XXI Sesja Rady Powiatu Kępińskiego

We wtorek 30 czerwca odbyła się XXI Sesja Rady Powiatu Kępińskiego. Była to już trzecia z rzędu sesja przeprowadzona w sposób zdalny. Sytuacja epidemiologiczna w naszym regionie ponownie wymusiła tego typu rozwiązanie w pracy Rady Powiatu Kępińskiego.

Sesję otworzyła Przewodnicząca Rady Powiatu Kępińskiego Jolanta Jędrecka przedstawiając radnym proponowany przebieg sesji, który radni przyjęli jednogłośnie.

Kolejny z punktów obrad dotyczył przyjęcia protokołu z poprzedniej sesji.

Następnie starosta Robert Kieruzal odniósł się do pytań kierowanych ze strony radnych a dotyczących działalności powiatu w okresie międzysesyjnym przedstawionych w Sprawozdaniu Przewodniczącego Zarządu.

Pierwsze z procedowanych w trakcie sesji uchwał dotyczyły zmian w budżecie powiatu na rok 2020 oraz w Wieloletniej Prognozie Finansowej Powiatu Kępińskiego. W budżecie zwiększono m.in. środki na wykup nieruchomości pod budowę dróg powiatowych, ścieżek rowerowych chodników. Łącznie na ten cel przesunięto dodatkowych 350 000 złotych. O 150 000 złotych zwiększono wydatki w zakresie zadań modernizacyjnych na drogach powiatowych. Dołożono również środki na opracowanie dokumentacji technicznych w zakresie przebudowy dróg powiatowych. Na wniosek Dyrektora Powiatowego Zarządu Dróg do Wieloletniej Prognozy Finansowej w zakresie wykazu przedsięwzięć do wykonania na lata 2020-2021 wpisano wydatki związane z opracowaniem dokumentacji technicznej modernizacji kilku odcinków dróg powiatowych tj. drogi powiatowej łączącej Grębanin, Nosale i Mnichowice, drogi powiatowej przebiegającej przez Perzów na odcinku od drogi krajowej do końca wsi oraz budowy ciągu pieszo-rowerowego na odcinku Łęka Mroczeńska – Żurawiniec. Tym samym wydłużono termin realizacji opracowania stosownej dokumentacji. Wprowadzenie takiego rozwiązania wynika m.in. z konieczności przeprowadzenia dodatkowych wykupów gruntów i wydłużającej się procedury administracyjnej.

Kolejne dwie z uchwał procedowanych w trakcie sesji dotyczyły zatwierdzenia do realizacji zmian w dwóch projektach współfinansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój oraz Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego a realizowanych przez Powiatowy Urząd Pracy w Kępnie. Pierwszy z projektów dedykowany osobom młodych na rynku pracy został rozbudowany o działania związane z przeciwdziałaniem skutkom COVID-19. Jednocześnie wydłużano okres realizacji projektu do końca 2022 roku. Całkowita wartość projektu ogółem wynosi 3 773 588,35 złotych. Drugi z projektów odnoszący się do Aktywizacji zawodowej osób bezrobotnych i poszukujących pracy również został rozbudowany o zadania związane z przeciwdziałaniem skutkom COVID-19 a jego realizacja także została wydłużona do końca grudnia 2022 roku. Wartość tego zadania to 3 599 066,51 złotych.

W trakcie sesji radni przyjęli również apel w sprawie objęcia kukurydzy i rzepaku dopłatą z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego. W uzasadnieniu podano, ze ostatnich latach uprawy kukurydzy i rzepaku zajmują istotną pozycje w strukturze zasiewów nie tylko w powiecie kępińskim ale także w całym kraju. W dodatku można zauważyć, że kukurydza staje się alternatywą dla siewu zbóż jarych, bowiem roślina ta, co jest bardzo istotne w czasach występującej corocznie suszy, lepiej znosi przejściowe niedobory wody oraz w zależności od odmiany – może być również wysiewana na glebach lżejszych. Ponadto w przypadku obydwu upraw – rolnicy w 100% stosują kwalifikowany materiał siewny, co tym bardziej zachodzi konieczność objęcia wsparciem w postaci dopłat do materiału siewnego. Przyjęty apel Rada Powiatu Kępińskiego skierowała do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Na koniec sesji radni wysłuchali sprawozdania z działalności Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kępnie oraz Powiatowej Biblioteki Publicznej w Kępnie.

powiatkepno.pl
Ten wpis został opublikowany w kategorii Kępno. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments