Kronika policyjna KPP Wieruszów

1. I Europejski Dzień Przeciwdziałania Włamaniom do Domów.

 

 

 

Rozpoczął się czas wakacyjnych urlopów. Warto więc pomyśleć i zrobić wszystko, co jest niezbędne, aby zabezpieczyć się przed przykrą niespodzianką, jaka może nas spotkać po powrocie z upragnionego wypoczynku. Niespodzianką, którą może być włamanie. Właśnie dlatego, 19 czerwca obchodziliśmy po raz pierwszy Europejski Dzień Przeciwdziałania Włamaniom do Domów. Z okazji tego wydarzenia Europejska Sieć Zapobiegania Przestępczości (EUCPN) wraz z krajami UE rozpoczyna kampanię „Stop włamaniom do domów”.

Kradzież z włamaniem jest przestępstwem kryminalnym, które pociąga za sobą nie tylko straty materialne, ale również bardzo często wiąże się z utratą poczucia bezpieczeństwa. Zdaniem psychologów ofiary włamań doświadczają stanów lękowych, cierpią na bezsenność i bóle głowy. Skutki psychologiczne są niekiedy poważniejsze niż utrata kosztowności. Dlatego kraje europejskie, zjednoczone w EUCPN i EUROPOLU, połączyły siły w ramach kampanii „Stop włamaniom do domów”.

Celem kampanii jest przypomnienie obywatelom kilku zasad bezpieczeństwa i zachęcenie do właściwego zabezpieczenia ich dobytku, mieszkania czy domu.

Nie dajmy szans włamywaczom!

Przed wyjazdem na urlop poprośmy sąsiada lub inną zaufaną osobę o to, żeby podczas naszej nieobecności zaopiekowała się domem/mieszkaniem, zebrała ze skrzynki pocztowej przychodzącą korespondencję i ulotki. Nigdy nie zostawiajmy kluczy w umówionym miejscu np. pod wycieraczką czy doniczką.

Pamiętajmy również, żeby za każdym razem, kiedy wychodzimy z domu zamykać drzwi i okna (również te piwniczne i dachowe) oraz włączyć alarm. Przed dłuższym wyjazdem warto także zakręcić zawory doprowadzające wodę i gaz do domu oraz pomieszczeń gospodarczych.

Planując urlop, rozważmy zdeponowanie w banku posiadanej gotówki, kosztowności i innych przedmiotów wartościowych. Stamtąd na pewno je odbierzemy. Bezpieczne będą czekały na nasz powrót.

Na bezpieczeństwie nie warto oszczędzać. Choć zabezpieczenie może być kosztowne, zainwestujmy w rolety antywłamaniowe, atestowane zamki, alarm połączony z monitoringiem, czujniki ruchu i dobre oświetlenie terenu. Pamiętajmy, złodziej, typując dom do włamania, wybierze ten z zabezpieczeniami łatwiejszymi do pokonania!

Miejmy też na uwadze, że media społecznościowe mogą być źródłem informacji dla złodzieja. Zdjęcia z wakacji zamieszczajmy dopiero po powrocie.

Pamiętajmy, aby zawsze zabezpieczać dom przed wyjazdem. Niespodzianki na urlopie, TYLKO pozytywne !

2. MIT : Dobra pogoda sprzyja bezpieczeństwu na drodze ?

Przykładem mitu, który funkcjonuje w społeczeństwie jest przeświadczenie, że podczas dobrych warunków pogodowych jest bezpieczniej na drodze. W oparciu o dane statystyczne z ubiegłorocznych wakacji obalimy ten mit już dzisiaj.
Wśród wszystkich wypadków drogowych, do których doszło podczas wakacji w 2018 roku ponad 76% miało miejsce podczas dobrych warunków atmosferycznych.

Prawie 85% to zdarzenia w ciągu dnia – przy naturalnym świetle. Blisko 84% wypadków miało miejsce na suchej nawierzchni.

Przestrzegamy zatem, że im lepiej w pogodzie tym gorzej na drodze. Powód?

Dobra pogoda i nawierzchnia błędnie „sugeruje” kierowcom możliwość jazdy z wyższą prędkością, podczas której niestety mamy mniej czasu na obserwację drogi (włącznie z jej poboczami i chodnikami) i tym samym na reakcję obronną.

3. Wieruszowscy policjanci podsumowali działania „Boże Ciało 2019”

Długi weekend związany z obchodami Święta Bożego Ciała i rozpoczynającymi się wakacjami był dla wieruszowskich policjantów czasem wytężonej służby, której celem było m.in. zapewnienie bezpieczeństwa na drogach powiatu wieruszowskiego.
Policyjna akcja „Bezpieczny weekend – Boże Ciało 2019 r.” trwała od 19 do 23 czerwca 2019 roku. W tym czasie policjanci prowadzili wzmożone kontrole na drogach zwracając szczególną uwagę na kierowanie pojazdami zgodnie z obowiązującymi przepisami i dozwoloną prędkością. W trakcie patroli, policjanci kontrolowali również stan trzeźwości kierujących, stan techniczny pojazdów oraz sposób przewożenia pasażerów, zwłaszcza dzieci.

Długi weekend był w powiecie wieruszowskim czasem spokojnym i bezpiecznym. W tym czasie na drogach powiatu wieruszowskiego nie doszło do żadnego zdarzenia drogowego. W czasie prowadzonych działań, wieruszowscy policjanci zatrzymali trzech kierujących pojazdami pod działaniem alkoholu. Funkcjonariusze nałożyli na kierowców ponad 50 mandatów karnych i zatrzymali trzy dokumenty prawa jazdy.

Przypominamy że za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości grozi kara nawet do 2 lat pozbawienia wolności, utrata prawa jazdy i wysoka kara finansowa.

Ponownie apelujemy do wszystkich użytkowników dróg, do kierowców oraz pieszych o zachowanie ostrożności na drogach.

4. Niecodzienna kolizja drogowa z udziałem rowerzystów

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Wieruszowie wyjaśniają okoliczności kolizji drogowej, do której doszło w Kolonii Osiek w gminie Galewice. Jak wstępnie ustalili policjanci przynajmniej jeden z rowerzystów, znajdował się pod działaniem alkoholu. Apelujemy o zachowanie ostrożności na drogach i sprawowanie właściwej opieki nad dziećmi.

Do niecodziennej kolizji drogowej doszło 25 czerwca 2019 roku tuż przed godziną 21:00 w Kolonii Osiek, w gminie Galewice. Z wstępnych ustaleń policjantów wynika, że kierujący rowerem, 15 – letni mieszkaniec gminy Wieruszów, nie zachował należytych środków ostrożności podczas jazdy i uderzył w jadący przed nim rower, którym kierował 14 – letni mieszkaniec gminy Wieruszów. W wyniku zderzenia jednośladów, 15 – latek z obrażeniami ciała został przetransportowany do szpitala. Po badaniu policyjnym alkomatem okazało się, że obecny na miejscu 14 – latek miał w organiźmie ponad pół promila alkoholu. Policjanci wyjaśniają dokładne okoliczności tego zdarzenia. Małoletni uczestnicy kolizji już wkrótce odpowiedzą za czyny karalne i przejawy demoralizacji przed sądem rodzinnym i nieletnich. Po raz kolejny apelujemy o zachowanie ostrożności na drogach również do motocyklistów oraz niechronionych użytkowników dróg, czyli pieszych i rowerzystów. Apelujemy również do rodziców i opiekunów o sprawowanie właściwej, wzmożonej opieki nad małoletnimi, głównie w okresie wakacyjnym, aby nie dopuszczali się czynów karalnych i zachowań świadczących o ich demoralizacji.

5. Pamiętaj o bezpieczeństwie nad wodą !

Nad wodą liczy się wzmożona uwaga, ostrożność i przezorność wypoczywających oraz przebywających nad nią osób dorosłych, dzieci i młodzieży. Przecenianie własnych możliwości podczas kąpieli i brak należytej opieki nad dziećmi mogą być tragiczne w skutkach. Słaba wyobraźnia i brawura są w stanie doprowadzić do tragedii całych rodzin. Od początku czerwca na terenie całej Polski utonęły już 92 osoby. Policja cały czas apeluje o rozwagę podczas letniego wypoczynku nad wodą.

Najczęstszymi przyczynami utonięć są:

  • Brak umiejętności pływania;
  • Brawura, przecenianie swoich sił i umiejętności pływackich;
  • Pływanie w stanie nietrzeźwym. Alkohol powoduje zaburzenia zmysłu, równowagi i orientacji;
  • Niedocenianie niebezpieczeństwa w wodzie;
  • Pływanie w miejscach zabronionych;
  • Skoki „na główkę” do wody w nieznanym miejscu.

Zasady bezpiecznej kąpieli!

    Pływaj tylko w miejscach strzeżonych czyli tam gdzie jest ratownik wodny. Bardzo lekkomyślne jest pływanie w miejscach gdzie kąpiel jest zakazana. Informują o tym znaki i tablice. Na kąpieliskach strzeżonych znajdziemy również dwa rodzaje flag: białą i czerwoną. Jeśli jest wywieszona biała flaga, wówczas kąpiel jest dozwolona. Flaga czerwona oznacza zakaz kąpieli w danym miejscu. Nie wolno też pływać na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych.
  • Zapoznaj się i zawsze przestrzegaj regulamin kąpieliska, na którym przebywasz. Stosuj się do uwag i zaleceń ratownika.
  • Nie pływaj w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni.
  • Nie pływaj w czasie burzy, mgły oraz gdy wieje porywisty wiatr.
  • Nie skacz rozgrzany do wody. Przed wejściem do wody ochlap nią klatkę piersiową, szyję, głowę, aby uniknąć wstrząsu termicznego.
  • Nie pływaj w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiesz, że występują zawirowania wody lub zimne prądy. Pływaj w miejscach dobrze Ci znanych.
  • Nie skacz do wody w miejscach nieznanych. Może się to skończyć śmiercią lub kalectwem. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki „na główkę”.
  • Nie baw się w przytapianie innych osób korzystających z wody, spychanie do wody z pomostów, z materacy.
  • Pamiętaj, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak i nadmuchiwane koło.
  • Nigdy nie pływaj po spożyciu alkoholu. Nie wolno również łączyć alkoholu z uprawianiem sportów wodnych.
  • Kąpiąc się na kąpieliskach zwracaj uwagę na osoby obok nas. Może się okazać, że ktoś będzie potrzebował Twojej pomocy. Jeżeli będziesz w stanie mu pomóc to uczyń to, ale w granicach swoich możliwości. Jeżeli nie będziesz się czuł na siłach to zawiadom właściwe służby oraz inne osoby.
  • Nie przystępuj do pływania na czczo – wzmożona przemiana materii osłabia Twój organizm.
  • Nie pływaj również bezpośrednio po posiłku – zimna woda może doprowadzić do bolesnego skurczu żołądka, co może ponieść za sobą bardzo poważne konsekwencje.
  • Nie przeceniaj swoich umiejętności pływackich. Jeżeli chcesz wybrać się na dłuższą trasę pływacką, płyń asekurowany przez łódź.
  • Po kąpieli nie jest wskazany duży wysiłek fizyczny. Nie przebywaj w wodzie zbyt długo ani też nie wchodź do niej po zbyt krótkiej przerwie.
  • Intensywny wysiłek wzmaga łaknienie i dlatego po ukończeniu pływania należy coś zjeść. Dzieci powinny zjeść obowiązkowo lekki posiłek.
  • Nie wypływaj za daleko od brzegu po zapadnięciu zmroku. Pływanie po zachodzie słońca jest niebezpieczne.
  • Należy szybko wyjść z wody, gdy odczuwasz zmęczenie lub doznałeś skurczu mięśni.

Pamiętaj o numerach alarmowych!

WOPR – Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe :
Dla telefonów komórkowych: 601 100 100
Dla telefonów stacjonarnych: 0 601 100 100
Ogólnoeuropejski numer alarmowy: 112

Pamiętajmy, że bezpieczna kąpiel to zdrowie i życie nasze oraz najbliższych i zależy często od nas samych!

6. Zginął po dachowaniu

Wieruszowscy policjanci pod nadzorem prokuratury wyjaśniają okoliczności tragicznego wypadku drogowego, do którego doszło w czwartkowe popołudnie na drodze S8 w powiecie wieruszowskim. Apelujemy o zachowanie ostrożności na drogach.

Do tragicznego wypadku drogowego doszło 27 czerwca 2019 roku około godziny 14:10 na 119 km drogi ekspresowej S8 w Sokolnikach w powiecie wieruszowskim. Z wstępnych ustaleń wynika, że kierujący seatem altea, 54-letni mieszkaniec województwa dolnośląskiego z nieustalonej do chwili obecnej przyczyny, stracił panowanie nad kierowanym pojazdem i w wyniku „ dachowania” poniósł śmierć na miejscu. Droga S8 do godziny 19:10 była całkowicie zablokowana. Policjanci kierowali pojazdy na wyznaczony objazd od węzła Wieluń na drogę wojewódzką 482 w kierunku Wieruszowa. Funkcjonariusze  pod nadzorem prokuratury wyjaśniają dokładne okoliczności tego tragicznego zdarzenia.

W trosce o bezpieczeństwo Policja apeluje o dostosowanie prędkości do panujących warunków drogowych, co jest jedną z najczęstszych przyczyn  powstawania zdarzeń drogowych. Apelujemy do kierowców o udzielanie pierwszeństwa przejazdu oraz nie przecenianie własnych umiejętności podczas kierowania pojazdami.

7.„Babcia i dziadek narkotykowi detektywi”

Wieruszowscy policjanci wspólnie z pracownikami Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sokolnikach rozmawiali z seniorami o zagrożeniach z jakimi mogą zetknąć się osoby starsze we współczesnym świecie. Jednym z głównych tematów spotkania były substancje psychoaktywne i środki odurzające a także przestrogi by nie paść ofiarą fałszywego wnuczka czy policjanta. To właśnie ta grupa osób jest najbardziej narażona na tego typu oszustwa.

26 czerwca 2019 roku w Gminnym Ośrodku Sportu i Turystyki w Sokolnikach odbyło się spotkanie seniorów z terenu gminy Sokolniki zorganizowane przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Sokolnikach przy współudziale policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Wieruszowie. W trakcie spotkania omówiono zagadnienia związane z środkami odurzającymi i substancjami psychoaktywnymi. Podczas dyskusji policjant prowadzący spotkanie wyjaśnił zagadnienia związane z zagrożeniami, objawami, odpowiedzialnością prawną a przede wszystkim z rozpoznawaniem osób będących pod wpływem narkotyków i dopalaczy. Rozpoznawanie osób pod wpływem substancji odurzających jest szczególnie ważne w sytuacjach sprawowania opieki nad nastolatkami pod nieobecność ich rodziców. Podczas dyskusji panelowej nie zabrakło również tematów związanych z oszustwami i wyłudzeniami na szkodę osób starszych oraz z bezpieczeństwem w ruchu drogowym. Obecni na spotkaniu chętnie dzielili się swoimi spostrzeżeniami na temat bezpieczeństwa i równie chętnie zadawali pytania na omawiane tematy.

Opracował  :
Oficer prasowy
KPP w Wieruszowie
asp. sztab. Damian Pawlak

Ten wpis został opublikowany w kategorii Powiat Wieruszowski. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments