Szlakiem powstańców Powstania Styczniowego

W słoneczny marcowy dzień (16.03.2020) wyruszyliśmy szlakiem powstańców Powstania Styczniowego rozpoczynając naszą wędrówkę od ulicy  Powstańców Styczniowych 1863 r. w Lututowie i kierując się  w stronę lasu zwanego „Koziołek”.

To właśnie tutaj 157 lat temu, 15 czerwca roku 1863 miała miejsce bitwa   z moskalami. 250-osobowy oddział dowodzony przez płk.  Antoniego Korytyńskiego,  uzbrojonych głównie w kosy powstańców oraz  w kilka sztucerów i broń myśliwską podjął heroiczną i nierówną walkę z siłami wojsk rosyjskich.

…”dwóch garnizonów: kaliskiego (od północy) i wieluńskiego (od południa). Zgrupowaniem kaliskim dowodził płk Tarasenkow, mając do dyspozycji 3 kompanie piechoty, szwadron kawalerii oraz 4 działa; w sumie 750 żołnierzy, natomiast zgrupowaniem wieluńskim płk Wsiewołod Pomierancew, mający pod sobą 4 kompanie piechoty, 80 kawalerzystów (50 kozaków i 30 tzw. objezdczyków; razem ok. 880 żołnierzy). W sumie siły rosyjskie liczyły 1630 ludzi…” ( wikipedia.org)

Na polach Lututowa walka rozpoczęła się 15 czerwca o godz. 11.00 i trwała trzy godziny. Dysproporcja sił nie dawała żadnych szans powstańcom. To była masakra.  Na polu bitwy  z pośród 130 powstańców (oddział się rozdzielił) zginęło 64   a  40 zostało rannych.  W wyniku   doznanych ran zmarło dalsze 11 osób.    Do niewoli wzięto  trzech powstańców. Ostatecznie część z nich  poddała się. Dowodzący nimi płk. Antoni Korytyński  został ciężko ranny,  zmarł po kilku dniach. Okoliczni mieszkańcy, w pobliskim lesie  nocą kopali mogiły aby pochować tych 64 poległych na polu bitwy.

Dzisiaj w towarzystwie Przewodniczącego Rady Miejskiej w Lututowie Pana Marka Zgadzaja i byłego prezesa OSP w Lututowie Sławomira Wolniewicza  odwiedziliśmy to miejsce, gdzie są pochowani powstańcy.

Chwała bohaterom!

 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Bitwa_pod_Lututowem

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Lututów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments