Kronika KPP w Wieruszowie

Przestrzegamy przed wyłudzeniami z wykorzystaniem systemu płatności mobilnych
Komenda Główna Policji i Polski Standard Płatności ostrzegają przed wyłudzaniem pieniędzy przez osoby podszywające się pod znajomych w mediach społecznościowych. Kiedy ktoś pisze przez internetowy komunikator, że potrzebuje szybkiej pomocy finansowej i prosi o podanie kodu do płatności mobilnych (BLIK), należy zachować szczególną ostrożność.

Przestępcy przejmują konta w serwisach społecznościowych i próbują przekonać ofiary do przekazania im pieniędzy. Zwykle uzasadniają to nagłą sytuacją. Często proszą o wypłacenie pieniędzy za pomocą polskiego systemu płatności mobilnych BLIK. Ofiara musi podać specjalny kod, a następnie potwierdzić transakcję w swojej aplikacji bankowości mobilnej. W ten sposób sama daje przestępcy pieniądze.

Wiele osób, sądząc, że koresponduje ze swoim znajomym podaje kod BLIK, a następnie w aplikacji mobilnej banku potwierdza PIN-em realizację transakcji, nie sprawdzając jej szczegółów. Godząc się na realizację transakcji użytkownicy tracą pieniądze na rzecz osoby podszywającej się pod znajomych z sieci społecznościowych.
Takiego wyłudzenia bardzo łatwo uniknąć:
-NALEŻY STOSOWAĆ DWUSKŁADNIOWE UWIERZYTELNIENIE SWOICH KONT SPOŁECZNOŚCIOWYCH (WÓWCZAS O WIELE TRUDNIEJ PRZEJĄĆ NASZE KONTO – ZALOGOWANIE SIĘ WYMAGA POTWIERDZENIA SMS);
-ZAWSZE WARTO POTWIERDZAĆ TOŻSAMOŚĆ „ZNAJOMYCH”, KTÓRZY PISZĄ DO NAS PRZEZ INTERNETOWE KOMUNIKATORY – NAJLEPIEJ ZADZWONIĆ DO TAKIEJ OSOBY;
-ZAWSZE TRZEBA SPRAWDZAĆ DANE TRANSAKCJI PRZED JEJ ZATWIERDZENIEM W APLIKACJI BANKOWOŚCI MOBILNEJ (PRZESTĘPCA NIE SKORZYSTA Z KODU, DOPÓKI NIE POTWIERDZIMY TRANSAKCJI NA NASZYM TELEFONIE);
-TRZEBA CHRONIĆ SWÓJ TELEFON ORAZ SZCZEGÓLNIE PIN DO APLIKACJI MOBILNEJ BANKU.

Policjanci zatrzymali pijanego kierowcę
Policjanci wieruszowskiej „drogówki” zatrzymali do kontroli drogowej opla astrę, której kierowca miał w organiźmie ponad 2,5 promila alkoholu. Jak się również okazało mężczyzna kierował pojazdem w warunkach sądowego zakazu. Za kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwości w czasie obowiązywania sądowego zakazu kierowania pojazdami grozi kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

15 października 2019 roku przed godziną 19:00 na ulicy Warszawskiej w Wieruszowie policjanci wieruszowskiej „drogówki” zatrzymali do kontroli drogowej opla astrę.

Po badaniu policyjnym alkomatem okazało się, że 28 – letni mieszkaniec gminy Galewice miał w organiźmie ponad 2,5 promila alkoholu. Jak się również okazało w trakcie tej kontroli, 28 – latek już wcześniej stracił prawo jazdy za kierowanie samochodem na tzw. „podwójnym gazie” i tym razem kierował samochodem w warunkach zakazu sądowego. Za kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwości w czasie obowiązywania sądowego zakazu kierowania pojazdami, grozi kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności i wysoka grzywna. Postępowanie wyjaśniające w tej sprawie prowadzą policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Wieruszowie.

Wieruszowscy policjanci cyklicznie prowadzą działania, które mają na celu poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym, poprzez eliminowanie nietrzeźwych użytkowników dróg. W trakcie kontroli pojazdów, funkcjonariusze informują kierowców o odpowiedzialności prawnej za kierowanie pojazdami na tzw. „podwójnym gazie”i zagrożeń z tym związanych.

Ogólnopolski „Dzień Seniora” z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych i Policją
Do tegorocznej ogólnopolskiej akcji ” Dzień Seniora”, Zakład Ubezpieczeń Społecznych ponownie zaprosił wieruszowskich policjantów. Wspólne działania w tym roku przebiegły pod hasłem „Zdrowi, bezpieczni i aktywni”. Tematem przewodnim akcji było szeroko rozumiane bezpieczeństwo osób starszych.

Wiele starszych osób pada ofiarą przestępstw takich jak, oszustwa, wyłudzenia pieniędzy, nieuczciwe praktyki przedsiębiorców, przemoc, czy dyskryminacja ze względu na wiek. W trosce o ich bezpieczeństwo wieruszowski Zakład Ubezpieczeń Społecznych wraz z Komendą Powiatową Policji w Wieruszowie 16 października 2019 roku w inspektoracie ZUS w Wieruszowie zorganizowali specjalne stoisko profilaktyczne. W ramach tego dyżuru popularyzowano wiedzę z zakresu szeroko rozumianego bezpieczeństwa.

Podczas pobytu w ZUS policjant przestrzegał seniorów między innymi przed oszustami, podszywającymi się pod pracowników różnych instytucji. Wskazywał, że urzędnicy np. nie zapraszają telefonicznie na spotkania w sprawie dziedziczenia składek emerytalnych, nie odwiedzają swoich klientów w domach, aby obliczyć albo przeliczyć im świadczenia oraz nie wysyłają e-mailem faktur. Takie zaproszenia i spotkania często służą wyłudzeniu danych. Dlatego warto znać metody działania sprawców, by nie stać się ofiarą przestępstwa.

Ponadto mundurowy przestrzegał przed nadmiernym zaufaniem wobec osób obcych oraz przekazywał cenne wskazówki, które pomogą uniknąć przestępstw popełnianych różnymi metodami na szkodę osób starszych. Policjant zwracał również uwagę na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Poza tym każdy mógł się dowiedzieć, jak działa „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa” i aplikacja „Moja Komenda”. Odwiedzający stoisko seniorzy otrzymali też materiały profilaktyczne udostępnione przez Komendę Powiatową Policji w Wieruszowie oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Ogólnopolskie działania policyjne „TRUCK & BUS”
17 października 2019 roku policjanci ruchu drogowego prowadzą ogólnopolskie działania kontrolno-prewencyjne pn. „TRUCK & BUS”. Mimo iż nadrzędnym celem działań jest ujawnianie i eliminowanie nieprawidłowości związanych z wykonywaniem transportu drogowego osób i rzeczy, funkcjonariusze będą zwracać uwagę na każde zachowanie niezgodne z prawem.

W ramach prowadzonych działań policjanci sprawdzają w szczególności:
– stan techniczny i wyposażenie pojazdów oraz sposób mocowania ładunków ;
– czas pracy kierowców ;
– sposób przewożenia osób i rzeczy ;
Działania te koordynowane są przez Europejską Organizację Policji Ruchu Drogowego TISPOL (European Traffic Police Network) – międzynarodowe stowarzyszenie zrzeszające policje ruchu drogowego.
Pamiętajmy!
Partnerstwo na drodze, stosowanie się do przepisów ruchu drogowego, prowadzi do zwiększenia także naszego bezpieczeństwa.

Dzień walki z handlem ludźmi
18 października obchodzony jest Europejski Dzień Walki z Handlem Ludźmi. W tym roku będą to już XIII obchody. Szczególnie tego dnia organy ścigania, w tym Policja, organizacje rządowe jak i pozarządowe starają się uświadomić społeczeństwu, czym jest handel ludźmi i jak się ustrzec, aby nie zostać ofiarą tego przestępstwa. Jesteś ofiarą lub świadkiem handlu ludźmi? Poinformuj!

Jeśli jesteś osobą, która została pokrzywdzona w wyniku wykorzystania (np. w prostytucji, w pracy o charakterze przymusowym) lub posiadasz informacje na temat bezprawnych działań związanych z wykorzystaniem innej osoby niezwłoczne powiadom Policję!
Prześlij informację bezpośrednio na Policję, na adres:
handelludzmibsk@policja.gov.pl
Zadzwoń na numer telefonu zaufania:
+48 664 974 934

Nie bądźmy obojętni!
POLECAMY
http://handelludzmi.eu/

Handel ludźmi jest zjawiskiem podlegającym dynamicznym przemianom, którego nasilenie zaobserwowano w Polsce na początku lat 90-tych. Obecnie Polska nie jest już tylko krajem pochodzenia ofiar, ale także krajem tranzytowym, przez który odbywa się transfer ofiar z Europy Wschodniej do Europy Zachodniej oraz krajem docelowym dla ofiar wykorzystywanych głównie w prostytucji i pracy przymusowej.
Definicja
Na skutek nowelizacji Kodeksu karnego, dokonanej ustawą z dnia 20 maja 2010 roku o zmianie ustawy – Kodeks karny, ustawy o Policji, ustawy – Przepisy wprowadzające Kodeks karny oraz ustawy – Kodeks postępowania karnego (Dz. U. Nr 98, poz. 626), która weszła w życie w dniu 8 września 2010 roku, do Kodeksu karnego została wprowadzona definicja legalna handlu ludźmi. Za handel ludźmi mogą być uznane wyłącznie czynności sprawcze wskazane wprost w art. 115 § 22 K.k., t.j.:

  • werbowanie (nakłanianie, zjednywanie, zaciąganie),
  • transport (przemieszczanie, przewożenie z zastosowaniem środków komunikacji),
  • dostarczanie (umieszczanie w innym miejscu),
  • przekazywanie (powierzanie, dawanie w celu dysponowania),
  • przechowywanie (zatrzymywanie w jednym miejscu, przetrzymywanie w ukryciu)
    lub przyjmowanie osoby (zatrzymywanie przekazanej osoby).

Istotnym jest przy tym, że w celu wypełnienia znamion przestępstwa handlu ludźmi, wymienione wyżej czynności powinny zostać zrealizowane z zastosowaniem:

  • przemocy lub groźby bezprawnej,
  • uprowadzenia,
  • podstępu,
  • wprowadzenia w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania,
  • nadużycia stosunku zależności, wykorzystania krytycznego położenia lub stanu bezradności,
  • udzielenia albo przyjęcia korzyści majątkowej lub osobistej albo jej obietnicy osobie sprawującej opiekę lub nadzór nad inną osobą.

Niezbędnym elementem w przypadku zakwalifikowania czynu jako wypełniającego znamiona przestępstwa handlu ludźmi jest również podjęcie określonego działania przez sprawcę w celu wykorzystania innej osoby, nawet za jej zgodą w różnych formach seksualnego wykorzystania (w tym w pornografii i w prostytucji), w pracy lub usługach o charakterze przymusowym, w żebractwie, w niewolnictwie oraz wszelkich innych formach wykorzystania poniżających godność człowieka lub w celu pozyskania komórek, tkanek lub narządów wbrew przepisom ustawy. Należy podkreślić przy tym, że jeżeli zachowanie sprawcy dotyczy małoletniego stanowi ono handel ludźmi, nawet gdy nie zostały użyte wyżej wymienione metody lub środki.

Przestępstwo handlu ludźmi jest w Polsce zagrożone karą pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3 (art. 189a Kodeksu karnego), a zatem stanowi zbrodnię. Z uwagi na wysoki stopień społecznej szkodliwości czynu karalne jest również przygotowanie do popełnienia tego przestępstwa (czyn zagrożony karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5).

Handel ludźmi to przestępstwo, które bardzo często ma charakter transgraniczny. Specyfika Polski polega na tym, że jest ona jednocześnie krajem:pochodzenia ofiar wykorzystywanych w innych krajach Europy,docelowym dla ofiar, przede wszystkim, z krajów Wschodniej Europy i Azji,tranzytu ofiar z Wschodniej Europy i Azji do krajów Europy Zachodniej.

Policyjna Akademia Bezpieczeństwa 2019
18 października 2019 roku Komisarz Błysk po raz kolejny zaprosił na „Konkurs sprawności fizycznej oraz wiedzy o bezpieczeństwie”. Jak co roku powiatowe zmagania odbyły się w Szkole Podstawowej nr 2 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Wieruszowie. Tegoroczna

XIV edycja turnieju odbyła się pod hasłem kampanii „Kręci mnie bezpieczeństwo”.
Policyjna Akademia Bezpieczeństwa to program profilaktyczny realizowany przez Policję woj. łódzkiego. Jego głównym celem jest kształcenie u dzieci w wieku wczesnoszkolnym bezpiecznych postaw w kontakcie z zagrożeniami. Integralną częścią tego programu jest konkurs sprawności fizycznej oraz wiedzy o bezpieczeństwie. Przebiega on w trzech etapach – szkolnym, powiatowym i wojewódzkim. Na szczeblu powiatowym konkursu udział wzięło 18 par uczniów (chłopiec i dziewczynka) z szkół z terenu Wieruszowa i powiatu wieruszowskiego. Na początek uczestnicy turnieju rozwiązali test wiedzy o bezpieczeństwie a następnie pokonywali tor przeszkód. Podczas trwania imprezy uczniowie oraz grono pedagogiczne dzielnie kibicowali zawodnikom.

W tegorocznym turnieju najlepsi okazali się uczniowie z Szkoły Podstawowej w Lututowie. Tuż za nimi byli uczniowie z Szkoły Podstawowej w Niwiskach, a trzecie miejsce zajęli uczniowie z Szkoły Podstawowej nr 2 w Wieruszowie. Nagrody w konkursie ufundowali : Starostwo Powiatowe w Wieruszowie, Urząd Miejski w Wieruszowie, Komenda Powiatowa Policji w Wieruszowie oraz Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Sieradzu. Gastronomiczną oprawę turnieju zapewniła Szkoła Podstawowa nr 2 w Wieruszowie, Komenda Powiatowa Policji w Wieruszowie oraz m.in. firma cukiernicza Edwarda Sikory z Wieruszowa

Nagrody oraz dyplomy wszystkim drużynom wręczyli Pierwszy Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Wieruszowie wspólnie z policjantami pracującymi w komisji konkursowej, Pani Paulina Jany, reprezentująca Starostwo Powiatowe w Wieruszowie, Pan Marek Patyk, reprezentujący Urząd Miejski w Wieruszowie a także Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Wieruszowie – Pan Mariusz Moska.

W listopadzie zwycięska drużyna weźmie udział w Policyjnej Akademii Bezpieczeństwa na szczeblu wojewódzkim.

Wszystkim zawodnikom turnieju gratulujemy bardzo dużej wiedzy o bezpieczeństwie oraz wysokiej sprawności fizycznej.

Składamy podziękowania wszystkim sponsorom oraz osobom pomagającym w organizacji tegorocznej XIV edycji Policyjnej Akademii Bezpieczeństwa.

Kolizja drogowa na S 8 w Chobaninie
Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Wieruszowie wyjaśniają okoliczności kolizji drogowej do której doszło na drodze S 8 w Chobaninie w powiecie wieruszowskim. Sprawca kolizji, kierowca osobowej mazdy po zaistniałym zdarzeniu oddalił się w nieznanym kierunku. Apelujemy o zachowanie ostrożności na drogach.

Do tej kolizji drogowej doszło 18 października 2019 roku około godziny 21:30 na 118 km. drogi ekspresowej S 8 w kierunku Warszawy. Według wstępnych ustaleń, kierujący osobową mazdą z nieustalonych przyczyn stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w naczepę ciężarowego iveco, a następnie w stalowe liny oddzielające pasy ruchu. Kierowca mazdy, po zaistniałej kolizji, jeszcze przed przybyciem na miejsce wieruszowskich policjantów pieszo oddalił się z miejsca tego zdarzenia. Z wstępnych ustaleń wynika również, że kilkadziesiąt kilometrów wcześniej ten sam „pirat drogowy” spowodował również inną kolizję z ciężarowym manem. W wyniku zaistniałej w Chobaninie kolizji doszło do uszkodzeń pojazdów. Policjanci wyjaśniają dokładne okoliczności tego zdarzenia. Prowadzone czynności zmierzają m.in. do ustalenia aktualnego miejsca pobytu sprawcy tej kolizji drogowej.

Apelujemy do kierowców o zachowanie ostrożności na drogach w tym o dostosowanie prędkości do panujących warunków drogowych, co jest jedną z najczęstszych przyczyn powstawania zdarzeń drogowych.

Opracował:
Oficer prasowy
KPP w Wieruszowie
asp. sztab. Damian Pawlak

Ten wpis został opublikowany w kategorii Powiat Wieruszowski. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments