Kronika prasowa KPP w Wieruszowie

18.01.2021r.

1. Na „podwójnym gazie” i sądowym zakazie… przewrócił się na motocyklu
Wieruszowscy policjanci wyjaśniają okoliczności groźnej kolizji drogowej, do której doszło w Starym Ochędzynie, w gminie Sokolniki. Jak się okazało sprawca zdarzenia, kierujący jednośladem, miał w organizmie dwa promile alkoholu i posiada podwójny sądowy zakaz kierowania pojazdami. Za takie przestępstwo grozi kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności.
7 stycznia 2021 roku po godzinie 12:00 dyżurny wieruszowskiej komendy Policji został poinformowany o zdarzeniu drogowym, z udziałem motocyklisty w Starym Ochędzynie w gminie Sokolniki. Policjanci na miejscu wstępnie ustalili, że kierujący motocyklem, po wyrównywanej nawierzchni drogi żużlowej, 31-letni mieszkaniec powiatu wieruszowskiego, stracił panowanie nad jednośladem i wywrócił się na drogę. Po tym zdarzeniu motocyklem odjechał inny mężczyzna, który przyglądał się całej sytuacji. W wyniku tej kolizji, 31-latek doznał powierzchownych obrażeń ciała. Po badaniu policyjnym alkomatem okazało się jednak, że mężczyzna miał w organizmie dwa promile alkoholu. Policjanci ustalili również, że amator jazdy „na podwójnym gazie”, miał podwójny sądowy zakaz kierowania pojazdami. Działania policjantów w tej sytuacji, po kilkunastu minutach doprowadziły do ustalenia dwóch mieszkańców powiatu wieruszowskiego, w wieku 30 i 19 lat, którzy mogą mieć związek z tym zdarzeniem. Policjanci ustalili, że mężczyźni również byli pod działaniem alkoholu. U każdego z nich alkomat wskazał po ponad pół promila alkoholu. Funkcjonariusze wyjaśniają szczegółowo okoliczności tego zdarzenia. Przypominamy, że za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości i w warunkach zakazu sądowego, grozi kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności i wysoka grzywna.

2. Nie bądźmy obojętni wobec potrzebujących pomocy
Zima to czas szczególnie niebezpieczny dla osób, które z racji trudnej sytuacji materialnej, samotności lub bezdomności mogą potrzebować pomocy. Nie bądźmy obojętni na los potrzebujących. Reagujmy, gdy mamy informacje o osobie narażonej na wychłodzenie organizmu. Wystarczy jeden telefon, aby uratować ludzkie życie !
Każdego roku policjanci sprawdzają miejsca, gdzie schronienia przed niskimi temperaturami szukają osoby bezdomne. Podczas codziennych patroli, mundurowi sprawdzają pustostany, altanki i rejony ogródków działkowych. Funkcjonariusze zwracają również uwagę na osoby, których wygląd zewnętrzny może wskazywać, że są pod znacznym działaniem alkoholu.
Reagujmy, gdy widzimy lub mamy informacje o osobie zagrożonej wychłodzeniem. Pamiętajmy, że w takich sytuacjach można skontaktować się ze swoim dzielnicowym, powiadomić strażnika miejskiego, pracownika pomocy społecznej lub skorzystać z możliwości jakie daje Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa.
W przypadkach nagłych, należy skorzystać z numeru alarmowego 112 lub powiadomić dyżurnego najbliższej jednostki policji. Osoby narażone na wychłodzenie zwłaszcza zimą, mogą przenocować w ośrodkach, w których otrzymają ciepłą odzież i zjedzą gorący posiłek.
Apelujemy, nie bądźmy obojętni na potrzeby drugiego człowieka. Nasze zainteresowanie i reakcja, może przyczynić się uratowania komuś życia. Okazujmy pomoc i życzliwość wobec osób, którzy tej pomocy potrzebują.
3. Policjanci zatrzymali agresorów
Wieruszowscy policjanci zatrzymali dwóch mieszkańców gminy Wieruszów, którzy swoim zachowaniem stwarzali zagrożenie, podczas interwencji publicznej w Teklinowie w gminie Wieruszów. Awanturnicy noc spędzili w policyjnym areszcie.
12 stycznia 2021 roku dyżurny wieruszowskiej komendy policji został powiadomiony o awanturze w Teklinowie, w gminie Wieruszów. Wstępnie okazało się że tej nocy, po godzinie 22:00 na jednej z prywatnych posesji, doszło do utarczek słownych oraz szarpaniny, pomiędzy trzema obywatelami Ukrainy, w wieku od 28 do 55 roku życia a dwoma mężczyznami, którzy pieszo uciekli z miejsca tej awantury. Sprawna interwencja funkcjonariuszy, po kilku minutach doprowadziła do zatrzymania mężczyzn. Okazali się nimi dwaj mieszkańcy gminy Wieruszów, w wieku 23 i 37 lat, którzy byli pijani. Policyjny alkomat wskazał w organizmie 23 – latka prawie 1,5 promila alkoholu, natomiast u jego 37 – letniego kompana ponad 1,5 promila alkoholu. Z uwagi na silne pobudzenie mężczyzn, oraz niestosowanie się do poleceń policjantów, dotyczących zachowania zgodnego z prawem, funkcjonariusze zatrzymali prewencyjne agresorów. W tej sytuacji zatrzymani zostali osadzeni w policyjnym areszcie. Nie jest wykluczone, że teraz strony konfliktu, na drodze postępowania cywilnoprawnego przed sądem, będą dochodziły swoich roszczeń. Przypominamy, że w przypadku oskarżenia prywatnego, za przestępstwo znieważenia, grozi kara grzywny lub ograniczenia wolności, natomiast za przestępstwo naruszenia nietykalności cielesnej człowieka, grozi kara pozbawienia wolności nawet do roku.

4. Zima na drogach i kolizyjny koniec tygodnia – apelujemy o ostrożność
Zimowa aura często nie sprzyja kierującym pojazdami. Na drogach jest ślisko i niebezpiecznie. Policjanci apelują o zachowanie szczególnej uwagi i ostrożności. Tylko w miniony piątek i sobotę, wieruszowscy policjanci czterokrotnie wykonywali czynności na miejscu zdarzeń drogowych. Przyczyną tych kolizji drogowych było niedostosowanie prędkości do panujących warunków na drodze, nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu, oraz niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami.
Pierwsza kolizja drogowa miała miejsce 15 stycznia 2021 roku po godzinie 13:00 w Wieruszowie na skrzyżowaniu ulic Warszawska – Kopernika. Policjanci na miejscu tego zdarzenia ustalili, że kierujący toyotą wraz z przyczepką, 63 – letni mieszkaniec gminy Wieruszów, jadący ulicą Kopernika, nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu prawidłowo jadącemu ulicą Warszawską fordowi, którym kierował 46 – letni mieszkaniec powiatu sieradzkiego, w wyniku czego doszło do zderzenia pojazdów.

Do drugiej kolizji drogowej doszło 16 stycznia br. po godzinie 10:00 w Radostowie Drugim, w gminie Czastary. W tym przypadku kierujący osobowym volvo, 26 letni mieszkaniec powiatu wieluńskiego, nie dostosował prędkości do panujących warunków ruchu, stracił panowanie nad pojazdem i zderzył się czołowo z prawidłowo jadącym lexusem, którym kierował 46 – letni mieszkaniec Poznania.
Do kolejnej kolizji drogowej doszło również 16 stycznia po godzinie 14:00 w Sokolnikach na ulicy Parkowej. Na miejscu okazało się, że kierujący vw passatem, prawdopodobnie w wyniku niedostosowania prędkości do panujących warunków atmosferycznych, uderzył w ogrodzenie przydrożnej posesji, po czym uciekł – odjechał z miejsca tej kolizji. Policjanci prowadzą postępowanie wyjaśniające, zmierzające do ustalenia dokładnych okoliczności i sprawcy tego zdarzenia drogowego.
Czwarta kolizja drogowa miała miejsce również 16 stycznia br. po godzinie 20:00 w Wieruszowie na ulicy Warszawskiej. W tym przypadku kierujący audi A4, 23 – letni mieszkaniec powiatu kępińskiego, nie zachował bezpiecznej odległości od poprzedzającej go toyoty, którą kierowała 22 – letnia mieszkanka powiatu ostrzeszowskiego, w wyniku czego doszło do zderzenia pojazdów.

W trzech przypadkach zdarzeń drogowych, czyli w Wieruszowie i Radostowie Drugim, ich uczestnicy, kierujący pojazdami nie doznali obrażeń ciała i byli trzeźwi. Uszkodzeniu uległy jedynie pojazdy uczestniczące w tych zdarzeniach. Sprawcy tych kolizji drogowych za popełnione wykroczenia, zostali ukarani mandatami karnymi. W przypadku kolizji w Sokolnikach, gdzie uszkodzeniu uległo ogrodzenie posesji, w ramach prowadzonego postępowania, policjanci wyjaśniają dokładne okoliczności tego zdarzenia i zmierzają do ustalenia jego sprawcy.

Pamiętajmy, że zimą jezdnia jest śliska a w wielu miejscach oblodzona. Dlatego apelujemy do wszystkich kierujących, o zachowanie rozsądku oraz szczególnej ostrożności, ponieważ przy śliskiej nawierzchni wydłuża się droga hamowania pojazdu, koła tracą przyczepność a kierowca może nie zapanować nad samochodem i wpaść w poślizg. Do pieszych i rowerzystów apelujemy o stosowanie elementów odblaskowych, prawidłowe oświetlenie roweru po zmroku, oraz w przypadku osób pieszych, o wzmożoną ostrożność, szczególnie podczas przechodzenia przez jednię.

Opracował :
Oficer Prasowy
KPP w Wieruszowie
asp. sztab. Damian Pawlak

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Oficer sił powietrznych
1 miesiąc temu

PiS ma likwidować powiaty, mam nadzieję że w końcu milicjanci pójdą w polskr