Wiadomości z kroniki policyjnej

1. Wpadł z narkotykami podczas kontroli drogowej
Wieruszowscy policjanci zatrzymali mężczyznę podejrzanego o posiadanie narkotyków. 40 – latek wpadł w ręce funkcjonariuszy podczas kontroli drogowej w Galewicach. Podejrzany już usłyszał zarzut w tej sprawie. Za takie przestępstwo grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.
18 stycznia 2020 roku tuż po północy na ulicy Polnej w Galewicach, policjanci wieruszowskiej „prewencji” zauważyli na parkingu uruchomionego vw passata. Wewnątrz pojazdu siedział mężczyzna, który na widok policyjnego radiowozu zaczął nerwowo się zachowywać. W tej sytuacji policjanci postanowili sprawdzić co jest powodem takie stanu rzeczy. Podczas kontroli okazało się, że za kierownicą pojazdu siedział 40 – latek. Mężczyzna unikał kontaktu wzrokowego z mundurowymi, a z wnętrza pojazdu wydobywał się specyficzny zapach. Wszystko wskazywało na to, że siedzący za kierownicą może posiadać narkotyki. Podejrzenia policjantów potwierdziły się. W kontrolowanym pojeździe, funkcjonariusze znaleźli susz roślinny. Już wstępne badanie zabezpieczonej substancji potwierdziło, że jest to marihuana. Łącznie policjanci zabezpieczyli prawie 20 gramów suszu tego narkotyku. W tej sytuacji mężczyzna został zatrzymany. Usłyszał już zarzuty posiadania środków odurzających. Za takie przestępstwo grozi kara do 3 lat więzienia. Od zatrzymanego została pobrana krew do badań które wykażą, czy kierował pojazdem pod działaniem środków odurzających. Postępowanie w tej sprawie pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Wieluniu prowadzą policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Wieruszowie.

2. Dla bezpieczeństwa Babć i Dziadków nie tylko przy okazji ich święta
Policjanci przypominają o podstawowych zasadach i apelują do osób mających codzienny kontakt z seniorami, o wyczulanie ich na zagrożenia podczas zwykłych rozmów. Jak nie paść ofiarą oszustów, podszywających się pod policjanta, prokuratora, urzędnika poczty, czy banku.
NIE DAJ SIĘ OSZUKAĆ!
Policja już kolejny raz apeluje o rozwagę odbierając telefon od nieznanej osoby. Pamiętajmy, że oszuści wbrew pozorom wykorzystują podobne, wielokrotnie sprawdzone legendy. Najczęściej podają się za członka rodziny, który pilnie potrzebuje chwilowego wsparcia finansowego gdyż został zatrzymany przez policję. Inną często stosowaną legendą jest podawanie się za policjanta. W tym przypadku oszuści wciągają ofiarę w działania policyjne, które mają na celu złapanie oszustów, ale potrzebują do tego „przynęty” w postaci pieniędzy, czym większej kwoty tym lepiej.
– Pamiętajmy, że Policja NIGDY nie posługuje się w swoich działaniach pieniędzmi osób postronnych i takowych nie żąda.
– W przypadku rozmowy z „policjantem” zawsze możemy zadzwonić na numer alarmowy 112 lub 997 i potwierdzić słowa „oficera”.
– Pamiętajmy, żeby zawsze przy tego typu telefonach samemu oddzwonić do członka rodziny na jego numer telefonu i potwierdzić wcześniejszą rozmowę.
– Oszuści zawsze starają się aby ofiara nie rozłączyła się i była z nimi cały czas w kontakcie telefonicznym. W ten sposób starają się zabezpieczyć przed ewentualnym sprawdzeniem przez ofiarę ich legendy.
– Oszuści często posługują się książkami telefonicznymi, z których wybierają osoby o imionach często charakterystycznych dla osób starszych, następnie dzwonią na wybrany numer telefonu . Adres ofiary uzyskują podszywając się pod pracownika poczty, który chce zweryfikować dane adresowe przesyłki, która ma dotrzeć do wytypowanej osoby. Starsza osoba często sama podaje miejsce zamieszkania, wierząc, że rozmawia z pracownikiem urzędu pocztowego.
Policja zwraca się z apelem do rodzin starszych osób, aby jak najczęściej przy rodzinnej wizycie u babci czy dziadka przypominać im o tego typu oszustach. Można wręcz przy ich telefonie położyć kartkę z instrukcją postępowania lub tylko napisem – UWAŻAJ NA OSZUSTÓW.

3. Babciu, Dziadku – bądźcie bezpieczni na drodze!
W trosce o bezpieczeństwo naszych ukochanych Babć i Dziadków przypominamy podstawowe zasady bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Babciu, Dziadku pamiętajcie o tym, aby:
• korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych,
• jeżeli:
– nie ma chodnika, to korzystajcie z pobocza,
– nie ma pobocza, to możecie korzystać z jezdni trzymając się jak najbliżej jej krawędzi i ustępując miejsca nadjeżdżającemu pojazdowi,
• idąc poboczem lub jezdnią poruszać się lewą stroną drogi,
• korzystać z wyznaczonych przejść dla pieszych,
• przed przejściem przez jednię zatrzymać się i sprawdzić czy można bezpiecznie przejść.
Babciu, Dziadku pamiętajcie, że nie wolno:
• wchodzić na jezdnię:
– bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych,
– spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi,
• zwalniać kroku lub zatrzymywać się bez potrzeby przechodząc przez jezdnię.
Babciu, Dziadku noście odblaski w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu! Noście je obowiązkowo, jak poruszacie się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym!
Zgodnie z przepisami pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku. Jednak warto używać elementów odblaskowych także w obszarze zabudowanym.
Babciu, Dziadku pamiętajcie, że jeżeli Wy widzicie nadjeżdżający samochód, to nie oznacza, że kierowca też Was widzi.
Babciu, Dziadku „za kierownicą” szczególnie pamiętajcie o:
• ustąpieniu pierwszeństwa:
– pieszym – na przejściu dla pieszych,
– rowerzystom – na przejeździe dla rowerzystów,
– autobusom – włączającym się do ruchu z przystanku,
• zachowaniu bezpiecznej odległości od innych pojazdów i uczestników ruchu, umożliwiającej bezpieczną reakcję w odpowiednim czasie,
• dostosowaniu prędkości do warunków na drodze,
• bezpiecznym włączaniu się do ruchu,
• wyraźnym i wcześniejszym sygnalizowaniu zamiaru zmiany kierunku jazdy,
• stosowaniu zasady ograniczonego zaufania,
• regularnym sprawdzaniu stanu technicznego pojazdu, którym się poruszacie.
Babciu i Dziadku, dbajcie o bezpieczeństwo własne i innych uczestników ruchu drogowego!

4. Stopień alarmowy BRAVO na terenie Małopolski oraz ALFA i ALFA-CRP na terenie całego kraju
Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie wprowadzające drugi stopień alarmowy BRAVO na obszarze województwa małopolskiego oraz pierwszy stopień alarmowy ALFA na pozostałym terytorium Polski, a także pierwszy stopień alarmowy ALFA-CRP na obszarze całego kraju. Stopnie alarmowe będą obowiązywały od czwartku 23 stycznia 2020 r. (od godz. 00:01) do środy 29 stycznia 2020 r. (do godziny 23:59).
Wprowadzenie stopni alarmowych ma charakter prewencyjny i jest związane z uroczystościami upamiętniającymi 75. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. Podobne środki bezpieczeństwa były podejmowane także przy organizacji w Polsce innych wydarzeń międzynarodowych, np. ministerialnego spotkania w Warszawie dotyczącego budowania bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie, szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach oraz Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Stopnie alarmowe wprowadza, zmienia i odwołuje, w drodze zarządzenia, Prezes Rady Ministrów na podstawie przepisów ustawy z 10 czerwca 2016 r. o działaniach antyterrorystycznych.
Stopień alarmowy BRAVO w Małopolsce oraz ALFA na pozostałym terytorium kraju
Stopień ALFA jest najniższym z czterech stopni alarmowych określonych w ustawie o działaniach antyterrorystycznych. Jest on przede wszystkim sygnałem dla służb dbających o bezpieczeństwo i całej administracji publicznej do zachowania szczególnej czujności.
Podczas obowiązywania stopnia alarmowego ALFA wszyscy powinni zwracać szczególną uwagę na wszelkie niestandardowe sytuacje i potencjalne zagrożenia, na przykład: nietypowo zachowujące się osoby, pakunki, torby lub plecaki pozostawione bez opieki w miejscach publicznych, samochody (szczególnie transportowe) zaparkowane w pobliżu miejsc zgromadzeń. Wszelkie niepokojące i nietypowe sytuacje oraz zagrożenia powinny być zgłaszane Policji za pośrednictwem numerów telefonu 112 oraz 997.
Bezpieczeństwo w czasie obowiązywania stopnia uzależnione jest nie tylko od działania właściwych służb, ale też od przygotowania administratorów obiektów użyteczności publicznej, którzy zobowiązani są do prowadzenia ich wzmożonej kontroli.
Drugi stopień alarmowy BRAVO będzie obowiązywał tylko na terenie województwa małopolskiego. Po wprowadzeniu stopnia alarmowego BRAVO należy wykonać zadania wymienione dla pierwszego stopnia alarmowego oraz kontynuować lub sprawdzić wykonanie tych zadań. Z drugim stopniem alarmowym wiąże się również m.in. sprawdzenie i wzmocnienie ochrony ważnych obiektów publicznych oraz wzmocnienie ochrony środków komunikacji publicznej.
Stopień alarmowy ALFA-CRP na obszarze całego kraju
Stopnie alarmowe CRP dotyczą zagrożenia w cyberprzestrzeni. Stopień alarmowy ALFA-CRP jest pierwszym w czterostopniowej skali. Oznacza to, że administracja publiczna jest zobowiązana do prowadzenia wzmożonego monitoringu stanu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych. Instytucje publiczne będą  m.in. monitorować i weryfikować, czy nie doszło do naruszenia bezpieczeństwa komunikacji elektronicznej.

5. Groźna kolizja drogowa w Zmyślonej
Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Wieruszowie wyjaśnili okoliczności kolizji drogowej, do której doszło w Zmyślonej w gminie Galewice. Apelujemy o zachowanie ostrożności na drogach.
Do groźnie wyglądającej kolizji drogowej doszło 22 stycznia 2020 roku około godziny 9:30 w Zmyślonej w gminie Galewice. Na miejscu tego zdarzenia drogowego policjanci ustalili, że kierujący toyotą yaris, 23 letni mieszkaniec gminy Czastary, nie dostosował prędkości do panujących warunków ruchu, stracił panowanie nad kierowanym pojazdem i „dachując” uderzył w skarpę przydrożnego rowu. Kierujący w chwili tego zdarzenia był trzeźwy. Znacznie uszkodzony został pojazd uczestniczący w tym zdarzeniu. Sprawca kolizji za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym został ukarany mandatem karnym.
Apelujemy i przypominamy:
Ujemne temperatury i przygruntowe przymrozki powodują, że na drogach jest ślisko. Dlatego wieruszowscy policjanci apelują, głównie o dostosowanie prędkości do panujących warunków drogowych, co jest jedną z najczęstszych przyczyn zdarzeń drogowych. Pamiętajmy, że prędkość dopuszczalna na danym odcinku drogi nie zawsze jest prędkością bezpieczną.

6. „Bezpieczne ferie 2020” w powiecie wieruszowskim
Wieruszowscy policjanci podejmują wiele działań na rzecz bezpieczeństwa w czasie odbywających się ferii zimowych. Podczas spotkań mundurowi przypominają w jaki sposób dbać o własne bezpieczeństwo, głównie w czasie ferii zimowych oraz jak ważną rolę pełni korzystanie z elementów odblaskowych przez pieszych.
Podczas tegorocznych ferii zimowych wieruszowscy policjanci spotykają się z dziećmi i młodzieżą na koloniach i półkoloniach. Podczas prelekcji mundurowi apelują o bezpieczeństwo zabaw na tzw. wolnym powietrzu, na drodze, na stoku w górach, w miejscach publicznych i w miejscach zamieszkania. Funkcjonariusze uwrażliwiają młodzież m.in. na umiejętność reagowania w sytuacjach ewentualnego zagrożenia. Uczestnicy spotkań mają również możliwość utrwalenia wiedzy z zakresu bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni oraz zagrożeń wynikających z kontaktami z osobami nieznajomymi i środkami odurzającymi. W ostatnich kilku dniach policjanci spotkali się z wypoczywającymi na półkoloniach m.in. w Szkołach Podstawowych nr 1 i 2 w Wieruszowie Gminnym Ośrodku Sportu i Turystyki w Sokolnikach, Czastarach oraz na turnusie wypoczynkowym w Domu Wczasów Dziecięcych w Głazie w gminie Galewice. Dzieci i młodzież chętnie uczestniczą w spotkaniach w trakcie których otrzymują materiały informacyjne pn. „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku”.

7. Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego
Dziś w całym kraju policjanci ruchu drogowego prowadzą działania pn. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Mimo, że nadrzędnym celem działań jest troska o bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów, funkcjonariusze będą zwracać uwagę na każde zachowanie niezgodne z prawem.
Genezą policyjnych działań „Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego” jest troska o bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów – tych użytkowników dróg, którzy w żaden sposób nie są chronieni nadwoziem pojazdu, a wręcz są zagrożeni kontaktem z nim.
Działania „NURD” wpisują się w szereg zadań realizowanych przez Policję na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Nadzorem objęte zostaną miejsca, które są szczególnie niebezpieczne dla pieszych.
Co istotne bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów w Polsce w 2019 roku, w porównaniu z 2018 rokiem, poprawiło się. Jednak mimo poprawy trzeba pamiętać, że zagrożenie wypadkami ciągle jest realne.
Przypominamy, że kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, powinien zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu. Ponadto, jeśli skręca w drogę poprzeczną, jest zobowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża.
Apelujemy także do niechronionych uczestników ruchu drogowego o rozsądek na drodze oraz używanie elementów odblaskowych w trosce o własne bezpieczeństwo nie tylko poza obszarem zabudowanym, ale na wszystkich nieoświetlonych drogach, także w obszarze zabudowanym. Korzystanie z elementów odblaskowych kilkukrotnie zwiększa widoczność pieszego czy rowerzysty, przez co kierujący pojazdem ma więcej czasu na wykonanie manewru wymijania, omijania bądź hamowania.
Pamiętajmy!
Partnerstwo na drodze, stosowanie się do przepisów ruchu drogowego, prowadzi do zwiększenia także naszego bezpieczeństwa.

8. Seniorze, nie daj się oszukać!
Mimo wielu akcji profilaktycznych wciąż zdarzają się przypadki oszustw metodą „na wnuczka” czy „na policjanta”. Grupy przestępcze oszukują głównie starsze osoby i wyłudzają pieniądze, stanowiące wszystkie oszczędności seniorów. Nie bądźmy obojętni i ostrzeżmy naszych krewnych, że mogą do nich telefonować osoby podszywające się pod członków rodziny lub policjantów. Uczulmy ich jak mają reagować w takich sytuacjach, czego bezwzględnie nie powinni robić i na co zwrócić uwagę.
Tylko w ostatnich dniach doszło na terenie województwa łódzkiego do kilku oszustw i kilkudziesięciu prób wyłudzenia oszczędności całego życia od seniorów przez osoby podszywające się pod policjantów lub przedstawicieli urzędów. Od 20 do 24 stycznia 2020 roku policjanci odnotowali między innymi przypadki przekazania gotówki na terenie Łodzi, gdzie starsi ludzie wręczyli przestępcom w dwóch przypadkach ponad 100 tysięcy złotych. Z kolei w Piotrkowie Trybunalskim fałszywy policjant wyłudził od pokrzywdzonych ponad 90 tysięcy złotych.
Na szczęście, dzięki świadomości starszych osób  większość prób ich oszukania kończy się  dla przestępców porażką. Starsi ludzie stali się bardziej czujni i wiedzą jak reagować, co niewątpliwie cieszy. Mimo wszystko wciąż dochodzi jeszcze do oszustw seniorów. Pamiętajmy, że zasada „ograniczonego zaufania” do nieznajomych obowiązuje nie tylko dzieci. Dorośli często o niej zapominają, stając się ofiarami własnej łatwowierności i braku rozwagi. Niespodziewane telefony osób podających się za policjantów, adwokatów, pracowników  instytucji państwowych, dawno niewidzianych wnuków, siostrzenic czy kuzynów nie muszą zakończyć się naszą finansową porażką, jeżeli będziemy przestrzegać kilku zasad:
•     policjant nigdy nie zadzwoni z informacją o prowadzonej akcji,
•     policja nigdy nie poprosi o przekazanie komuś pieniędzy, przelaniu ich na konto lub pozostawienie w jakimś miejscu,
•     jeśli mamy jakąkolwiek wątpliwość , co do danych osoby dzwoniącej do nas czy podającej się za pracownika jakiejś instytucji, weryfikujmy to. Zgłaszajmy takie sytuacje policji, konsultujmy z rodziną,
•     pamiętajmy, żeby nie dać się namówić na pozostawienie naszych pieniędzy w jakimś odosobnionym miejscu, nie wyrzucać ich przez okno, nie pozostawiać we wskazanym przez oszusta miejscu,
•     nie udostępniajmy kodów, haseł czy danych do naszych kont bankowych nikomu czyjej tożsamości nie jesteśmy pewni i komu nie ufamy.

Przestrzeganie tych kilku zasad może uratować nasze, często długo odkładane, oszczędności życia.
Nie dajmy się oszukać! Omawiajmy nietypowe sytuacje, które nas spotykają z innymi członkami rodziny, a wszelkie podejrzane prośby o pożyczenie pieniędzy zgłaszajmy policji.
Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, co do intencji dzwoniących osób, a w szczególności gdy podają się za policjanta lub członka rodziny i proszą o przekazanie pieniędzy. Zgłoś ten fakt policjantom. Po usłyszeniu ciągłego sygnału w słuchawce wybierz numer alarmowy 112 i przekaz swoje spostrzeżenia.

Opracował :
Oficer prasowy
KPP w Wieruszowie
asp. sztab. Damian Pawlak

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wieruszów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.