – latek usłyszał zarzuty posiadania i udzielania środków odurzających. Za taki czyn grozi do 3 lat więzienia. Śledczy nie wykluczają odpowiedzialności prawnej 25 – latki za posiadanie narkotyków. Decyzją prokuratora podejrzani mężczyźni zostali objęci policyjnym dozorem. Śledztwo pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Wieluniu prowadzą policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Wieruszowie.

6. 29 stycznia 2019 roku w Urzędzie Miejskim w Wieruszowie odbyło się spotkanie Burmistrza Wieruszowa Pana Rafała Przybył z Komendantem Powiatowym Policji w Wieruszowie insp. Grzegorzem Dzierzkowskim. W trakcie spotkania Pan Burmistrz poinformował, że zamierza powołać komisję do spraw kontroli pomieszczeń kotłowni i materiałów wykorzystywanych do ogrzewania domów i mieszkań na terenie miasta i gminy Wieruszów. Ustalono, że w pracach powyższej komisji będzie brał udział policjant z KPP w Wieruszowie a sama komisja zajmie się kontrolą wspomnianych pomieszczeń w reakcji na zgłoszone w przyszłości sytuacje naruszeń przepisów Ustawy Anty – smogowej. Na dzień 29.01.2019 roku nie wpłynęło żadne zgłoszenie dotyczące naruszeń przepisów w/wymienionej ustawy.

Opracował :

Oficer prasowy

KPP w Wieruszowie

asp. sztab. Damian Pawlak

Ten wpis został opublikowany w kategorii Powiat Wieruszowski. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Kronika KPP w Wieruszowie

  1. oficer sił powietrznych pisze:

    i co mnie to interesuje, same dyrdymały, weź człeku pałę i naprzód na ulicę