Misje święte w parafii Lututów

W artykule parafia Lututów, powrót do przeszłości, dla pokoleń przyszłości wspominam ustawienie krzyża misyjnego na zakończenie misji świętych rozpoczętych w dniu 21 lutego 1959 roku. Proboszczem parafii był ks. Stanisław Nejman.

 

 

Na placu kościelnym z lewej strony bramy głównej w miejscu obecnego pomnika św. Jana Pawła II, AD 2006 r., stał krzyż.
Krzyż misyjny duży, dębowy, poświęcony i ustawiony na „cmentarzu kościelnym” na zakończenie misji parafialnych rozpoczętych 21 lutego 1959 roku, trwających przez cały tydzień. W dniu stawiania krzyża była ” piękna i ciepła pogoda”. Napis na krzyżu „W krzyżu zbawienie” „Wierność Krzyżowi”.

Misje zwyczajowo w parafii trwają jeden tydzień. To rekolekcje dla całej parafii. Celem misji jest umocnienie i odnowienie życia wiary. Jednak to nie pierwsze misje w parafii Lututów po drugiej wojnie światowej.

Pierwsze w tym okresie misje w parafii Lututów odbyły się za ks. Mariana Minora. Trwały od 27 lutego do 7 marca 1948 roku.


Na zakończenie misji parafialnych zapewne ustawiony został pamiątkowy krzyż misyjny. Zatem jeżeli tak, to w okresie powojennym ustawione zostały cztery, a nie jak pisałem trzy krzyże. Obecny, czwarty krzyż uległ zniszczeniu. Stawiany będzie piąty.

Jedyną pamiątką misji świętych z 1948 roku w parafii p.w. św. Ap. Piotra i Pawła w Lututowie, do którego dotarłem, to zdjęcie pamiątkowe na zakończenie misji udostępnione przez rodzinę z ulicy Ogrodowej w Lututowie.

Marek Zgadzaj

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.