Kronika prasowa KPP w Wieruszowie

07.09.2020r.

1. Nietrzeźwy sprawcą kolizji drogowej w Foluszczykach

Kierujący rowerem, 35 – latek kompletnie pijany wjechał wprost pod jadącego forda mondeo. Badanie jego stanu trzeźwości wykazało, że miał aż 3 promile alkoholu w organizmie. Za spowodowanie kolizji i kierowanie rowerem w stanie nietrzeźwości grozi kara grzywny nawet do pięciu tysięcy złotych.

Do tej kolizji drogowej doszło 30 sierpnia 2020 roku przed godziną 12 – tą w miejscowości Foluszczyki w gminie Galewice. Policjanci na miejscu tego zdarzenia ustalili, że kierujący rowerem, 35 – letni mieszkaniec powiatu wieruszowskiego, w wyniku nieprawidłowego skręcania zderzył się z prawidłowo jadącym fordem mondeo. Fordem kierował 40 – letni mieszkaniec powiatu dzierżoniowskiego. Jak się okazało, kierujący jednośladem w chwili zdarzenia miał w organiźmie aż 3 promile alkoholu. W wyniku kolizji uszkodzone zostały pojazdy, uczestnicy zdarzenia nie odnieśli obrażeń ciała. Za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym i kierowanie rowerem w stanie nietrzeźwości grozi kara grzywny nawet do pięciu tysięcy złotych.

2. Bezpieczna droga do szkoły 2020

Po ponad dwumiesięcznej przerwie od zajęć, dzieci i młodzież rozpoczynają nowy rok szkolny. Uczniowie, chociaż wypoczęci, czasem są rozkojarzeni i nie przestrzegają zasad bezpieczeństwa, o których bezwzględnie należy pamiętać. Początek roku szkolnego, to wzmożone natężenie ruchu pieszych i pojazdów w rejonach szkół, powodujące wzrost zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, zwłaszcza dzieci. Już od jutra policjanci obejmą szczególnym nadzorem drogi w rejonach placówek oświatowych. Apelujemy o ostrożność.

Jak co roku funkcjonariusze w ramach akcji „Bezpieczna droga do szkoły” przypominają o podstawach prawidłowego poruszania się po drogach, szczególnie w rejonach szkół i przedszkoli. Apelują też do rodziców i opiekunów, by dołożyli starań, aby ten kolejny etap w życiu młodych osób był jak najbezpieczniejszy. Aby zwiększyć bezpieczeństwo w rejonie szkół i przedszkoli, policjanci sprawdzają oznakowania  w tych miejscach. Zwracają też szczególną uwagę na kierujących oraz pieszych, stwarzających zagrożenie w ruchu drogowym. Kontrolują transport przewożący młodzież do szkół.  Nadzorują zachowanie uczestników ruchu drogowego w rejonach szkół i placówek oświatowych, wykorzystując w rejonie przejść dla pieszych i w pobliżu szkół oraz placówek oświatowych urządzenie do pomiaru prędkości. Uczestniczą we wzmożonych spotkaniach edukacyjno-profilaktycznych poświęconych zagadnieniom bezpiecznych zachowań na drodze, w szkołach z dziećmi, nauczycielami, rodzicami lub opiekunami, urozmaicając spotkania z wychowania komunikacyjnego .

Pamiętajmy, że bezpieczeństwo dzieci to nie tylko ich zachowania w rejonie placówek oświatowych, to również nasze nawyki jako uczestników ruchu drogowego. Już od jutra powinniśmy z dużą rozwagą przemieszczać się w rejonach szkół i przedszkoli. Nie wychodźmy z domu na ostatnią chwilę aby dowieźć naszych podopiecznych. Wyjedźmy odpowiednio wcześniej, tym samym unikniemy nerwowej atmosfery na drodze a także w rejonach szkół nie będą tworzyć się zatory. Pośpiech i brak koncentracji jest najgorszym doradcą w okresie powrotu młodzieży do szkół. Apelujemy o rozsądek, rozwagę i bezpieczne zachowania!

3. POLICJANCI PODSUMOWALI WAKACJE NA TERENIE WOJ. ŁÓDZKIEGO

Skończyły się już wakacje dla dzieci i młodzieży. Okres wolny od nauki szkolnej, a dla dorosłych okres urlopów i wyjazdów na odpoczynek poza miejsce zamieszkania. Dla policjantów był to czas wzmożonych działań. Funkcjonariusze dbali o bezpieczeństwo kontrolując prędkość, stan techniczny pojazdów, sposób przewożenia dzieci i stan trzeźwości kierujących. Reagowali na przestępstwa i wykroczenia w ruchu drogowym, zwracając szczególną uwagę na osoby stwarzające swoją jazdą zagrożenie dla pozostałych uczestników ruchu drogowego. Wakacje 2020 były na drogach o wiele bezpieczniejsze niż w ubiegłym roku.

Podczas tegorocznych wakacji w województwie łódzkim funkcjonariusze odnotowali 527 wypadków drogowych, w których zginęły 43 osoby a 614 zostało rannych. W analogicznym okresie ubiegłego roku odnotowano o 168 wypadków więcej niż w tym roku, zginęły w nich 44 osoby a 832 zostało rannych. Na drogach województwa łódzkiego spadła liczba wypadków o 25%, to jest aż o  ¼  wypadków drogowych mniej niż w 2019 roku. W trosce o bezpieczeństwo podróżujących, policjanci przeprowadzili 769 kontroli autobusów, sprawdzając ich stan techniczny. Stwierdzono 26 usterek pojazdów, a w 18 przypadkach udaremniono dalszą jazdę niesprawnymi autobusami, jak również zatrzymano 23 dowodów rejestracyjnych. Od 26 czerwca 2020 roku do końca sierpnia policjanci  wyeliminowali z ruchu 1141 nietrzeźwych kierujących. Z powodu nadmiernej prędkości 680 kierowców straciło prawo jazdy za przekroczenie dozwolonej prędkości powyżej 50 km/h.

W okresie wakacji 2020, które rozpoczęły się 26 czerwca na terenie województwa łódzkiego doszło do 9 utonięć. Dla porównania w wakacje 2019, które były dłuższe utonęło 5 osób. Najwięcej utonięć, bo aż 4, odnotowano na Zalewie Sulejowskim w powiatach tomaszowskim (3) i piotrkowskim (1). Kolejne 3 osoby utonęły w zbiorniku Miedzna Murowana w powiecie opoczyńskim. Głównymi przyczynami utonięć nadal pozostają kąpiel w miejscach nie strzeżonych oraz kąpiel pod wpływem alkoholu.

W ramach działań „Bezpieczne Wakacje 2020” policjanci kontrolowali miejsca zorganizowanego wypoczynku dzieci i młodzieży, m.in. obozy harcerskie. Funkcjonariusze odwiedzili 26 takich obozów, rozmawiając zarówno z uczestnikami jak i kadrą wychowawców. Podczas tych spotkań omawiano zasady szeroko pojętego bezpieczeństwa.

4. Mokra i śliska jezdnia nie sprzyja kierującym – NOGA Z GAZU !

Choć aura typowo jesienna niestety część uczestników ruchu drogowego ignoruje konieczność zachowania większej ostrożności na drodze. Zmiana pogody wymusza zmianę techniki prowadzenia pojazdu. Intensywne opady deszczu, mgła, wcześnie zapadający zmrok ograniczają widoczność na drodze. Mokra i śliska jezdnia też nie sprzyjają kierującym. NOGA Z GAZU ! Pieszych zachęcamy do noszenia odblasków.

Jesienią dodatkowym utrudnieniem są często leżące na jezdni liście – w takich warunkach droga hamowania może niebezpiecznie się wydłużyć.

Zalecamy także, by sprawdzić stan ogumienia w użytkowanym pojeździe (głębokość bieżnika i prawidłowe ciśnienie w oponach) i oświetlenie pojazdu. – Już teraz, we wrześniu na ulicach widać dużą ilość aut z usterkami oświetlenia.

Warto pamiętać, że w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza powinniśmy włączyć światła mijania, a jeśli widoczność ograniczona jest do mniej niż 50 m, należy włączyć tylne światła przeciwmgłowe –zwróćmy uwagę czy nie poruszamy się na światłach do jazdy dziennej przy zmniejszonej przejrzystości powietrza- takie środki bezpieczeństwa mogą uratować życie nie tylko nam, ale także innym użytkownikom dróg.

Apelujemy, by w ten okres kierowcy zmienili technikę jazdy. Przekraczanie dopuszczalnej prędkości oraz niezachowanie bezpiecznego odstępu od poprzedzającego pojazdu to jedne z najczęstszych przyczyn wypadków jesienią. Jeżeli jest mgła lub intensywne opady deszczu oraz duże natężenie ruchu na drodze – należy zwolnić do prędkości pozwalającej kierowcy kontrolować sytuację na drodze. Pamiętajmy – prędkość dopuszczalna nie zawsze oznacza prędkość BEZPIECZNĄ! Należy również pamiętać o właściwym i zgodnym z przepisami używaniu świateł przeciwmgłowych i świateł do jazdy dziennej (art. 30 i 51 ustawy „Prawo o ruchu drogowym”).

Szczególnie zagrożoną grupą uczestników ruchu drogowego w okresie jesienno – zimowym są piesi i kierujący jednośladami. Ciemne ubrania, kaptury i parasole utrudniają oraz ograniczają widoczność. Należy również pamiętać, że piesi niezależnie od wieku poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, są obowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.

Zachęcamy do noszenia elementów odblaskowych o każdej porze dnia, także w terenie zabudowanym. Co prawda przepisy ruch drogowego nie nakładają obowiązku używania kamizelek i elementów odblaskowych  na pieszych, rowerzystów i motocyklistów i motorowerzystów na terenie zabudowanym lecz pamiętajmy o tym, że w dużym stopniu poprawiają one widoczność. Dają kierowcom cenny czas na podjęcie prawidłowej reakcji – często ratującej zdrowie i życie.

Dodatkowym utrudnieniem w tym przejściowym okresie  (nie tylko dla kierowców) jest często gorsze samopoczucie. Zły nastrój może wpływać na szybkość reakcji i koncentrację o czym warto również pamiętać wsiadając za kierownicę pojazdu i poruszając się po drogach.

5. Wypadek drogowy w Mieleszynie

Wieruszowscy policjanci pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Wieluniu wyjaśniają okoliczności wypadku drogowego do którego doszło w Mieleszynie w gminie Bolesławiec. Apelujemy o zachowanie ostrożności na drogach.

Do wypadku drogowego doszło 3 września 2020 roku o godzinie 19:20 na drodze powiatowej w Mieleszynie w gminie Bolesławiec. Według wstępnych ustaleń, kierujący peugeotem, 24 – letni mieszkaniec powiatu wieruszowskiego, z nieustalonej do chwili obecnej przyczyny podczas wyprzedzania pojazdu audi, na prostym odcinku drogi, stracił panowanie nad kierowanym pojazdem, zjechał do przydrożnego rowu i uderzył w ogrodzenie przydrożnej posesji. W wyniku wypadku, 24 – latek z obrażeniami ciała został przetransportowany do szpitala. Znacznie uszkodzony został pojazd uczestniczący w tym zdarzeniu oraz ogrodzenie posesji. Pasażer peugeota, 22 letni mężczyzna w wyniku tego zdarzenia nie został poszkodowany. Świadek wypadku, 22 – letnia kierująca audi, była trzeźwa. Od kierowcy peugeota została pobrana krew do badań które wykażą, czy w chwili wypadku był trzeźwy. Policjanci pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Wieluniu wyjaśniają dokładne okoliczności tego zdarzenia.

W trosce o bezpieczeństwo na drodze apelujemy o dostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze, o zachowaniu bezpiecznej odległości od pojazdu poprzedzającego oraz udzielaniu pierwszeństwa przejazdu. Pamiętajmy także o obowiązkowym oświetleniu i oznaczeniu unieruchomionego pojazdu. Rozważmy wyposażenie naszego pojazdu w elementy odblaskowe, których używajmy podczas postoju szczególnie kiedy coraz wcześniej zapada zmrok. Pamiętajmy o własnym bezpieczeństwie oraz o nie przecenianiu własnych umiejętności podczas kierowania pojazdami. Apelujemy również do rodziców i opiekunów o sprawowanie właściwej opieki nad dziećmi, niepełnosprawnymi, oraz osobami w podeszłym wieku.

Opracował :

Oficer Prasowy

KPP w Wieruszowie

asp. sztab. Damian Pawlak

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wieruszów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.