Świat toruńskiego piernika

Wędrująca wystawa pt. „Świat toruńskiego piernika” w Muzeum Ziemi Kępińskiej im. T. P. Potworowskiego już otwarta!

 

Toruń założony w 1233 roku położony nad Wisłą, od samego początku stanowił ważny ośrodek handlowy. Do dzisiaj miasto sławę swoją zawdzięcza pięknej gotyckiej zabudowie, postaci Mikołaja Kopernika oraz pysznemu przysmakowi – PIERNIKOWI.

Wystawa czasowa pt. „Świat toruńskiego piernika” to wystawa prezentująca tradycje toruńskiego piernikarstwa, dawne rzemiosło, a także świat XIX-wiecznego przemysłu i handlu. Powstała w 2008 roku i stanowi „wędrujący” wariant wystawy znajdującej się w Muzeum Toruńskiego Piernika (oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu). Dominującym akcentem wystawy jest stylizowana drewniana koga – nawiązująca do żaglowców handlowych pływających po Morzu Bałtyckim i Północnym do XVI wieku. W jej wnętrze wpisane są m.in. aranżacje średniowiecznego kramu, sklepu z przełomu XIX i XX wieku oraz XVI-wiecznej piekarni. Kogę wypełniają kunsztowne rzeźbione formy do pierników.

Toruńskie pierniki są ściśle związane z tradycją i dziejami Torunia, a ich historia sięga XIV w. Powstawały w warsztatach piernikarzy zrzeszonych w cechu piekarzy. Z czasem nastąpił rozwój rzemiosła w XVII i XVIII wieku. Od XIX stulecia piernik wytwarzano na skalę przemysłową w fabrykach Gustawa Weese i Herrmanna Thomasa, a od 1907 roku również w zakładzie Jana Ruchniewicza. Obecnie największym producentem toruńskich pierników jest Fabryka Cukiernicza „Kopernik” S.A., której początki sięgają 1763 r.

W scenerii wystawy odbywać się będą warsztaty dla grup zorganizowanych, umożliwiające własnoręcznie przygotowanie pierników dekoracyjnych. Prosimy o wcześniejsze zapisy pod numerem telefonu 627823058 lub osobiście w siedzibie Muzeum.

Czas trwania ekspozycji sierpień – październik.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kępno. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments