Znamy termin rozpoczęcia prac archeologicznych w Lututowie

21 września w Lututowie, w sali OSP Piaski odbyło się spotkanie ws prac archeologicznych na terenach Bitwy pod Lututowem 1863.

 

Spotkanie zostało zainicjowane i zorganizowane przez Stowarzyszenie Historyczne im. Księdza mjr Szczepana Walkowskiego. Udział w nim wzięli: Pani dr Aldona Andrzejewska, archeolog, wykładowca w Katedrze Archeologii Historycznej i Bronioznawstwa w Łodzi, Pan mgr Aleksander Andrzejewski kierownik Zespołu Technicznego z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego, przedstawiciel Stowarzyszenia Historycznego im. Księdza mjr Szczepana Walkowskiego Pani Anna Świegot pochodząca z Lututowa,  Przewodniczący Rady Miasta Lututów Marek Zgadzaj oraz gospodarze terenu, na którym będą miały miejsce prace archeologiczne -druhowie z jednostki OSP Piaski /S. Wolniewicz, K. Bartoszek, T. Tomczak/, którym SH dziękuje za użyczenie sali. Z powodu choroby nie byli obecni zaproszeni na spotkanie: Pan mgr Leszek Ziąbka Kierownik Działu Archeologii Muzeum w Kaliszu oraz Pan  mgr Sebastian Przybylski archeolog z Ostrowskiego Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego „Enigma”.

Obrady przebiegły w spokojnej, miłej atmosferze. Określony został scenariusz działań i przedstawiony opis techniczny prac, przydzielone zostały zadania  organizatorom przedsięwzięcia, aby prace mogły rozpocząć się w ustalonym terminie.

Badania  archeologiczne będą prowadzone w lesie ,,Koziołek,, i ,,Cesarka,, na terenach bitwy w dniu 15 czerwca 1863 roku, jeżeli zajdzie potrzeba również w innych miejscach. Prace będą prowadzone pod kierunkiem Pana mgr Aleksandra Andrzejewskiego  i Pani dr Aldony Andrzejewskiej ze Stowarzyszenia Archeologów Polskich /SNAP/ Oddział w Łodzi z współpracą Pana mgr Leszka Ziąbki z Wielkopolskiego Oddziału SNAP i  Pana  mgr Sebastiana Przybylskiego archeologa z Muzeum Regionalnego im. Hieronima Ławniczaka w Krotoszynie oraz studentów Instytutu Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego.

Celem projektu, którego rozpoczęcie jest już zaplanowane na koniec czerwca 2023 roku jest odnalezienie mogił powstańców poległych w bitwie 15 czerwca 1863 roku w lututowskich lasach, następnie ekshumacja szczątków poległych Bohaterów i Ich godny pochówek na parafialnym cmentarzu.

W roku 2014 z inicjatywy ówczesnego proboszcza parafii lututowskiej ks. Piotra Szkudlarka i śp. Antoniego Galińskiego, pracownika IPN w Łodzi, lututowianina zostały przeprowadzone na ww terenach badania magnetometryczne. Badania te zostały dokonane przez Panów: Piotra Wronieckiego, Marcina Jaworskiego i Stanisława Rzeźnika dla Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich Oddział w Łodzi. Wyniki badania magnetometrycznego, jak również analiza próbek z przeprowadzonych tam odwiertów są obiecujące i zachęcające wręcz do dalszych prac archeologicznych. Badane miejsca /analiza wyników/  z dużą dozą prawdopodobieństwa sugerują, że mogą to być mogiły powstańców. Dlaczego nie kontynuowano dalej tych prac? Lututowianie wiedzą, że nastąpiły zmiany personalne w parafii, zmiany samorządowe i śmierć  Pana Antoniego Galińskiego.

W 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego   zamordowani w miejscu kaźni, w lesie Koziołek i Cesarka powstańcy, pod osłoną nocy pochowani przez okolicznych mieszkańców w zbiorowej mogile lub kilku mogiłach, Bohaterowie, którzy walczyli o wolną Polskę, także o naszą wolność  wreszcie doczekają się godnego pochówku.

W czasie środowego spotkania Państwo Andrzejewscy udzielili nam merytorycznych odpowiedzi na nasze zapytania, wyjaśnili, jaki sprzęt zostanie użyty do odkrywek. Powstańcy zostali pochowani w środowisku, które rodzi nadzieję, że może dojść do odnalezienia szkieletów,  szczątków ubrań, szkaplerzy, monet, guzików, kul karabinowych.

Wszelkie przedmioty i obiekty archeologiczne w tym pochówki będą dokumentowane opisowo, rysunkowo, fotograficznie i geodezyjnie. Po przeprowadzeniu badań odkryte przedmioty zostaną zakonserwowane, poddane opracowaniu naukowemu a następnie    wyeksponowane. Odkryte ludzkie szczątki kostne  zostaną poddane analizie antropologicznej przez antropologa, który określi płeć, wiek zmarłych oraz określi przyczynę śmierci. Po zakończeniu tych czynności nastąpi, jak już wspomnieliśmy pochówek na miejscowym cmentarzu.

Odkryte podczas prac archeologicznych przedmioty zdaniem archeologów powinny trafić na wystawę najbliżej miejsca bitwy. Stowarzyszenie Historyczne im. Księdza mjr Szczepana Walkowskiego wskazało na ten cel Izbę Pamięci Ziemi Lututowskiej, którą na nowo będzie trzeba uruchomić i udostępnić zwiedzającym a zwłaszcza uczniom lututowskich szkół i mieszkańcom gminy.

 

Anna Świegot

Stowarzyszenie Historyczne

im. Księdza mjr Szczepana Walkowskiego

red. ITP i powiatowy.pl

 

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments