„Od Kujawiaka do Oberka”

Wczoraj w Sieradzkim Parku Etnograficznym odbyły się XIX Spotkania Folklorystyczne Polski Centralnej „Od Kujawiaka do oberka. Autentyzm i inspiracje”. Przegląd miał formę konkursu, zaprezentowało się około 120 artystów z terenu województwa łódzkiego. (http://www.nasze.fm)

Artyści rywalizowali w sześciu kategoriach konkursowych: kapel autentycznych, kapel opracowanych, solistów-instrumentalistów, kapel inspirowanych folklorem, zespołów tanecznych oraz par tanecznych.

-siedem równorzędnych I Nagród w wys. 600 zł (ufundowane przez MKiDN) otrzymują: Kapela Ludowa „Lututowianie” z Lututowa; Kapela Ludowa z Albinowa; Kapela „Opocznianka”; Kapela Jeremiego Kowalskiego z Łowicza; Kapela Ludowa Zbigniewa Ciechowicza ze Rdzowa; Kapela Ludowa im. Tadeusza Kubiaka z Leśmierza; Kapela Romana Wojciechowskiego z Tomaszowa Mazowieckiego.
w kategorii kapel opracowanych:

– trzy równorzędne I Nagrody w wys. 600 zł (ufundowane przez MKiDN) otrzymują: Kapela Kudowa Brzeziny I z Brzezin; Wieluńska Kapela Ludowa z Wielunia; Kapela „Borynioki” z Lipiec Reymontowskich.

-II Nagroda w wys. 800 zł (ufundowana przez MKiDN) otrzymuje: Wieluńska kapela Folkowa;

– Jury XIX Spotkań Folklorystycznych Polski Centralnej wyraża zadowolenie z udziału dużej liczby uczestników zwłaszcza kapel autentycznych, reprezentujących regionalne tradycje muzyczne oraz z udziału młodych muzyków. Jury pragnie zauważyć, że wśród stałych uczestników Spotkań są laureaci ogólnopolskich festiwali i laureaci Nagrody im. O. Kolberga, należący do grona najwybitniejszych przedstawicieli folkloru tradycyjnego w Polsce.

Spotkania są niewątpliwie jednym z najważniejszych wydarzeń muzycznych dla instrumentalistów tradycyjnych, zespołów i tancerzy zamieszkałych w województwie łódzkim. Dlatego też jury z pełnym przekonaniem stwierdza, że impreza powinna być kontynuowana. Dziękując organizatorom i fundatorom nagród jury wyraża nadzieję na spotkanie w roku następnym. – mówili członkowie jury Przegląd konkursowy został zrealizowany dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Patronat nad konkursem objął także Starosta Sieradzki Mariusz Bądzior oraz Prezydent Miasta Sieradza Paweł Osiewała, którzy ufundowali również nagrody dla uczestników konkursu. Współorganizatorem imprezy był Łódzki Dom Kultury. (http://www.nasze.fm)

Ten wpis został opublikowany w kategorii województwo łódzkie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.