Strajk nie jest powodem do odwołania zajęć w szkołach i przedszkolach

Ministerstwa Edukacji Narodowej na swej stronie informuje:

 

 

Strajk nie jest powodem do odwołania zajęć w przedszkolu/szkole oraz nie może stanowić przyczyny zamknięcia tych placówek. Dyrektor przedszkola/szkoły ma obowiązek zapewnić dzieciom lub uczniom bezpieczne i higieniczne warunki pobytu na terenie placówki. Przystąpienie nauczycieli do strajku nie zwalnia go z tego obowiązku.

Zapewnienie opieki ma odbywać się zgodnie z planem pracy przedszkola lub szkoły, tj. z tygodniowym rozkładem zajęć dydaktyczno-wychowawczych, w tym godzin pracy świetlicy, łącznie z zapewnieniem posiłku, jeżeli dziecko z niego korzysta.

Jeżeli dyrektor nie jest w stanie zorganizować opieki nad wszystkimi dziećmi czy uczniami, powinien zgłosić ten fakt organowi prowadzącemu. Organ prowadzący odpowiada za działalność przedszkola/szkoły i do jego zadań należy w szczególności zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków nauki, wychowania i opieki.

Organ prowadzący powinien monitorować sytuację i być przygotowany na podjęcie działań umożliwiających wywiązanie się z tych obowiązków.

RODZICU, O CZYM POWINIEN POINFORMOWAĆ CIĘ DYREKTOR SZKOŁY/PRZEDSZKOLA W ZWIĄZKU ZE STRAJKIEM?

Dyrektor ma obowiązek zawiadomienia rodziców o strajku.

Nawet jeśli dyrektor zawiadomi rodziców o planowanym strajku, zarówno on, jak i organ prowadzący przedszkole/szkołę mają obowiązek zapewnienia bezpiecznych warunków pobytu dzieci w placówkach. Nie ma mowy o tym, aby dziecko w takiej sytuacji nie zostało przyjęte do placówki.

Dyrektor ma obowiązek poinformowania rodziców o sposobie zapewnienia przez przedszkole/szkołę zajęć opiekuńczych w tym czasie. Dyrektor odpowiada za realizację ustawowych i statutowych zadań szkoły.

Rodzic ma prawo zapytać dyrektora, w jaki sposób zapewni dziecku, uczniowi opiekę w trakcie strajku i w jakich warunkach.

Jeżeli pomimo wskazanych obowiązków dyrektora szkoły/ przedszkola rodzic nie otrzyma wystarczającej informacji, a przedszkole/szkoła nie zapewni opieki dziecku na czas strajku, rodzic powinien zgłosić ten fakt do organu prowadzącego oraz kuratora oświaty (5).

Ten wpis został opublikowany w kategorii Informacja prasowa. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

12 odpowiedzi na „Strajk nie jest powodem do odwołania zajęć w szkołach i przedszkolach

 1. Oficer pisze:

  Nikt nikogo nie trzyma na sile, tylko jest im wygodnie, zero mobilnosci, zmiany zamieedkana itp. Pozdrawiam oficer sil powietrznych

 2. KTOŚ pisze:

  Każdy powinien godnie zarabiać ale……za pracę w odpowiednich godzinach i dobre wykonaną .
  1.Likwidacja karty nauczyciela ( ostoja PRLu) ,praca wg kodeksu pracy ( czyli 26 dni urlopu, a nie rozpasanie i ogromna ilość czasu wolnego )
  2.Zwiększenie godzin pracy ( 18 godzin to kpina),daje to zmniejszenie etatów ( więcej pieniędzy na mniej nauczycieli )
  i faktycznie prestiż zawodu a nie jak obecnie dno prestiżowe.Zajęcia 6h dziennie ,2h na sprawdziany i przygotowanie sie do lekcji -wszystko na terenie szkoły.
  3.Opodatkowanie korepetycji ( podatki płacimy wszyscy )
  Nauczyciele oderwani są od realiów życia zawodowego innych zawodów pracowników umysłowych a w szczególności w przedsiębiorstwach prywatnych gdzie aby zarobić trzeba i 10h dziennie pracować ( w domu również). Roszczeniowość od lat przy dużych przywilejach ,18h tygodniowo a chęć zarobków jak menadżer w firmie który musi co najmniej 10 h dziennie pracować.Zacytuje „klasyka” zmień zawód jak nie pasuje obecny!!!!

 3. ptok na nie nauczyli pisać ptak 😃 pisze:

  Nie rozumiem ich urlopu wolnego do ……….. i jeszcze chcą podwyżki? dokładnie do roboty na 10 godz i 26 dni urlopu porażka

 4. elka pisze:

  droga redakcjo, proszę o sprawdzenie , czy wszyscy nauczyciele strajkują, ( na terenie gminy wieruszów) , czy zaplanowane egzaminy są niezagrożone, oraz czy za strajk nauczyciele otrzymają wynagrodzenie . Proszę zadbajcie o nasze dzieci, bo nauczyciele jak widać dbają tylko o siebie

 5. elka pisze:

  popieram, w pełni propozycję rządową więcej pracy, więcej płacy, drodzy nauczyciele nie jesteście jedyną grupą zawodową która ma niskie zarobki, otrzymaliście 15% podwyżki w tym roku, inne grupy budżetówki mogą o tym pomarzyć.

  • były belfer pisze:

   Płacz to będzie dopiero jak w wakacje trzeba będzie odrobić zaległy program. Najbardziej mi szkoda pracowników oświaty nie nauczycieli, bo o ich pensje Broniarz nie negocjuje bo to nie ten poziom. Nie dość, że nie zapłacą im za strajk to raczej wójt, burmistrz im pensji nie podniesie bo budżet nie z gumy. No może w Wieruszowie bo ten weźmie na ten cel kolejne obligacje. Ludzie niech do was dotrze że wojsko, policja , służba zdrowia, oświatą, urzędnicy wszystkich szczebli nie wnoszą nic do dochodu narodowego. Zjadają go po prostu. PKB wytwarza przemysł i usługi oparte na działalności gospodarczej. Państwo utrzymuje te sfery budżetowe z naszych podatków bo niewątpliwie jest taka potrzeba, ale stawianie podatników pod ścianę bo ja chcę tysiąc (a dlaczego nie dwa) jest po prostu chore.

 6. walker pisze:

  proszę sprawdzić do której godziny strajkują nauczyciele, powinni przez 8 godzin, czyli do 16.00

 7. sceptyk pisze:

  Godność i szacunek dla nauczycieli stopniał do zera. Żadnych nowych propozycji ze strony rządu nie powinno być.Niech strajkują zobaczymy, kto ostatecznie wygra.Społeczeństwo stoi po stronie rządu.Jak się dają podpuszczać lemingowym politykom to niech od nich żądają kasy. Rodzice powinni wszczynać pozwy zbiorowe i puścić ZNP z torbami a samorządowcom co się śni płacenie za strajk zgłaszać do organów ścigania bo to przestępstwo.

 8. ben pisze:

  Proszę sprawdzać czy nauczyciele są w szkole do 16,00 jeżeli nie strajk można będzie uznać za nielegalny.

 9. OTUA pisze:

  Rota ślubowania w art. 15 Karty Nauczyciela. Ślubuję rzetelnie pełnić mą powinność nauczyciela, wychowawcy i opiekuna młodzieży, dążyć do pełni rozwoju osobowości ucznia i własnej, kształcić i wychowywać młode pokolenie w duchu umiłowania Ojczyzny, tradycji narodowych, poszanowania Konstytucji RP

  • dobre pisze:

   Dobre. Jak się czujecie „nauczyciele” po złamaniu przysięgi. Mam nadzieję, że jak stara onuca.

 10. Dama pisze:

  Na stronie szkół nadal wiszą informacje, że rodzice mają zapewnić dzieciom opiekę. Czy aby na pewno tak powinno być? Niech jedyna obiektywna redakcja w tej gminie wyjaśni to rodzicom i może zapyta kuratorium, bo jak widzimy niektórzy dyr.przed kamerami bardzo się cieszą z tego, że nie muszą pracować. Dla rodziców jest to ogromny problem. Proszę zareagować w stosownych miejscach.