Dlaczego powinieneś wykupić ubezpieczenie OC?

Często można usłyszeć, że każdy kierowca musi mieć ubezpieczenie OC. Rzadko kiedy jednak tego typu opinie są wzbogacone o uzasadnienie. W tym tekście opowiemy Ci o tym, dlaczego powinieneś zaopatrzyć się w ubezpieczenie OC. Zaczynamy!

Bo nie musi trwać rok

Przejęło się, że ubezpieczenie OC trwa 12 miesięcy i w rzeczywistości tak jest. Zgodnie z prawem można jednak zawrzeć umowę na okres krótszy niż rok. Tego typu sytuacje dotyczą przede wszystkim właścicieli samochodów historycznych, komisów oraz osób, które chcą zarejestrować pojazd z zagranicy. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o OC komisowym, sprawdź na tej stronie: https://najtaniejuagenta.pl/oc-komisowe/

Bo za brak OC grozi kara

Zgodnie z polskim prawem każdy właściciel pojazdu mechanicznego, musi wykupić ubezpieczenie OC. Przepisy dotyczą samochodów osobowych, samochodów ciężarowych, przyczep i naczep, motocykli oraz maszyn rolniczych. Ustawodawca nie przewidział wyjątków od tej reguły. Za brak ważnej polisy można otrzymać grzywnę, której wysokość jest ściśle uzależniona od minimalnej płacy oraz okresu, w jakim pojazd był pozbawiony ochrony. W roku 2021 stawki dla samochodów osobowych prezentują się następująco:

od 3 dni – 1120 zł,

od 4 do 14 dni – 2800 zł,

powyżej 14 dni – 5600 zł.

Bo OC chroni sprawcę

Jeśli w niezamierzony sposób spowodujesz wypadek, w którym ucierpią osoby trzecie (materialnie lub fizycznie), ubezpieczyciel pomoże Ci uporać się z finansowymi konsekwencjami Twoich działań. Towarzystwo wypłaci odszkodowania uczestnikom zdarzenia. Warunkiem jest jednak to, byś podczas wypadku nie był pod wpływem środków odurzających lub alkoholu. Wszystkie wyłączenia od odpowiedzialności znajdziesz w OWU (Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia). Warto przeczytać ten dokument przed podpisaniem umowy, by nie być zaskoczonym w sytuacji, gdy zajdzie konieczność skorzystania z OC.

Gdzie kupić OC?

W obecnych czasach odpowiedź na tak zadane pytanie może być tylko jedna – w Internecie. Dzięki szerokiemu dostępowi do sieci klienci mają możliwość zapoznania się z ofertami ubezpieczycieli bez konieczności wychodzenia z domu i uskuteczniania niezręcznych rozmów z agentami ubezpieczeniowymi. Dodatkowym atutem Internetu są kalkulatory ubezpieczeń. Te niesamowite narzędzia pozwolą Ci w szybki sposób otrzymać dostęp do spersonalizowanych ofert zgodnych z Twoimi preferencjami. Wystarczy tylko, że wypełnisz formularz, by po chwili mieć przed oczami listę dostępnych ubezpieczeń. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej: https://kalkulator.najtaniejuagenta.pl/kalkulator/oc-ac/.

Co wpływa na cenę polisy?

Każdy ubezpieczyciel kalkuluje składkę zgodnie ze swoimi zasadami, ale bacznie obserwując rynek ubezpieczeń komunikacyjnych, można znaleźć w działaniach firm pewną prawidłowość. Istnieje bowiem kilka czynników, które w znacznym stopniu mają wpływ na kształtowanie się cen ubezpieczenia OC. Niektóre dotyczą samego kierowcy, a inne pojazdu.

Poniżej znajdziesz spis najważniejszych elementów, które są brane pod uwagę przed ubezpieczycieli:
– stan cywilny,
– dzietność,
– wiek,
– doświadczenie za kierownicą,
– przeszłość ubezpieczeniowa,
– zebrane zniżki za bezszkodową jazdę,
– miejsce zamieszkania,
– marka i model pojazdu,
– rok produkcji,
– pojemność silnika,
– miejsce garażowania.

Podsumowanie

Jak widzisz, ubezpieczenie OC jest o wiele bardziej złożone, niż może się wydawać. Warto zapoznać się z charakterem tej polisy jeszcze przed podpisaniem umowy. Nie zwolni Cię to, co prawda, z obowiązku wykupienia ubezpieczenia, ale pomoże Ci lepiej zrozumieć istotę tego rozwiązania.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Ogłoszenie płatne. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments