Droga Krzyżowa ulicami parafii

Stało się zwyczajem wielu miast, osiedli i wiosek, że w okresie Wielkiego Postu Parafie organizują nabożeństwo pasyjne Drogi Krzyżowej, podczas którego wychodzi się z Krzyżem poza kościół, na ulice.

 

Ma to być świadectwem wiary uczestników, ich przywiązania do Krzyża Chrystusowego i publicznego wyrażenia swoich przekonań, podobnie jak podczas procesji Bożego Ciała.

W trzcinickiej Parafii takie nabożeństwo wprowadził i umieścił w kalendarzu liturgicznym w Niedzielę Palmową ks. kanonik Wiesław Cieplik – obecny proboszcz. Również i w tym roku, w  niedzielny wieczór, 14 kwietnia w Parafii p.w. św. Stanisława Biskupa w Trzcinicy, ulicami wioski przeszła Droga Krzyżowa. Nabożeństwo pasyjne pod przewodnictwem ks. kanonika Wiesława Cieplika zgromadziło ok.250 wiernych, którzy wraz ks. proboszczem w ciszy i skupieniu z własnymi intencjami podążali z lampionami i świecami w rękach, aby ulicami swojej miejscowości, rozważać Mękę i Śmierć Pańską.

Podczas Drogi Krzyżowej modlono się w intencji powołań kapłańskich, zakonnych i do życia konsekrowanego, za wszystkich powołanych z parafii a także o Boże błogosławieństwo dla całej parafii. Dzieci, młodzież, przedstawiciele parafian ze wszystkich wiosek oraz ministranci rozważali i modlili się razem z Chrystusem Cierpiącym i Ukrzyżowanym.

Śpiew pieśni pasyjnych, jak również modlitwa koronki do Bożego Miłosierdzia oplatały  i towarzyszyły poszczególnym stacjom Drogi Krzyżowej. Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej z Trzcinicy oraz Aniołki Pierwszej  nie tylko zadbali o rozświetlenie pochodniami drogi, którą podążali parafianie, ale również o bezpieczeństwo precesji.
Dopełnieniem parafialnej Drogi Krzyżowej było wspólne odśpiewanie przed obliczem Matki Boskiej Częstochowskiej w kościele parafialnym Apelu Jasnogórskiego,  gdyż w tej szczególnej chwili nie mogło zabraknąć oddania się w opiekę Matce Ukrzyżowanego i Zmartwychwstałego Pana.

foto. Tomasz Gatner

Ten wpis został opublikowany w kategorii Trzcinica. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.