Wyjazd rowerowy ze Żdżar – walki o polskość na terenie Gminy Bolesławiec

4 października 2019 r. uczniowie wyruszyli rowerami na rajd na terenie Gminy Bolesławiec. Odwiedziliśmy miejsca szczególne, związane z walkami naszych przodków o utrzymanie tożsamości narodowej i o odzyskanie niepodległości. Już w Żdżarach na cmentarzu parafialnym znajdujemy pomnik-mogiłę żołnierza poległego w pierwszych godzinach II wojny światowej – starszego ułana Aleksandra Homczyca z 1 Pułku Kawalerii KOP.

Na cmentarzu parafialnym w Piaskach zachowały się nagrobki poległych Polaków, walczących w I wojnie światowej, w powstaniach śląskich i poległych w kampanii wrześniowej 1939 r. : grób Antoniego Chmielewskiego poległego za ojczyznę 13.XI.1918 r., grób Stanisława Burzyńskiego, który zginął 8.XII.1918 r., grób Alojzego Bartosza poległego w maju 1921 r. w III powstaniu śląskim, grób sołtysa wsi Tomasza Pokory poległego 1.X.1939 r. i Franciszka Bojarskiego podoficera Wojska Polskiego z Tarnowskich Gór. Dwóch ostatnich poległo w pobliżu tegoż cmentarza, kiedy 1 września 1939 r. w stawiali zbrojny opór najeźdźcy hitlerowskiemu.

W Bolesławcu zatrzymaliśmy się w pobliżu kościoła św. Trójcy, który w okresie II wojny światowej Niemcy zamienili – w pierwszych dniach września 1939 r. na więzienie, a później na magazyn. Naprzeciw kościoła (dzisiaj dom prywatny) przez lata mieściła się apteka, a w okresie powstań śląskich szpital dla powstańców. Na Rynku – Pomnik, poświęcony mieszkańcom Gminy Bolesławiec poległym w walkach o odzyskanie niepodległości i demokrację. Również w Rynku na budynku prywatnym (przy budynku Urzędu Gminy) pamiątkowa tablica ku czci poległych mieszkańców gminy w okresie II wojny światowej.

Jadąc do Chróścina przemieszczaliśmy się przez las zwany „Zakopane”, tam na zboczu Pradoliny Prosny stoi pomnik związany z powstaniem styczniowym. W tym rejonie tuż po zakończeniu I wojny światowej i w okresie powstań śląskich często dochodziło do starć Polaków z grenzschutzem.

W Chróścinie, obok kościoła św. Mikołaja ulokowano pomnik z tablicą pamiątkową ku czci 16 mieszkańców tej miejscowości, których zamordowano podczas II wojny światowej.

W Goli, w pobliżu mostu na rzece Prośnie obserwujemy pozostałości po zabudowaniach dawnej rosyjskiej komory celnej, a w okresie międzywojennym polskiej komory celnej na granicy z Niemcami. Niedaleko kolejny budynek, gdzie w 1939 r. mieściła się siedziba Korpusu Ochrony Pogranicza. W Goli z 31 sierpnia na 1 września 1939 r. doszło do starcia z wojskami niemieckimi. Tuż za rzeką, w kierunku Byczyny dotarliśmy do dawnej granicy polsko-niemieckiej, do jednego z wielu miejsc którędy wojska faszystowskie wkroczyły na nasze ziemie.

Zmęczeni, udaliśmy się na posiłek i odpoczynek oraz nocleg do gospodarstwa agroturystycznego w Chróścinie. A rano ruszyliśmy na kolejny rajd…

Rajd zorganizowano w ramach grantu: „Zajęcia edukacyjno-historyczne dla dzieci z terenu Gminy Bolesławiec”, finansowanego przez Między Prosną a Wartą Lokalna Grupa Działania, a realizowanego przez Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Żdżary i Wiewiórka.

Piotr Zawada
Ten wpis został opublikowany w kategorii Żdżary. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.