1 marca – Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

Dziś Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Wspominamy tych, co walczyli przeciwko sowietyzacji Polski; tych którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawiali się narzuconej siłą władzy komunistycznej. Wspominamy o bohaterstwie Żołnierzy Niezłomnych. Oddziały zbrojne podziemia antykomunistycznego walczyły z Urzędem Bezpieczeństwa, Korpusem Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Milicją Obywatelską.

W ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” co roku 1 marca oddajemy hołd Bohaterom i jesteśmy wdzięczni za ich męstwo, odwagę, patriotyczną postawę, i przelaną krew w obronie Ojczyzny. Przypominamy dramatyczne losy osób zdarzeń tamtych lat. Jedni byli skazani na śmierć, drudzy lata spędzili w więzieniach, a jeszcze inni byli traceni i umierali w nieznanych okolicznościach a ich prochy są nadal poszukiwane na terenie całego kraju. W 2010 roku projekt specjalnej ustawy złożył Prezydent RP Lech Kaczyński. Parlament, uchwalił, iż 1 marca będzie Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Od 2011 roku cały kraj obchodzi Dzień Żołnierzy Niezłomnych.

Chwała Bohaterom!

Jak co roku przypominamy wspomnienia  Pani Ireny Taras (Nawrockiej)  z m. Szpot k/Opatowa, pow. kępiński,  ps. „Krysia” – łączniczki z oddziału „Otta”  Franciszka Olszówki.

Szanowna Pani Ireno

1 marca szczególnie pamiętamy o Pani i Wszystkich Żołnierzach Niezłomnych. W tamtych czasach uznaliście i byliście przekonani, że tak trzeba postąpić – bronić Ojczyzny i przeciwstawić się sowietyzacji kraju. Dzięki Takim Bohaterom dziś żyjemy w wolnej i suwerennej Polsce. Wymagało to jednak męstwa, odwagi, niezłomnej postawy i przelanej krwi.

Dziękujemy Pani za udział w tych wydarzeniach, za przekaz o Tych czasach, My zaś będziemy przekazywać te informacje kolejnym pokoleniom w hołdzie dla Was.

Jak co roku składamy Szanownej Pani dowody pamięci i szacunku. Składamy również Pani życzenia z okazji zbliżającego się jubileuszu   93. urodzin. Życzymy długich lat życia w zdrowiu i otoczeniu kochającej Rodziny.

Dziękujemy Pani Ireno, tak po polsku, z serca za przekaz, za spotkania, za rozmowy, za serdeczność i życzliwość, jakiej doznaliśmy z Pani strony. Wszystkiego dobrego Pani Irenko.

Anna Świegot – redaktor naczelna kępińsko – wieruszowskiej gazety Ilustrowany Tygodnik Powiatowy i portalu www.powiatowy.pl
wraz z całym zespołem redakcyjnym ITP i powiatowy.pl

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
patriota
4 lat temu

Zapomniał Pan dopisać PRL Bo wtedy wszystko staje się jasne. Polska potrzebuje nie tylko silnej gospodarki,ale także patriotyzmu i ciągłej walki z nowymi zagrożeniami np. LGBT. Pamięć o bohaterach ale także o ich oprawcach nie powinna zaniknąć.Wyrządzono nam tyle krzywd, że na nowe nie możemy już pozwolić.