Kronika prasowa KPP w Wieruszowie

21.06.2021r.

1. Nie dostosowała prędkości i wjechała na „rondo”
Wieruszowscy policjanci wyjaśnili okoliczności kolizji drogowej, do której doszło w sobotnie popołudnie na skrzyżowaniu dróg 482 i 450 w Wieruszowie. Przyczyną tego zdarzenia było niedostosowanie prędkości do panujących warunków ruchu. Apelujemy o zachowanie ostrożności na drogach.
Do tej kolizji drogowej doszło 12 czerwca 2021 roku przed godziną 18:00 na skrzyżowaniu o ruchu okrężnym dróg wojewódzkich 482 i 450 w Wieruszowie. Policjanci na miejscu tego zdarzenia ustalili, że kierująca fordem focusem, 38 – letnia mieszkanka powiatu wieruszowskiego, nie dostosowała prędkości do panujących warunków ruchu, straciła panowanie nad pojazdem i uderzyła w nasyp „ronda”. W wyniku tej kolizji uszkodzony został pojazd uczestniczący w tym zdarzeniu oraz oznakowanie skrzyżowania. Kierująca fordem w chwili kolizji była trzeźwa i została ukarana przez policjantów mandatem karnym.

2. Policjant poza służbą ujął nietrzeźwego sprawcę kolizji
Wzorową postawą wykazał się policjant z wieruszowskiej komendy powiatowej, który w czasie wolnym zatrzymał pijanego sprawcę kolizji drogowej. Okazało się, że 28-latek miał w organizmie prawie promil alkoholu. Za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 lat więzienia, wysoka grzywna oraz sądowy zakaz kierowania pojazdami.
W minioną niedzielę, 13 czerwca 2021 roku po godzinie 20:00 dyżurny wieruszowskiej komendy otrzymał zgłoszenie, o obywatelskim ujęciu nietrzeźwego sprawcy zdarzenia drogowego w miejscowości Osowa, w powiecie wieruszowskim. Skierowani na miejsce funkcjonariusze ustalili, że kierujący oplem astra, na łuku drogi w kierunku Wieruszowa, nie dostosował prędkości do panujących warunków drogowych, stracił panowanie nad pojazdem i zderzył się z prawidłowo jadącym w kierunku Galewic renault clio, które następnie uderzyło w ogrodzenie posesji. Renaultem w chwili kolizji kierował 23-letni mieszkaniec powiatu sieradzkiego, który był trzeźwy. Świadkiem tego zdarzenia był policjant pionu kryminalnego wieruszowskiej komendy. Funkcjonariusz, będący w czasie wolnym od służby zauważył, że sprawca zdarzenia był pijany i wraz z pasażerami próbował uciec z miejsca kolizji. W tej sytuacji policjant zatrzymał mężczyznę, uniemożliwiając mu dalszą jazdę i telefonicznie powiadomił wieruszowską komendę policji. Gdy na miejsce przybył patrol „drogówki”, okazało się, że kierujący astrą 28-letni mężczyzna, miał w organizmie prawie promil alkoholu. Policjanci zatrzymali 28-latka, który po wytrzeźwieniu usłyszał zarzut kierowania samochodem w stanie nietrzeźwości. Za takie przestępstwo grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności, wysoka grzywna i sądowy zakaz kierowania pojazdami. Ponadto policjanci ustalili, że 28-latek nie posiada prawa jazdy, za co dodatkowo odpowie przed sądem. Dzięki szybkiej i zdecydowanej reakcji wieruszowskiego policjanta, skrajnie nieodpowiedzialny kierowca został wyeliminowany z ruchu, co być może zapobiegło tragedii.

 

3. Policjanci zatrzymali podejrzanego o usiłowanie kradzieży iveco
Wieruszowscy policjanci zatrzymali mężczyznę podejrzanego o usiłowanie kradzieży ciężarowego iveco oraz usiłowanie kradzieży z włamaniem do dyskontu spożywczego. Straty, jakie spowodował oszacowano na ponad 25 tysięcy złotych. Podejrzanemu grozi kara nawet do 15 lat więzienia. Decyzją sądu został tymczasowo aresztowany.
12 czerwca 2021 roku wieruszowscy policjanci zostali powiadomieni o kradzieży ciężarówki iveco. Na miejscu kryminalni ustalili, że przed godziną 5:00 rano, nieznany mężczyzna ukradł ciężarowe iveco daily, zaparkowane na terenie prywatnej posesji w gminie Czastary. Wartość iveco wraz z ładunkiem metalowych elementów oszacowano na 25 tysięcy złotych. Właściciel pojazdu, widząc uciekającego złodzieja, ruszył za nim w pościg. Po przejechaniu kilku kilometrów w miejscowości Józefów, sprawca porzucił iveco i pieszo uciekł do lasu. Policjanci otoczyli to miejsce i rozpoczęli poszukiwania. Dzięki szeroko zakrojonym działaniom funkcjonariusze zatrzymali 37-letniego mieszkańca powiatu wieruszowskiego. Mężczyzna był nietrzeźwy, miał w organizmie prawie 1,5 promila alkoholu. Pracując nad tą sprawą śledczy ustalili również, że zatrzymany mężczyzna tej samej nocy usiłował włamać się do dyskontu spożywczego w gminie Sokolniki. Tam zniszczył zabezpieczenia obiektu o wartości około 2,5 tysiąca złotych. Zatrzymany spędził noc w policyjnym areszcie i po wytrzeźwieniu usłyszał zarzuty w tej sprawie. Mężczyzna w przeszłości był wielokrotnie notowany w policyjnych kartotekach. Ponieważ tym razem działał w warunkach recydywy, za popełnione przestępstwa grozi mu kara nawet do 15 lat pozbawienia wolności. Decyzją sądu 37-latek został tymczasowo aresztowany. Dodatkowo odpowie za kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwości. Policjanci pod nadzorem prokuratora wyjaśniają okoliczności tej sprawy.

 

4. Aby wakacje były bezpieczne…
Koniec roku szkolnego zbliża się dużymi krokami. Zapewnienie bezpieczeństwa młodzieży, w miejscach zamieszkania i wypoczynku, na szlakach komunikacyjnych szczególnie w okresie wakacji, stanowi jedno z priorytetowych zadań Policji.
Współpracując z przedstawicielami samorządów oraz placówkami oświatowymi wieruszowscy policjanci prowadzą szereg działań profilaktycznych w celu zapewnienia bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży. Policjanci spotykają się z najmłodszymi w szkołach i przedszkolach oraz w miejscach aktywnego wypoczynku. W ciągu ostatnich dni mundurowi odwiedzili uczniów m.in. w Szkołach Podstawowych w Osieku, Mieleszynie, Lututowie, Galewicach, Pieczyskach i Łubnicach.
Podczas prelekcji policjanci udzielają wskazówek dotyczących bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz w trakcie letniego wypoczynku. Funkcjonariusze przypominają o bezpiecznych zachowaniach w domu, na ulicy, w kontaktach z nieznajomymi, w czasie zbliżających się wakacji, przede wszystkim nad wodą. Nie brakuje również tematów związanych z bezpiecznym korzystaniem z internetu i telefonów komórkowych.
Szczególnie w czasie wakacji policjanci wspólnie ze specjalistami różnych służb będą kontrolować miejsca zorganizowanego wypoczynku dzieci i młodzieży. Szczególną uwagę mundurowi będą zwracali na nieprawidłowości w zabezpieczeniu technicznym, przeciwpożarowym i sanitarnym obiektów oraz oznakowaniu dróg i kąpielisk. Kontrolą objęte zostaną punkty sprzedaży alkoholu, wyrobów tytoniowych, pod kątem dostępu do nich osób małoletnich a także stan trzeźwości rodziców i opiekunów. W upalne dni podczas patroli stróże prawa zwracają również szczególną uwagę na pozostawianie w zamkniętych samochodach dzieci, osób starszych oraz zwierząt.
Aby letni wypoczynek był dla wszystkich spokojny i bezpieczny pamiętajmy o przestrzeganiu obowiązujących przepisów oraz kierowaniu się zdrowym rozsądkiem i rozwagą.
5. Kradzież nie popłaca
Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Wieruszowie wyjaśnili okoliczności kradzieży w jednym z obiektów handlowych w Wieruszowie. Nieuczciwy klient sklepu, ukradł alkohol o wartości kilkunastu złotych. Za wykroczenie kradzieży grozi kara aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.
17 czerwca 2021 roku przed godziną 18:00 wieruszowscy policjanci zostali powiadomieni o kradzieży alkoholu, w jednym z dyskontów spożywczych mieszczących się przy ulicy Warszawskiej w Wieruszowie. Na miejscu okazało się, że pracownik ochrony sklepu, ujął 27 – letniego mieszkańca powiatu wieruszowskiego, który ukradł whisky o wartości kilkunastu złotych. W tej sytuacji policjanci ukarali mężczyznę mandatem karnym, natomiast odzyskany alkohol powrócił do sklepu. Przypominamy, że za wykroczenie kradzieży, grozi kara aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

Opracował :
Oficer Prasowy
KPP w Wieruszowie
asp. sztab. Damian Pawlak

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments