Grant na renowację rzeźb dwóch aniołów w kościele parafialnym w Trzcinicy

21 lipca 2020 roku w siedzibie Stowarzyszenia Wrota Wielkopolski w Baranowie ks. kanonik Wiesław Cieplik – proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej pw. Św. Stanisława Biskupa w Trzcinicy

 

–  podpisał z prezesem Stowarzyszenia Grzegorzem Grzunką umowę o powierzenie grantu na realizację projektu pt. „Wykonanie prac konserwatorskich i restauratorskich przy rzeźbach dwóch aniołów mieszczących się w kościele parafialnym pw. św. Stanisława Biskupa w Trzcinicy”.

Całkowita kwota przyznanych beneficjentowi środków finansowych wynosi 14.500,00 złotych w ramach poddziałania „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 dla operacji realizowanych w ramach projektu grantowego.

Przedmiotem umowy jest renowacja rzeźb dwóch aniołów – pochodzących z początku XVII wieku (styl: wczesny barok). Rzeźby pełnoplastyczne wykonane są z drewna snycerowanego i ustawione w kontrapoście. Ciało aniołów jest kryte od pasa złoconą szatą o ostro łamanych i głębokich fałdach. Rzeźby ustawione są w zabytkowym ołtarzu głównym w kościele parafialnym.

Parafia w Trzcinicy od siedmiu lat pozyskuje środki finansowe na realizację różnych programów grantowych. Do tej pory zrealizowała już trzy zadania z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Europa inwestująca w obszary wiejskie, tj. „Odnowienie elewacji zewnętrznej i dachu Kościoła Parafialnego p.w. św. Stanisława Biskupa w Trzcinicy – etap I”, „Promocja i zagospodarowanie przestrzeni przy Sanktuarium Dekanalnym w Wodzicznej na miejsce spotkań mieszkańców i pielgrzymów” oraz „Sanktuarium w Wodzicznej – miejscem spotkań” obejmujący remont i renowację wnętrza świątyni.

Ponadto parafia otrzymała dwukrotnie dotację z Gminy Trzcinica i Starostwa Powiatowego w Kępnie na realizację projektów inwestycyjnych (remonty). Odnowienie zabytkowych rzeźb aniołów umiejscowionych w ołtarzu głównym w kościele parafialnym Trzcinicy, to kolejna inicjatywa ks. proboszcza Wiesława Cieplika wspierająca lokalne dziedzictwo kulturowe realizowana przy bezinteresownym wsparciu merytorycznym Pani Renaty Gość.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Trzcinica. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments