Kronika prasowa KPP w Wieruszowie

19.10.2020 r.

1. Policjanci sprawdzają przestrzeganie zaleceń
W związku z wprowadzeniem nowych przepisów dotyczących zwalczania pandemii koronawirusa, policjanci sprawdzają ich respektowanie przez obywateli. Cel jest szczytny: ochrona życia i zdrowia ludzkiego. Dlatego wobec rosnącej fali zakażeń nie będzie tolerancji dla osób świadomie łamiących przepisy.
Od 10 października 2020 roku na terenie Polski obowiązują nowe przepisy dotyczące walki z pandemią koronawirusa. Policjanci sprawdzają, czy społeczeństwo dostosowuje się do zaleceń. W teren wyruszyło więcej patroli, które można spotkać na ulicach, skwerach, na targowiskach, a także wszędzie tam, gdzie występują duże skupiska ludzkie. Celem działań jest troska o zdrowie i życie obywateli. Nadal najskuteczniejszą metodą walki z pandemią, pozostaje dystans społeczny i ograniczenie kontaktów międzyludzkich.
Również wieruszowscy Policjanci sprawdzają respektowanie nowych przepisów w tym zakresie. W minioną niedzielę, 11 października br. w trakcie rutynowych sprawdzeń na terenie powiatu, mundurowi pojawili się również na wieruszowskiej giełdzie samochodowej. Podczas pieszych patroli, policjanci zwracali szczególną uwagę na osoby, które nie stosują się do obowiązku zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej. W trakcie działań funkcjonariusze uczulali społeczeństwo, że respektowanie obowiązujących przepisów, to nadrzędny cel ochrony naszego życia i zdrowia. Funkcjonariusze reagowali na wszelkie przypadki naruszenia prawa. Kilka najbardziej nie zdyscyplinowanych osób świadomie łamiących przepisy, mundurowi ukarali mandatami karnymi oraz skierowali wnioski o ukaranie do sądu. Policjanci zapowiadają podobne kontrole i sprawdzenia w najbliższym czasie. W tych trudnych czasach należy wykazać się odpowiedzialnością i zadbać o nasze wspólne bezpieczeństwo.

2. Z trzema promilami za kierownicą
Wieruszowscy policjanci zatrzymali do kontroli drogowej 31 – letniego obywatela Ukrainy, który kierował samochodem w stanie nietrzeźwości. Za takie przestępstwo grozi kara nawet do dwóch lat pozbawienia wolności, utrata prawa jazdy i wysoka grzywna.
11 października 2020 roku po godzinie 19:00 policjant wydziału kryminalnego wieruszowskiej komendy Policji w miejscowości Prusak w gminie Sokolniki, zauważył jadącą tak zwanym „wężykiem” opla vectrę. Funkcjonariusz podejrzewając, że kierowca vectry znajduje się pod działaniem alkoholu, po podjętym pościgu nieoznakowanym radiowozem, zatrzymał opla. Okazało się, że pojazdem kierował 31 – letni obywatel Ukrainy. Po badaniu policyjnym alkomatem okazało się również, że mężczyzna miał w organiźmie aż prawie trzy promile alkoholu. Skrajnie nieodpowiedzialny kierowca, usłyszał już zarzut w tej sprawie. Za przestępstwo kierowania samochodem w stanie nietrzeźwości, grozi kara nawet do dwóch lat pozbawienia wolności i wysoka grzywna. Policjanci wieruszowskiej „drogówki” zatrzymali również mężczyźnie prawo jazdy. Postępowanie przygotowawcze w tej sprawie pod nadzorem prokuratora prowadzą mundurowi z Komendy Powiatowej Policji w Wieruszowie.

3. Wypadek drogowy z udziałem rowerzystki w Węglewicach
Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Wieruszowie pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Wieluniu wyjaśniają okoliczności wypadku drogowego do którego doszło w Węglewicach w powiecie wieruszowskim. W wyniku wypadku rowerzystka z obrażeniami ciała trafiła do szpitala. Apelujemy o zachowanie ostrożności na drogach.
Do tego wypadku drogowego doszło 12 października 2020 roku przed godziną 19:00 na ulicy Kopernika w Węglewicach. Według wstępnych ustaleń, kierujący osobowym nissanem 41- letni mieszkaniec województwa wielkopolskiego, jadąc w kierunku miejscowości Spóle, podczas wyprzedzania nie zachował należytych środków ostrożności, w wyniku czego uderzył lusterkiem zewnętrznym w jadącą z przeciwnego kierunku ruchu 49 – letnią rowerzystkę. W wyniku wypadku kierująca jednośladem z obrażeniami ciała została przetransportowana do szpitala. Kierujący pojazdami w chwili wypadku byli trzeźwi. Policjanci pod nadzorem prokuratora wyjaśniają okoliczności tego zdarzenia. Za spowodowanie wypadku drogowego grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.

W trosce o bezpieczeństwo na drodze policja apeluje o dostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze, szczególnie w okresie jesiennym, kiedy jezdnia często jest śliska i mokra a widoczność ograniczona. Apelujemy również do pieszych o stosowanie elementów odblaskowych, które w znacznym stopniu poprawiają widoczność niechronionych użytkowników dróg.

 

4. UWAGA – nowy sposób działania oszustów i naciągaczy
Wieruszowscy policjanci ostrzegają przed oszustami działającymi przy bankomatach. Oszustwo polega na wprowadzeniu w błąd klienta, poprzez insynuację, że urządzenie uległo awarii i nie wypłaca gotówki.
Oszuści, złodzieje i inni przestępcy działają w sposób pozbawiony skrupułów. Nie ma dla nich znaczenia kogo w jaki sposób oraz na jak dużą sumę pieniędzy lub innych wartościowych rzeczy oszukują, wyłudzą czy okradną. Najważniejsze jest dla nich osiągnięcie celu.
W ciągu ostatnich kilku dni na „przestępczej scenie działania” pojawił się nowy sposób wyłudzania pieniędzy. Proceder dotyczy oszustw przy wypłatach pieniędzy z bankomatu. Przestępstwo polega na wprowadzeniu w błąd klienta, że bankomat uległ awarii i nie wypłaca żądanej gotówki.
W takich sytuacjach przestępcy w kieszeni bankomatu przeznaczonej do wypłaty pieniędzy, montują tak zwaną nakładkę która powoduje, że klient nie widzi zadeklarowanej do wypłaty z urządzenia gotówki i myśląc że bankomat uległ awarii odchodzi. Tymczasem rozwój całej sytuacji z pewnej odległości obserwują przestępcy, którzy wcześniej zamontowali nakładkę w bankomacie i po odejściu klienta od urządzenia demontują nakładkę wraz z gotówką, która się do niej po prostu przykleiła.
Wieruszowscy policjanci apelują, aby w takich sytuacjach nie odchodzić od bankomatu i w celu zdiagnozowania problemu, za pomocą telefonu komórkowego skontaktować się z pracownikami banku. Apelujemy również, aby w przypadku podejrzenia przestępczego działania przy bankomacie przez cały czas pozostając na miejscu, telefonicznie powiadomić policję.
Pamiętajmy, że oszuści dostosowują swoje działania do aktualnie panujących wydarzeń czy naszych potrzeb. Wszystko po to, aby skraść nasze oszczędności.
W dobie panującej pandemii oszuści mogą również próbować dostać się do mieszkań pod pretekstem dezynfekcji, gdyż rzekomo ktoś z naszych sąsiadów jest zakażony.
Opracował :
Oficer Prasowy
KPP w Wieruszowie
asp. sztab. Damian Pawlak

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments