Rządowe wsparcie dla samorządów w powiecie wieruszowskim z funduszu COVID-19

Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych to program bezzwrotnego wsparcia dla samorządów, których przychody zostały uszczuplone przez pandemię. Pieniądze pochodzą z funduszu COVID-19. To ogromny impuls inwestycyjny dla regionów.

 

Na ten cel rząd przeznaczył  4,35 mld zł – środki przyznane jednostkom samorządu terytorialnego w ramach konkursu w grudniu 2020 roku,  oraz 1,65 mld zł – środki przyznawane jednostkom samorządu terytorialnego w ramach kolejnego konkursu. Nabór na te środki ruszył 10 grudnia 2020 r. Dodatkowo uruchomiono  pulę 250 mln zł skierowana dla gmin popegeerowskich.

W ramach grudniowego rozstrzygnięcia samorządy z terenu powiatu wieruszowskiego otrzymały następujące wsparcie:

Wnioskodawca– POWIAT WIERUSZOWSKI
KWOTA – dotacji z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 – 500 000,00 zł
Kwota wnioskowanych środków w zł – 2 738 072,55 zł
Szacowany koszt inwestycji w zł – 10 266 073,00
Przedmiot i krótki opis inwestycji – „Budowa budynku użyteczności publicznej przeznaczonego na cele dydaktyczne Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Wieruszowie i Poradni Psychologiczno Pedagogicznej w Wieruszowie” z zastosowaniem standardów budowlanych i instalacyjnych, które spełnią warunki do zakwalifikowania go jako budynku pasywnego. Obiekt będzie pełnił również funkcję projektu demonstracyjnego. Inwestycja realizowana w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Zaplanowano budynek 3-kondygnacyjny, niepodpiwniczony o prostej bryle.

Wnioskodawca- GMINA  CZASTARY
KWOTA – dotacji z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 – 900 000,00 zł
Kwota wnioskowanych środków w zł – 1 877 217,75
Szacowany koszt inwestycji w zł – 1 877 217,75
Przedmiot i krótki opis inwestycji – Budowa budynku stołówki z zapleczem kuchennym i wyposażeniem oraz świetlicy szkolnej przy Szkole Podstawowej im. Bohaterów Września 1939 w Czastarach. Projektowany obiekt będzie spełniał funkcję niezależnej stołówki szkolnej z zapleczem produkcyjno–magazynowym i socjalnym z pomieszczeniami sanitarnymi dla uczniów (w tym dla osób niepełnosprawnych), świetlicy i biblioteki szkolnej oraz ciągów komunikacyjnych łączących istniejący budynek szkoły podstawowej w Czastarach z planowanym obiektem.

Wnioskodawca– GMINA  LUTUTÓW
KWOTA – dotacji z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 – 900 000,00 zł
Kwota wnioskowanych środków w zł – 926 623,00
Szacowany koszt inwestycji w zł – 1 853 364,00
Przedmiot i krótki opis inwestycji – Przedmiotem inwestycji jest „Przebudowa i rozbudowa zbiorczej oczyszczalni ścieków w Lututowie oraz rozbudowa sieci wodociągowej w Lututowie”. Oczyszczalnia ścieków zostanie przebudowana jako mechaniczno-biologiczna oczyszczalnia pracująca w technologii przepływowego, niskoobciążonego osadu czynnego z osadnikiem wtórnym oraz z mechanicznym odwadnianiem osadu. Rozbudowa sieci wodociągowej wraz z przyłączem polegać będzie na wykonaniu sieci o długości 158m oraz przyłącza o długości 6,5m.

Wnioskodawca- GMINA  ŁUBNICE
KWOTA  – dotacji z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 – 500 000,00 zł
Kwota wnioskowanych środków w zł – 800 000,00
Szacowany koszt inwestycji w zł – 2 392 490,00
Przedmiot i krótki opis inwestycji – Przedmiotem inwestycji jest zadanie pn.: „Przebudowa drogi gminnej nr 118051E w miejscowości Dzietrzkowice do granicy województwa”. Projektowany odcinek drogi o dł. 1179,56m i ścieżki pieszo-rowerowej o dł. 1056m rozpoczyna się od skrzyżowania ulic Kościuszki, Leśnej i Konopnickiej oraz przedmiotowej ulicy Łąkowej, a kończy na granicy województw łódzkiego i opolskiego. Przebudowana droga stanie się łącznikiem między dwoma województwami łódzkim i opolskim, co zapewni spójność komunikacyjną w tym rejonie kraju.

Wnioskodawca – GMINA  SOKOLNIKI
KWOTA – dotacji z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 – 1 000 000,00 zł
Kwota wnioskowanych środków w zł – 3 000 000,00
Szacowany koszt inwestycji w zł – 4 000 000,00
Przedmiot i krótki opis inwestycji – Doposażenie oczyszczalni ścieków w Sokolnikach tj.: Modernizacja przepompowni głównej, zakup i montaż: automatycznego punktu zlewnego, sitopiaskownika, dwóch aeratorów napowietrzająco – cyrkulacyjnych i prasy śrubowo – talerzowej do odwadniania osadu. Ponadto roboty budowlane (wykonanie postumentów betonowych, wiaty zadaszonej i budynku w systemie płyty obornickiej o pow. ok. 100m2 dla nowych urządzeń oczyszczalni), a także rozbudowa sieci kanalizacji sanitarnej w miejscowości Walichnowy.

Jak nie trudno zauważyć wsparcia nie otrzymały trzy samorządy. Jak stwierdził w krótkiej rozmowie Wójt Galewic Piotr Kołodziej z Rządowego Fundusz Inwestycji Lokalnych w poprzednich rozdaniach otrzymaliśmy ogromne wsparcie i mam świadomość, że teraz jest kolej na innych. Oczywiście złożyliśmy wniosek, ale nie ma co narzekać. Będziemy aplikować do kolejnego rozdania i może tym razem nasz wniosek uzyska akceptację.

Podobna sytuacja dotyczy z pewnością gminy Bolesławiec, a gmina Wieruszów to prawdopodobnie zupełnie inna bajka.  Nikt z polityków pewnie tego głośno nie powie ale…

Komentarz redakcji : Gdy  burmistrz Wieruszowa, który reprezentuje mieszkańców gminy wznosi na ulicach miasta podczas nielegalnej manifestacji antyrządowe okrzyki, to nie należy się spodziewać, że za to zostaniemy wynagradzani. Wniosek jest prosty, gmina Wieruszów jest antyrządowa.  Nie będzie rządowych środków np., na lokalne drogi a jak już to tylko te z automatu (algorytmu). Przypomnę, że głównym postulatem StrajkuKobiet pod płaszczykiem walki o prawa kobiet,  jest dymisja obecnego rządu. To pan burmistrz aktywnie stanął na  czele nielegalnego protestu i wykrzyczał co wykrzyczał,  w naszym imieniu.

Pretensje trzeba więc kierować w wiadome miejsce, bo nie przypuszczam, żeby teraz ponad połowa wyborców  gminy wyrażała poglądy burmistrza.  W koło wszystkie samorządy w większym czy mniejszym stopniu korzystają ze wsparcia rządowego  i mają z nas niezłą bekę.

E. Tomaszek

Ten wpis został opublikowany w kategorii Powiat Wieruszowski. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
5 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Maciej
1 miesiąc temu

Gdyby Pan Przybył z takim zaangażowaniem pracował nad pozyskiwaniem funduszy jak angażuje się pod maską w obrażanie ludzi to być może Gmina otrzymała by wsparcie. Nasz Burmistrz ma smykałkę do wyciągania pieniędzy od mieszkańców i przedsiębiorców w postaci podwyżek podatków, lub zaciągania kredytów na nasz koszt. Tak prosciej. Nasza Gmina jest bogata w szastanie publicznymi pienędzmi (stadion za 12mln, złota brama za 3,5mln , remont domu w Kuźnicy Skakawskiej, po raz drugi itp można by jeszcze wymieniać. Moze dlatego nie otrzymaliśmy wsparcia, bo strach je przyznać za niegospodarnosć, aby nie zostały zmarnowane. Jezeli Burmistrz Przybył krzyczy wypierd…. publicznie to widocznie ktos wziął to pod uwagę. W naszej Gminie też są przedsiębiorcy , którzy potrzebują pomocy w zwiazku z sytuacją spowodowaną przez Covid. Nie słyszałem, aby ktokolwiek otrzymał pomoc od Gminy. Gmina bez sentymentów podniosla podatki, nie przejmując się sytuacją mieszkańców, czy przedsiębiorców którzy znaleźli się w trudnej sytuacji.

Wojtek
1 miesiąc temu

Czyli jak rozumiem jesteście za tym, żeby PIS rozdawał kasę po znajomości, a nie wg. realnych potrzeb i jakości wniosków?