Książka i róża w Gminie Sokolniki

Z okazji Międzynarodowego Dnia książki i Praw Autorskich w Gminie Sokolniki mieszkańcy byli obdarowywani książką i różą. Ten piękny zwyczaj świętowania wywodzi się z Katalonii. W 1926 roku wystąpił z nim wydawca, Vicente Clavel Andres.

23 kwietnia jest tam hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez Św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek. Dzisiaj w wielu księgarniach do każdej kupionej książki dodaje się właśnie róże.

W Sokolnikach od kilku lat w tym dniu różami obdarowywani byli czytelnicy biblioteki. W tym roku postanowiliśmy wyjść z inicjatywą bezpośrednio do mieszkańców, aby przypomnieć nam wszystkim, że książka może być pięknym podarunkiem, zgodnie ze słowami autora „Małego Księcia”, który twierdził, że „czytelnika nie można zniewalać, czytelnika się urzeka.”
Inicjatorami akcji byli: Gmina Sokolniki, Księgarnia Globus Jarosław Rozmarynowski i Biblioteka Publiczna Gminy Sokolniki.

Beata Waniek
BPGS

Ten wpis został opublikowany w kategorii Sokolniki. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.