Pierwsze regularne linie autobusowe w Lututowie

Z dniem 1 listopada 1927 zostaje uruchomiona prywatna linia autobusowa w Lututowie.

 

 

W Urzędowym Dzienniku Województwa Łódzkiego nr 22 z 1927 roku ukazało się ogłoszenie Kazimierza Mazurowskiego, Lututów, powiat wieluński treści:

Cena za 1 km 12 groszy. Linia autobusowa była obsługiwana samochodem osobowym marki Protos.

Protos, niemiecka firma samochodowa założona w Berlinie. Funkcjonująca na przełomie końca XIX i początku XX wieku.

 

 

Oraz autobusem marki Ford.

Na początku 1928 roku zostaje uruchomiona druga linia komunikacji autobusowej realizacji Lututów – Wieluń.

W ogłoszeniu zamieszczonym w Urzędowym Dzienniku Województwa Łódzkiego nr 4 z 1928 roku, czytamy:
Autobus Konstantego Francuza i Karola Uty, wyjeżdża codziennie: z Lututowa do Wielunia o godz. 8°° rano, z Wielunia do Lututowa o godz. 3°° po południu.
Za przejazd od osoby pobiera się 12 gr. za kilometr.

W obu ogłoszeniach wiodący w informacji, jako miejscowość jest Lututów. Zarówno jako miejsce ogłoszenie, jak i początek linii autobusowej. Brak jest informacji czy właściciele komunikacji autobusowej, to mieszkańcy Lututowa lub gminy Lututów.

Lututów w tym okresie nie posiadał utwardzonych ciągów komunikacji kołowej. Rynek w Lututowie pokryty był miejscami rozległymi błotnymi kałużami. Rok uruchomienia pierwszej komunikacji kołowej to okres budowy nawierzchni dróg z bruku. Lecz nie przeszkodziło to w uruchomieniu linii autobusowej. Brak jest informacji o czasie przejazdu autobusu z Lututowa do Sieradza oraz z Lututowa do Wielunia.

Jednak istotny jest fakt, że w okresie około czterdziestu lat po uruchomieniu regularnej linii autobusowej na świecie, po wynalezieniu pod koniec XIX wieku silnika spalinowego w Lututowie otwarta została linia autobusowa na stałych trasach obsługiwanych według ustalonego rozkładu. Wcześniej regularna komunikacja, to znany dyliżans, zamknięty kołowy pojazd konny. To tak jak elektrownia. Pojawia się pierwsza na świecie, by w kilka lat później wybudowana została w Lututowie. Czasami wynik analizy jest zadziwiający.

Marek Zgadzaj

Dokumenty źródłowe:
1. Urzędowy Dziennik Województwa Łódzkiego z 1927 i 1928 roku.
2. Analiza własna
Ten wpis został opublikowany w kategorii Lututów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments