Wiosenne Targi Rolno-Ogrodnicze AGROMARSZ w Marszewie

W dniu 7 kwietnia 2019 r. w Marszewie k. Pleszewa odbyły się Wiosenne Targi Rolno-Ogrodnicze AGROMARSZ. Organizatorem imprezy był Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu.

 

Targom towarzyszył Dzień Otwarty Zespołu Szkół Przyrodniczo-Politechnicznych Centrum Kształcenia Ustawicznego w Marszewie. Jest to szkoła, która, podobnie jak ZSR w Lututowie, z dniem 1 stycznia 2018 roku przeszła pod patronat Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Ponieważ tradycją naszej szkoły jest współpraca z różnymi instytucjami działającymi na rzecz rozwoju nowoczesnego rolnictwa, stąd udział delegacji naszej szkoły w tej imprezie.

Podczas targów liczni wystawcy oferowali na stoiskach: materiały budowlane i wykończeniowe, maszyny i sprzęt rolniczy, środki do produkcji rolnej, wyposażenie obiektów inwentarskich, usługi na rzecz rolnictwa, produkty bankowe i wydawnictwa rolnicze. Nieodłącznym elementem targów, jak co roku, był kiermasz ogrodniczy z bogatą ofertą drzew i krzewów owocowych i ozdobnych.

Swoje stoiska informacyjne miały również instytucje działające na rzecz rolnictwa: Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Okręgowa Stacja Chemiczno-Rolnicza w Poznaniu, Wielkopolska Izba Rolnicza.

Uczestnicy targów mogli także uczestniczyć w szkoleniu dotyczącym wypełniania e -wniosku na dopłaty obszarowe.

Podczas targów zapoznaliśmy się także z ofertą kształcenia Zespołu Szkół Przyrodniczo-Politechnicznych Centrum Kształcenia Ustawicznego w Marszewie, zwiedziliśmy szkołę, poznaliśmy jej bazę dydaktyczną oraz bogatą ofertę kształcenia.

Szczególną uwagę poświęciliśmy prezentacji aplikacji EPSU Mobilne, czyli Elektronicznej Platformie Świadczenia Usług. Sposób działania platformy, dalsze plany na objęcie jej zasięgiem większego terenu przedstawiła nam pani Wiesława Witaszak, z-ca Dyrektora Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu.

Elektroniczna Platforma Świadczenia Usług EPSU to oprogramowanie, które służy bezpośredniemu kontaktowi Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu z rolnikami i mieszkańcami obszarów wiejskich. Usługa umożliwia świadczenie usług w obszarze rolnictwa dla województwa wielkopolskiego drogą elektroniczną z wykorzystaniem publicznej sieci telekomunikacyjnej. Dzięki tej platformie rolnik może np. skorzystać z Systemu Wspomagania Decyzji w ochronie roślin.

System ten działa w oparciu o wskazania, monitoring czynników klimatycznych, prowadzony przez znajdującą się na terenie WODR-u polową stację meteorologiczną. Platforma jest cały czas rozbudowywana i ulepszana. Platforma, jej możliwości, zasada działania, wzbudziły nasze szczególne zainteresowanie. Jest to świetne narzędzie ułatwiające pracę i podejmowanie decyzji w całej produkcji roślinnej.

Chcielibyśmy kontynuować podjętą współpracę z WODR w Poznaniu oraz Zespołem Szkół Przyrodniczo-Politechnicznych Centrum Kształcenia Ustawicznego w Marszewie, aby korzystając z dobrych wzorów rozwijać się, zwiększać, wzbogacać naszą ofertę edukacyjną.

Barbara Zadka, Grzegorz Zadka

Ten wpis został opublikowany w kategorii Lututów, Z kraju. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.