Ostrzegamy przed próbami oszustw związanych z transakcjami bankowymi

Cyberprzestępcy stosują co chwilę nowe metody. Ostrzegamy przed instalowaniem aplikacji z nieznanego źródła na urządzeniach, na których realizujemy transakcje bankowe. Pamiętaj! Pracownik banku, podczas rozmowy telefonicznej nie prosi o zainstalowanie jakiejkolwiek aplikacji na telefonie czy innym urządzeniu.

Oszuści mogą wysłać maila, sms lub komunikat z linkiem do płatności za towar czy dostawę. W wielu przypadkach link prowadzi do strony, na której przestępcy podszywają się pod bank. Fałszywy link często aktywuje złośliwe oprogramowania, a to pozwala oszustowi na korzystanie ze wszystkich aplikacji, w tym bankowych, zainstalowanych na naszych urządzeniach. Oszuści potrafią nawet zadzwonić i podać się za pracownika banku. Okłamują klienta, tylko po to by uzyskać dostęp do jego konta bankowego.

Co możemy zrobić aby zabezpieczyć w sieci nasze finanse? Podstawowe, żelazne zasady bezpieczeństwa:

– Legalne oprogramowanie

– Program antywirusowy

– Zmieniaj hasło dostępowe do kont bankowych, aplikacji płatniczych

– Nie instaluj nieznanych programów

– Korzystaj z bezpiecznych połączeń wi-fi- ogólnodostępne-otwarte są ryzykowne szczególnie kiedy z takiej sieci logujemy się do banku

– Uważaj na wiadomości SMS, maile z prośbą o dopłatę małej kwoty do zamówienia

– Nie otwieraj nieznanych linków otrzymanych w wiadomości SMS

Phishing, to mechanizm oszustwa, polegający na podszywaniu się pod istniejące firmy w celu wyłudzenia Twoich danych dostępowych. Oszuści mogą podszywać się np. pod strony bankowości internetowej czy operatorów płatności. W momencie, w którym podasz swoje dane dostępowe (login i hasło) na fałszywej stronie – nieświadomie udostępniasz je oszustom – dzięki czemu mogą zalogować się do Twojego konta i ukraść pieniądze. Wiadomości i strony, które tworzą oszuści, często są bardzo podobne do oryginału. Dlatego tak ważne jest zwracanie uwagi na adres strony, z której korzystasz, jak i nadawcę wiadomości, którą otrzymałeś.

Źródło : KPP Opoczno

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments