Po Bogu, największa miłość – to Ojczyzna

10 listopada w Wójcinie odbyły się uroczyste obchody 101. rocznicy Odzyskania Niepodległości. Organizatorami wydarzenia był Samorząd Powiatu Wieruszowskiego oraz Gmina Łubnice.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w intencji Ojczyzny, którą sprawował proboszcz parafii św. Katarzyny i św. Walentego w Wójcinie ks. kan. Józef Kaczmarek. W nabożeństwie uczestniczyli parlamentarzyści, władze samorządowe powiatu wieruszowskiego i gminy Łubnice oraz parafianie. Myślą przewodnią homilii wygłoszonej przez ks. Józefa Kaczmarka były słowa Kard. Stefana Wyszyńskiego wygłoszone w Krakowie 12 V 1974 r. – „Dla nas po Bogu, największa miłość – to Polska”. 10 listopada 2019 przypada 32 niedziela zwykła. Jakże aktualne są słowa sprzed 2000 lat z Drugiego Listu Świętego Pawła Apostoła do Tesaloniczan …” bracia, módlcie się za nas, by słowo Pańskie szerzyło się i rozsławiało, podobnie jak to jest pośród was, abyśmy byli wybawieni od ludzi przewrotnych i złych, albowiem nie wszyscy mają wiarę….”

Po mszy udano się na plac przed kościołem, gdzie odśpiewano hymn państwowy, następnie starosta wieruszowski Andrzej Szymanek w wystąpieniu okolicznościowym wspomniał o miejscach na naszym terenie, w których toczyły się boje o wolność i niepodległość. Pod tablicą poświęconą poległym za Ojczyznę w latach 1939-1945 delegacje samorządów z powiatu wieruszowskiego, partii politycznych, instytucji i organizacji z terenu powiatu, młodzieży ze szkół w Łubnicach, Wójcinie, Lututowie  i Wieruszowie złożyły wiązanki kwiatów.
W asyście orkiestry dętej z Łubnic udano się do Centrum Kultury Wsi w Wójcinie, gdzie miała miejsce dalsza część obchodów 101. rocznicy Odzyskania Niepodległości.
Patriotyczną i niezwykle wzruszającą część artystyczną zaprezentowali uczniowie Zespołu Szkół w Wójcinie. Ich występ poprzedziło wystąpienie wójta gminy Łubnice Michała Pazka oraz krótkie przemówienia parlamentarzystów: Agnieszki Hanajczyk, Pawła Rychlika i Piotra Polaka. Uroczystości zakończył występ orkiestry dętej z Dzietrzkowic.
PK

frameborder=”0″ scrolling=”no” allowfullscreen=”allowfullscreen”>

Ten wpis został opublikowany w kategorii Łubnice, Powiat Wieruszowski, Wójcin. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Dorota
2 lat temu

Piękna uroczystość patriotyczna. Podziękowania dla organizatorów, księdza kanonika, dzieci i młodzieży z ZS z Wójcina.