GOKSiT w Sokolnikach gospodarzem spotkania Kół Gospodyń Wiejskich z powiatu wieruszowskiego z Minister Andżeliką Możdżanowską

 

Z Panią Zofią Siwik dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Turystyki rozmawiają – Anna Świegot i Eugeniusz Tomaszek.

 

 

Szanowna Pani dyrektor jest nam niezmiernie miło, że przyjęła Pani nasze zaproszenie do przeprowadzenia tej rozmowy na temat działalności jednego z prężniej działających ośrodków kultury i to nie tylko w powiecie wieruszowskim.

Jest mi bardzo miło, że tak Państwo oceniacie moją pracę i wszystkich osób angażujących się w naszą działalność kulturalną.

Pani dyrektor, przejdźmy jednak do meritum naszego spotkania. Podstawą wszelkiej działalności a zwłaszcza kulturalnej jest pewien zasób finansów pochodzący z dotacji, bo jak wiemy na kulturze się nie zarabia. Czy dla Pani ten budżet jest satysfakcjonujący.

Myślę, że ta dotacja jest w tych warunkach optymalna, choć mówiąc szczerze jestem gotowa zagospodarować odpowiednio większe środki. Gmina Sokolniki po bardzo trudnym okresie rozpoczęła działalność inwestycyjną. Prowadzona jest duża inwestycja wodno- kanalizacyjna. Jest to bardzo poważna i ważna dla gminy, i jej mieszkańców inwestycja. Nie odbywa się to kosztem cięć funduszy na kulturę. Dobra współpraca z wójtem i radą powoduje, że doskonale rozumiemy potrzeby mieszkańców w zakresie kultury, sportu i staramy się, aby było to organizowane na odpowiednim poziomie.

Czy w tym sezonie kulturalnym możemy liczyć na jakieś niespodzianki?

Może nie wszyscy o tym wiedzą i może to być niespodzianką, że obecnie prowadzimy prace remontowe naszego ośrodka. Zakres robót jest dość szeroki. Nowa podłoga na scenie i nowe bezpieczne schody oraz nowe kotary, a przede wszystkim malowanie ścian da z pewnością tym wnętrzom więcej uroku i świeżości. Wszystko to spowodowane jest tym, iż w tym roku będziemy obchodzić 50-lecie wybudowania ośrodka. Pięćdziesiąt lat temu został on w dużej mierze zbudowany w czynie społecznym przez mieszkańców.

Dziś wiele osób także bezinteresownie pomaga w jego odnowieniu. Niemniej jednak należą się ogromne podziękowania dla Pan wójta, który oddał nam do dyspozycji fachowca, pracownika gminy. Nie musimy więc ponosić z tego tytułu kosztów i praktycznie tylko cyklinowanie podłóg zlecamy firmie zewnętrznej.

Pani dyrektor, jest jubileusz a co w związku z tym w zakresie dziedziny kulturalnej?

Oczywiście z tego tytułu odbędzie się impreza jubileuszowa. Pracujemy, także mimo remontu nad przygotowaniem na tę okazję specjalnej części artystycznej. Będzie się ona odnosić do lat 60-tych ubiegłego stulecia, niemniej jednak na razie nie chcę zdradzać szczegółów. Taka mała tajemnica wzbudza większe zainteresowanie a my postaramy się nie zawieść publiczności. Panie z Towarzystwa Aktywnych Kobiet choć powinnam powiedzieć z Koła Gospodyń Wiejskich uczestniczą intensywnie w próbach.

Do KGW jeszcze wrócimy a teraz może kilka słów o działalności nie tylko tej estradowej.

W ramach stałej działalności GOKSiT prowadzimy wiele zajęć bezpłatnych, niektóre z dopłatą uczestników. Prowadzimy zajęcia z nauki gry na instrumentach, warsztaty wokalne, warsztaty taneczne, robotykę, jogę, szkolenia bądź też inne warsztaty w razie potrzeb. Zumbę z przyczyn technicznych będziemy musieli przenieść do szkoły.

Jest też cała paleta imprez cyklicznych na trwałe zapisane w naszym kalendarzu i pozwolę je sobie przypomnieć. Organizujemy: Spotkanie Opłatkowe dla Emerytów Rencistów i Ludzi Samotnych , Biesiady (wiosenną i jesienna), Dzień Dziecka, Festyn Gminny, Przegląd Chórów i Zespołów Śpiewaczych. Ostatnio zmieniliśmy formułę Przeglądu z imprezy jednodniowej na dwudniową. Nabiera ona coraz większego zainteresowania uczestników i to nie tylko z najbliższego otoczenia, ale coraz dalej od granic powiatu. Dla najmłodszych mieszkańców naszej gminy organizujemy zajęcia feryjne i wakacyjne cieszące się dużym zainteresowaniem.

Trzeba jeszcze dodać, że funkcjonuje także „Zespół Folklorystyczny „Sokolniki” o wieloletnich tradycjach dbający o tradycję i kultywujący folklor w na naszym terenie, duet akordeonowy „Grzegorz&Roman”. Całkiem niedawno powstała grupa „WiemyWiecej”, która jest pokłosiem projektów realizowanych w ostatnim czasie w GOKSiT w Sokolnikach.

GOKSiT ma w nazwie turystykę i sport, czy i te dziedziny związane są z organizacją jakiś przedsięwzięć?

Staramy się upowszechnić również amatorski rozwój piłki siatkowej poprzez organizację turniejów w piłce siatkowej halowej jak i plażowej. Wielokrotnie byliśmy współorganizatorami różnych imprez sportowych odbywających się w naszej gminie i jesteśmy zawsze otwarci na takie działania.

A czym zajmuje się filia ośrodka w Ochędzynie Starym?

Filia GOKSiT w Ochędzynie Starym posiada kompleks rekreacyjno – sportowy i salę zabaw zwaną Figlorajem, wyposażoną w baseny z piłeczkami, zjeżdżalnie itp. można tam przeprowadzić

imprezy rekreacyjne o charakterze pikników zakładowych, szkolnych oraz festynów. Jest to również wymarzone miejsce na organizację urodzinek dla dzieci. Z roku na rok liczba ta wzrasta.

Uczestniczymy w wielu imprezach organizowanych przez Panią i nasuwa się pytania, ile osób jest zatrudnionych w ośrodku ?

Personel ośrodka jest skromny, bo razem ze mną to cztery osoby. Dwie w Sokolnikach i dwie w Starym Ochędzynie, w tym że jedna zatrudniona jest na umowę zlecenie.

Gdy organizujemy duże imprezy otrzymuję zazwyczaj pomoc od wójta i pomaga mi młodzież oraz inne osoby zaangażowane w działalność kulturalną. Bez ich pomocy byłoby naprawdę trudno.

Czy w tym roku odbędą się tradycyjne Dni Gminy Sokolniki ?

Na pewno się odbędą i tu chcemy połączyć je z pokazem bryczek. Jest jeszcze za wcześnie, aby mówić o szczegółach, dodam tylko, że na organizację tej imprezy otrzymujemy dotacje celową z gminy. Tradycyjnie preferujemy występy lokalnych artystów, gry i konkursy, być może odbędzie się koncert jakiegoś zespołu, ale jeszcze nie ma ustaleń w tym zakresie.

Wrócimy, więc do tematu Kół Gospodyń Wiejskich. Zostało zawiązane nowe koło, dlaczego?

Dotychczasowe Towarzystwo Aktywnych Kobiet było grupą nieformalną co w pewnym stopniu ograniczało naszą działalność. Jak Państwo wiecie powstała nowa ustawa, która nadała KGW osobowość prawną. Trzeba było się zorganizować i zarejestrować w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Dokonałyśmy takiej rejestracji otrzymując przy tym wsparcie systemowe w wysokości trzech tys. złotych. Możemy na bardzo uproszczonych zasadach prowadzić działalność gospodarczą. KGW zwolnione są z podatków a swoje produkty mogą zbywać bez kasy fiskalnej.

Marzy mi się, aby do naszego koła zapisało się dużo więcej Pań a mogą także być Panowie, i abyśmy rozszerzyli swą działalność na inne dziedziny. Możliwości są nieograniczone również w pozyskiwaniu środków.

Korzystając z okazji chciałabym Państwa poprosić o pomoc. Wiem, że macie Państwo dobre relacje z Panią minister Andżeliką Możdżanowską, która zaangażowała się w powstanie tej ustawy i pilotuje jej realizację. Odnoszę wrażenie, że ciągle mamy zbyt mało informacji na ten temat. Jestem gotowa i chciałabym zorganizować w Sokolnikach spotkanie z Panią minister i zaprosić na nie przedstawicielki wszystkich kół w powiecie wieruszowskim, również te które chciałyby takie koła założyć. Takie spotkanie i informacje, jak to się mówi z pierwszej ręki wiele by nam pomogły.

Pani dyrektor, wsłuchujemy się w Pani prośbę i obiecujemy pomoc w tym zakresie. Kończąc to nasze krótkie spotkanie życzymy Pani dużo siły i powodzenia w realizacji kolejnych wyzwań.

Dziękujemy za miłe spotkanie i rozmowę.

Z dyrektor GOSiT w Sokolnikach rozmawiali: Anna Świegot i Eugeniusz Tomaszek

Wywiad autoryzowany

Informacja od redakcji ITP.

W czasie przygotowywania wywiadu do autoryzacji nawiązaliśmy kontakt z Panią minister, która z zadowoleniem wyraziła wolę uczestniczenia w takim spotkaniu. Został ustalony wstępny termin na 28 maja 2019. Będziemy Państwa w tej sprawie na bieżąco informować.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Sokolniki. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments