Ciekawostki ze stron IPN – Michał Krzak mieszkaniec Lututowa

Ostatnimi czasy sporo czasu poświęciłem wertowaniu stron i dokumentów Instytutu Pamięci Narodowej. Podczas wydawałoby się z pozoru nudnego zajęcia można natrafić na bardzo ciekawe znaleziska.

Oprócz osób, żeby delikatnie rzec o niezbyt chlubnej przeszłości można znaleźć także osoby, którym kiedyś ci niechlubni w różny sposób starali się utrudnić życie.
Być może znamy wiele osób spośród nas, którzy pozytywnie zapisali się jako działacze antykomunistycznej opozycji, ale są także tacy o których zbyt wiele nie wiemy.
Wśród tak zwanych osób rozpracowywanych przez Służbę Bezpieczeństwa znalazłem nazwisko osoby znanej w naszym społeczeństwie a mianowicie – Michała Krzaka.

Na stronie IPN możemy na ten temat przeczytać:
Michał Bazyli Krzak
Zarejestrowany 08.07.1986 w kategorii Kwestionariusz Ewidencyjny (KE) krypt. „Cyrulik” przez Grupę II RUSW Wieluń. (KE – kategoria sprawy operacyjnej, polegającej na inwigilacji – kontroli operacyjnej osoby).
Kontrolowany operacyjnie z powodu: „kontaktów i pobytów w krajach kapitalistycznych oraz wrogości do socjalizmu”. M Krzak działacz NSZZ „Solidarność” był podejrzewany o kontakty z działaczami „Solidarności” za granicą. Materiały zniszczono bez archiwizacji w jednostce operacyjnej za protokołem brakowania AMS-087/90 z dn. 19.01.1990. Zdjęto z ewidencji 29.01.1990. Materiały zniszczono. Wpis na podstawie zapisów kartoteczno – ewidencyjnych.
Zastrzeżenie wyjazdu nr ZU/1984/6/EASI wniesione 04.12.1984 przez Wydz. Paszportów WUSW Sieradz z powodu przedłużenia pobytu za granicą w krajach zachodnich. Został za to obciążony karą grzywny. Zastrzeżenie anulowano 11.10.1985. IPN Ld 534/11735 (EASI 11735, EAKL 14303).
Zarządzenie
Ppl/Łd 304/08 zarządzenie z dnia 09.09.2009 r., dotyczące Michała Krzaka – prokurator IPN zarządził o pozostawieniu sprawy bez dalszego biegu wobec niestwierdzenia wątpliwości co do zgodności oświadczenia lustracyjnego z prawdą.

To tyle o tej osobie w zakładce IPN, a Pan Michał  obiecał jeszcze porozmawiać ze mną na ten temat. Niemniej jednak jak powiedział, że w tym trudnym okresie ciągle były prowadzone względem jego osoby różne prowokacje, mające na celu spowodowanie okazji do zastosowania represji większego kalibru np. aresztowania i postawienia jakiś zarzutów. Praktycznie rzecz biorąc oddech SB czuło się na każdym kroku, bo oprócz tajnych funkcjonariuszy, aktywni byli także milicjanci i ORMO – wcy.
Na ten temat porozmawiamy jeszcze z Panem Michałem Krzakiem i będzie to materiał na oddzielny artykuł.
E. Tomaszek

Ten wpis został opublikowany w kategorii Lututów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments