Komputeryzacja zbiorów bibliotecznych i elektroniczna ewidencja czytelników Filii Bibliotecznej w Laskach

W lipcu br. został zakończony proces komputeryzacji zbiorów bibliotecznych i elektronicznej ewidencji czytelników Filii Bibliotecznej w Laskach.

 

 

W Filii Bibliotecznej proces komputeryzacji rozpoczęto w 2013 r. Umożliwiła to realizacja projektu, opracowanego przez Renatę Gość – dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Trzcinicy pn. „e-Kultur@ w Bibliotece” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 -2013.

W ramach projektu biblioteka została doposażona w moduły biblioteczne programu bibliotecznego – moduł obsługi wypożyczalni, statystyk, scontrun, moduł obsługi serwisu WWW, moduł rejestracji pracy czytelni, moduł zamawiania i rezerwowania – umożliwiające czytelnikom sprawdzenie zasobów bibliotecznych w sieci, aby użytkownik może wyszukiwać informację w katalogu on-line, korzystając z typowej przeglądarki internetowej.

Dodatkowo w ramach projektu została utworzona strona internetowa, dzięki której mieszkańcy mogą zapoznać się z działalnością biblioteki, jak również bez konieczności wychodzenia z domu sprawdzić zawartość katalogów bibliotecznych i zamówić on-line potrzebną książkę.

W latach 2011-2014 zostały skomputeryzowane w programie bibliotecznym SOWA SQL wszystkie zbiory Gminnej Biblioteki Publicznej w Trzcinicy, natomiast Filii Bibliotecznej w Laskach proces komputeryzacji połączony z elektroniczną ewidencją czytelników został zakończony w lipcu 2020 r. Obecnie czytelnikom filii są wydawane karty nowe karty biblioteczne.

Biblioteka w Laskach została założona w 1946 r. Wówczas lokal biblioteki mieścił się w Szkole Podstawowej w Laskach i składał się z 1 pomieszczenia o powierzchni 48 m². Placówka biblioteczna powstała dzięki inicjatywie nauczyciela Ludwika Asłanowicza. Księgozbiór początkowo niewielki – 114 woluminów, powstał z darowizn osób prywatnych i organizacji społecznych oraz książek przekazanych z biblioteki szkolnej. Pierwszym kierownikiem powstałej książnicy był Ludwik Asłanowicz, który tę funkcję pełnił do grudnia 1969 r.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Laski. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments